تغذیه ماشین با ربات

کار کردن با ماشین‌آلات صنعتی فرایند سخت و طاقت فرسایی است. از طرفی پیدا کردن کارگران مناسب برای کار کردن با این ماشین آلات هم بسیار مشکل است. به‌خاطر این دلایل کسانی که به توسعه‌ی کسب‌وکار خود فکر می‌کنند به‌دنبال استفاده از ربات‌ها به‌جای نیروی انسانی می‌افتند. ربات‌هایی که به‌جای انسان با دستگاه‌های صنعتی مثل CNC یا دستگاه تزریق پلاستیک کار می‌کنند. به این کاربرد ربات که در آن ربات با یک دستگاه صنعتی کار می‌کند و اصطلاحا آن را تغذیه (feeding) یا تندینگ (tending) می‌کند، تغذیه ماشین با ربات صنعتی می‌گویند.

در این مقاله درباره انواع تغذیه دستگاه با ربات صنعتی و مزایای استفاده از این روش بجای نیروی انسانی با شما صحبت خواهیم کرد.

تغذیه ماشین با ربات یا ماشین تندینگ چیست؟

به‌طور کلی ربات‌ها انعطاف‌پذیری بالایی دارند و از آن‌ها به اشکال مختلفی استفاده می‌شود. یکی از موارد استفاده از ربات‌ها، استفاده از آن‌ها بصورت مستقل است. حتی بعضی از کارخانه‌ها هستند که به‌طور کامل همه‌ی کارهای خود را توسط ربات‌های صنعتی انجام می‌دهند و نیروی انسانی اندکی در آن دخیل است و یا اصلا در آن دخیل نیست. به این کارخانه‌ها کارخانه دارک یا خط تولید چراغ خاموش هم می‌گویند.

نحوه‌ی دیگر استفاده از ربات‌های صنعتی استفاده از آن‌ها کنار نیروی انسانی است. برای این نحوه از استفاده انواع خاصی از ربات صنعتی تولید می‌شوند که به آن‌ها کوبات می‌گویند. کوبات‌ها سنسورهای ویژه‌ای دارند که هنگام حضور نیروی انسانی در اطراف‌شان به‌صورت اتوماتیک سرعت و قدرت خود را کم می‌کنند تا در صورت بروز هرگونه مشکل آسیبی به نیروی انسانی وارد نشود. این در حالی است که ربات‌های معمولی باید در داخل فنس و با فاصله‌گذاری از نیروهای انسانی کار کنند تا از بروز هرگونه آسیب و مشکل جلوگیری شود.

تغذیه ماشین آلات با ربات
ماشین تندینگ ماشین CNC

نوع سوم از استفاده از ربات صنعتی استفاده از آن‌ها برای کار کردن با ماشین آلات صنعتی مثل ماشین CNC است. کار کردن با ماشین آلات صنعتی معمولا کاری طاقت فرسا و سخت است. هر ساله افراد بسیاری به‌خاطر کار کردن با ماشین‌های CNC دچار قطع عضو می‌شوند و یا حتی جان خود را از دست می‌دهند. علاوه بر این کار با این ماشین‌ها فرایندی تکراری است که خود این تکرار باعث آسیب‌های جسمی برای کارگرانی که با این ماشین‌ها کار می‌کنند می‌شود. بنابراین استفاده از ربات برای کار با این ماشین‌ها تصمیمی منطقی و مقرون به‌صرفه خواهد بود.

یک ربات ماشین تندینگ دقیقا چه عملیاتی را انجام می‌دهد؟

رایج ترین عملکرد تغذیه ماشین آلات با ربات، تغذیه قطعات به ماشین های تولیدی مانند ماشین CNC و خالی کردن آ‌ن‌ها است. یک ربات تغذیه ماشین می‌تواند مواد خام را پیدا کند، آنها را در دستگاه CNC لود کند، قسمت تکمیل شده را بردارد و سپس دستگاه را دوباره لود کند تا این روند تکرار شود. با این‌حال، آنها همچنین می‌توانند برای نظارت بر عملکرد یک ماشین و انجام سایر عملکردها مانند بازرسی، تمیز کردن، مرتب سازی و بسته بندی استفاده شوند. ربات‌های ماشین تندینگ با ربات‌های جابجایی مواد متفاوت هستند، زیرا تغذیه ماشین آلات با ربات بسیار پیچیده‌تر است و نیاز است که ربات‌ها در حالی که چندین عملکرد را در یک برنامه واحد انجام می‌دهند بتوانند با ماشین‌ها ارتباط برقرار کنند.

تغذیه دستگاه با ربات صنعتی
تغذیه ماشین با ربات دکارتی

مزایای استفاده از تغذیه ماشین با ربات در مقایسه با نیروی انسانی

1- انعطاف پذیری بالای تغذیه ماشین با ربات

این ربات‌ها معمولاً برای کار با ماشین‌های صنعتی جهت کاربردهای سنگ‌زنی، قالب‌گیری تزریقی، فرزکاری، مهر زنی، پیرایش، آهنگری، قالب‌گیری فشاری و جوشکاری استفاده می‌شوند. با وجود این‌که فرآیند دقیق انجام شده توسط یک ربات مراقب ماشین بسته به هر برنامه متفاوت است، فرآیند بارگیری مواد خام و تخلیه مواد تکمیل شده در همه‌ی آن‌ها تقریبا یکسان است.

برای کار با قطعاتی با اندازه‌های مختلف می‌توان ربات‌های ماشین تندینگ را با گیره‌های تطبیق‌پذیر مجهز کرد. با این‌کار این ربات‌ها بدون نیاز به توقف برای تنظیم تغیر قطعات، می‌توانند بصورت خودکار یکپارچه شوند.

2- اشغال فضای کم‌تر

یکی دیگر از ویژگی‌ها و مزایای این ربات‌ها اشغال فضای نصب کم است. این ربات‌ها حتی می‌توانند بصورت سقفی نصب شوند و فضای کف را برای استفاده‌های دیگر مثلا برای استفاده از یک ربات دیگر آزاد بگذارند. این نکته در فضاهای خط تولید که مقدار فضا برایشان مهم است دارد بسیار حائز اهمیت است.

تغذیه ماشین با ربات
تغذیه دستگاه با ربات صنعتی به صورت نصب سقفی برای کاهش اشغال فضا

3- سرعت کار بالا

یک ربات ماشین‌تندینگ را می‌توان به گونه‌ای تنظیم کرد که به دو ماشین در یک زمان کار کند. آنها می توانند قطعات را سریعتر و با دقت بیشتری نسبت به کارگران تعویض کنند و در نتیجه قطعات بیشتری در ساعت تکمیل می شوند.

4- کار بدون تعطیلی

مزیت دیگر استفاده از ربات برای کار با ماشین‌های صنعتی کار بدون وقفه و 24 ساعته و 7 روز هفته‌ی آن‌هاست. نیروی انسانی برای کار با ماشین صنعتی نیاز به وقت استراحت و روزهای تعطیل و مرخصی دارد. این در حالی است که یک ربات نیاز به هیچ‌یک از این وقفه‌ها ندارد و فرایند خط تولید را بدون وقفه و شبانه روزی ادامه می‌دهد.

5- کاهش زمان چرخه

زمان چرخه با تغذیه دستگاه با ربات صنعتی کاهش می‌یابد زیرا سطح بالاتری از دقت و تکرارپذیری را ارائه می‌دهند. بارگیری و تخلیه دستی ماشین ها می تواند زمینه‌ساز خطاهای زیادی باشد. ممکن است مواد یا مقدار اشتباهی از مواد بارگیری شود، یا ممکن است قطعات به درستی بارگیری یا تخلیه نشده باشند. این خطاها می‌تواند منجر به هدر رفتن مواد و افزایش بیشتر هزینه‌های تولید شود. ربات‌های تغذیه ماشین به راحتی برنامه ریزی می‌شوند تا این وظایف را با دقت انجام دهند و هرگز قطعات را هدر ندهند یا به آن‌ها آسیب نرسانند. خطاهای کمتر به این معنی است که زمان کمتری برای اصلاح آن خطاها تلف می شود و کیفیت محصول به طور قابل توجهی بهبود می‌یابد.

6- کارگران در دسترس

برای شرکت‌ها یافتن کارگران بسیار ماهر که بتوانند با ماشین‌آلات صنعتی کار کنند اغلب به دلیل ماهیت خسته‌کننده، آلوده و گاهی خطرناک کار با این ماشین‌ها دشوار است. ربات هایی مانند Yaskawa Motoman MH80 این سردرد را از تولیدکنندگان حذف می کنند و در عین حال به افزایش بهره وری نیز کمک می کنند.

تغذیه ماشین تزریق پلاستیک با ربات

تغذیه ماشین تزریق پلاستیک با ربات به این معناست که یک ربات صنعتی برای تغذیه و انجام وظایف مرتبط با ماشین‌های تزریق پلاستیک به‌کار رود. این فرآیند شامل قرار دادن (تغذیه) مواد خام (پلاستیک) در دستگاه تزریق پلاستیک، خودکارسازی فرآیند تزریق، و سایر وظایف مرتبط با تولید قطعات پلاستیک می‌شود.

تغذیه دستگاه با ربات صنعتی
تغذیه دستگاه با ربات صنعتی مفصلی

برخی از وظایف کلیدی که یک ربات ممکن است در تغذیه ماشین تزریق پلاستیک انجام دهد عبارتند از:

تغذیه مواد خام: انتقال مواد خام پلاستیک به ماشین تزریق به‌وسیله ربات.

تزریق خودکار: کنترل فرآیند تزریق پلاستیک با دقت توسط ربات.

تعویض قالب‌ها: تعویض قالب‌ها و تنظیمات ماشین تزریق توسط ربات.

برداشتن و جمع‌آوری قطعات: برداشت و جمع‌آوری قطعات پلاستیکی تزریق شده از دستگاه تزریق پلاستیک.

استفاده از ربات‌ها در این فرآیندها منجر به افزایش سرعت، دقت، و بهره‌وری در تولید قطعات پلاستیک می‌شود و از نیروی کار انسانی در وظایف خسته‌کننده و تکراری جلوگیری می‌کند.

تغذیه ماشین آلات با ربات
تغذیه دستگاه تزریق پلاستیک با ربات دکارتی

کار با ماشین تزریق پلاستیک در کنار کار با دستگاه CNC یکی از رایج‌ترین کاربردهای ماشین تندینگ ربات است. برخلاف تغذیه ماشین CNC که با بازوی ربات یا به‌عبارت دیگر ربات مفصلی انجام می‌شود، برای کار با ماشین تزریق پلاستیک معمولا از ربات‌های دکارتی یا کارتزین استفاده می‌شود.

تغذیه ماشین با ربات
تغذیه ماشین آلات با ربات صنعتی دکارتی (ماشین تزریق پلاستیک)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *