سلوشن پلتایزینگ رباتیک

همه چیز درباره ی سلوشن پلتایزینگ رباتیک

اگر شما هم قدری با فعالیت‌های واحد‌های تولیدی آشنا باشید حتما میدانید پالت چینی یکی از رایج‌ترین فعالیت‌های هر صنعت تولیدی محسوب میشود. سلوشن پلتایزینگ رباتیک یا همان پالت چینی با استفاده از ربات صنعتی، یکی از بهترین و سریع ترین راهکار‌های ممکن به این منظور به شمار می‌آید. سلوشن پلتایزینگ رباتیک با بهره گیری از ربات پلتایزینگ برای انجام علمیات پلتایزینگ (چیدن محصولات روی پالت به منظور حمل و نقل یا کاری دیگر) برای انواع محصولات مانند: بطری‌ها، قوطی‌ها، بسته‌ها و… طراحی شده است.

 اساسا پلتایزینگ رباتیک بر اساس لایه‌ها انجام می‌شود. در این روش، گریپر(پنجه رباتیک) مخصوص، برای هر کاربرد سفارشی طراحی شده است.

سلوشن پلتایزینگ رباتیک، بسته به نیاز مشتری و بر اساس سرعت خط و ظرفیت طراحی و… ساخته می شود و نیازهای سلوشن‌های پلتایزینگ را برآورده می کند.

در ادامه به معرفی بیشتر این سیستم و انواع آن خواهیم پرداخت.

بهترین سیستم پالتایزینگ کدام است؟

امروزه گزینه‌های زیادی به منظور پالتایزینگ محصولات وجود دارد. اما سوال این است که چگونه می توان مورد مناسب را برای نیازهای خود انتخاب کرد؟

همانطور که میدانید اگر فرآیند بسته‌بندی شما بسیار کند باشد به طوری که نتواند با توان تولیدی شما مطابقت داشته باشد خودکار کردن مرحله پلتایزینگ رباتیک بهترین و تنها راه برای دستیابی به توان عملیاتی مورد نیاز است.

بهترین سیستم پلتایزینگ
بهترین سیستم پلتایزینگ

همچنین اگر فکر می‌کنید ماشین‌های پلتایزر مکانیکی فضای زیادی را در کف کارخانه اشغال می‌کنند یا برای کارهای متنوع پلتایزینگ که در تجارت خود استفاده می کنید به اندازه کافی انعطاف پذیر نیستند، به جرأت باید گفت سیستم رباتیک پلتایزینگ با بهره گیری از ربات پلتایزینگ بهترین راه حل است.

یک ربات پلتایزینگ همچنین برخلاف پلتایزرهای لایه ای معمولی، می تواند مخلوطی از محصولات در اندازه‌ها و اشکال مختلف روی پالت را کنترل کند و می توانید با یک ربات به وظیفه پلتایزینگ رباتیک خود برسید. از آن گذشته بسیاری از محصولاتی که برای پلتایزینگ رباتیک مناسب هستند، با پالت سازهای لایه ای مناسب نیستند که از جمله آن میتوان با درام‌های سنگین و بسته‌های شکننده اشاره کرد.

شاید در نگاه اول سلوشن پلتایزینگ رباتیک یک اپلیکیشن ساده به نظر برسد، به طوری که فرض کنید که تنها یک یا دو راه حل مختلف برای اتوماتیک کردن یک فرایند پالتایزینگ در کسب و کار شما وجود دارد اما واقعیت آن است که تعداد شگفت انگیزی از سیستم‌های پلتایزینگ رباتیک موجود است که برای کسب و کار شما بسیار کمک کننده خواهد بود.

توجه کنید که همچنین طیف وسیعی از ابزارهای قابل اتصال به ربات وجود دارد که می‌توانید از آنها برای تطبیق سیستم پلتایزینگ رباتیک خود به منظور گرفتن محصولات مختلف، از جمله گریپر وکیوم، گریپرهای سفارشی‌شده و حتی گریپرهای منحصربه ‌فرد برای کاربردهای خاص استفاده کنید.

ربات پلتایزینگ
ربات پلتایزینگ

تجهیزات سیستم سلوشن پلتایزینگ رباتیک

 سیستم یکپارچه پلتایزینگ از تجهیزات مختلفی تشکیل می شود. این تجهیزات بسته به نوع پروژه، ماهیت آن و محصول مشتری میتواند متفاوت باشد.

در ادامه به عمده تجهیزاتی که در سیستم سلوشن پلتایزینگ رباتیک استفاده می گردد خواهیم پرداخت.

ربات پلتایزینگ

پالت فیدر اتوماتیک

استرچ رپر تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

گریپر برداشت محصول

سورتر

استپر

کانوایر بوستر

کانوایر تزریق

کانوایرهای انتقال

سیستم اتوماسیون خط

و…

در نهایت باید اضافه کنیم افزودن سیستم پلتایزینگ رباتیک به بسته ‌بندی نهایی شما می‌تواند کارایی سیستم شما را بهبود بخشد و اپراتورها را برای کارهای دیگر آزاد کند. سیستم پلتایزینگ رباتیک شرکت تجهیز صنعت رباتیک، مزایای بسیاری را برای کسب و کار شما به همراه دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

سیستم پلتایزینگ رباتیک شرکت تجهیز صنعت رباتیک

مزایای سیستم پلتایزینگ رباتیک

 • سرعت بالای خط
 • دقت بالا و خطای نزدیک به صفر سیستم
 • قابلیت برنامه ریزی دقیق
 • قابلیت گزارش گیری در لحظه
 • امکان کار کردن 24 ساعت در روز، 7 روز در هفته و 365 روز سال به صورت پیوسته و بدون خاموشی.
 • نرخ خاموشی و خرابی بسیار پایین، نزدیک به صفر
 • جلوگیری از آسیب دیدن و مصدوم شدن نیروی انسانی و اپراتورها
 • امکان برداشت محصول از چندین کانوایر ورودی
 • امکان گذاشتن محصول روی پالت‌های مختلف
 • امکان کار با چند مدل محصول در یک زمان
 • باعث کاهش سایکل تایم و در نتیجه افزایش تولید و بهره وری و در نهایت سود مشتری می شود
 • نرم افزار برنامه نویسی آفلاین مبتنی بر رایانه شخصی به عنوان گزینه ای برای ساده کردن برنامه نویسی برنامه‌های پلتایزینگ در دسترس است
سرعت سلوشن پلتایزینگ رباتیک
سرعت سلوشن پلتایزینگ رباتیک

دیگر مزایای استفاده از سلوشن پلتایزینگ رباتیک

یکی از مهم ترین مزایای ربات پلتایزینگ سرعت عمل بالای آن است. در این روش کافی است محصولاتتان را روی پالت قرار دهید و شاهد اجرای هر چه سریع تر دستورالعمل‌های داده شده از جمله حمل و نقل آن‌ها باشید. همچنین در هنگام استفاده از ربات پلتایزینگ اپراتور میتواند به طور دقیق و بدون هیچ گونه خطایی دستور العملی را که به آن داده اید اجرا کند. به عنوان مثالی رایج به این مورد اشاره میکنیم که شما میتوانید سایز محصولات را به میزان مورد نظر خود تغییر دهید و به این ترتیب اندازه ی آن‌ها را کنترل کنید. سلوشن پلتایزینگ رباتیک همچنین علاوه بر بهبود نرخ تولید، به کاهش آسیب‌های احتمالی نیز کمک شایان توجهی می کند.

مزایای سلوشن پلتایزینگ رباتیک
مزایای سلوشن پلتایزینگ رباتیک
ربات پلتایزینگ
ربات پلتایزینگ

انواع سیستم پالت سازی رباتی

حتی وقتی تصمیم گرفتید که حتماً می خواهید از یک ربات برای پلتایزینگ استفاده کنید باید بهترین نوع آن را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید. در ادامه ۳ نوع از رایجترین ربات‌های مورد استفاده برای پالت سازی، از کم رایج‌ترین تا رایج‌ترین، آورده شده است:

سیستم پالت سازی رباتی
سیستم پالت سازی رباتی

1. ربات‌های صنعتی پلتایزینگ 6 محوره

ربات‌های 6 محوره ربات‌های صنعتی با کارایی بالا و انعطاف‌پذیری عالی برای طیف وسیعی از کارها از جوشکاری گرفته تا چاپ سه بعدی بسیارمناسب هستند. استفاده از یک ربات صنعتی 6 محوره علاوه بر این که برای پلتایزینگ بسیار مناسب پذیر است اگر بخواهید از همان ربات برای کارهایی غیر از پلتایزینگ استفاده کنید نیز می تواند گزینه خوبی باشد.

2. ربات‌های اختصاصی پلتایزینگ

احتمالاً بهترین گزینه برای اکثر کارهای پلتایزینگ، استفاده از یک ربات اختصاصی پلتایزینگ است. بر خلاف ربات‌های صنعتی 6 محور، این ربات‌ها معمولاً فقط 4 محور دارند، دلیل این امر آن است که گریپر ربات فقط میتواند به سمت پایین باشد.

ربات‌های پلتایزینگ دارای مشخصاتی مثل ظرفیت جابجایی از 8 کیلوگرم تا 800 کیلوگرم هستند. شما میتوانید با راحتی طیف گسترده‌ای از ربات‌های پلتایزینگ را در وب سایت ما پیدا کنید.

3. ربات‌های همکار

یکی از دلایل افزایش محبوبیت ربات‌های همکار، آن است که عموماً این ربات‌ها، ربات‌های صنعتی کوچک‌ تری هستند که برای کار در اطراف انسان کاملا بی‌خطراند. این افزایش ایمنی می تواند به این معنی باشد که عملکرد آنها نسبت به سایر انواع ربات، به ویژه نسبت به سرعت و تحمل وزن آن پایین تر است.

اما اگر به دنبال پالت کردن تعداد کمی از محصولات هستید تا یک کارگر را از کار خسته کننده پالت سازی دور کنید، ربات‌های همکار می توانند گزینه خوبی باشند.

سرعت و دقت پلتایزینگ ربات
سرعت و دقت پلتایزینگ ربات

چند سوال برای کمک به شما در انتخاب سیستم پالت سازی مناسب ربات

در بخش چند سوال مهم که می تواند به شما برای مشخص کردن این که کدام مدل ربات، برای شما مناسب تر است کمک کند ذکر خواهد شد.

 1. اندازه، شکل و خواص محصولاتی که ربات قرار است پالت سازی کند چیست؟ این مورد به شما کمک می کند تا میزان دسترسی ربات و ابزار مناسب را تعیین کنید.
 2. وزن محصولات چقدر است؟ این مورد به شما کمک می کند تا تحمل وزن ربات را تعیین کنید.
 3. چه توان عملیاتی نیاز دارید؟ این مورد به شما کمک می کند تا نوع ربات را تعیین کنید.
 4. خطوط تولید چقدر قابل تغییر هستند؟ این مورد مشخص می کند که چند وقت یکبار نیاز به برنامه ریزی مجدد ربات دارید.
 5. آیا باید بتوانید ربات را به راحتی برنامه ریزی کنید؟ اگر چنین است، انتخاب نرم افزار برنامه نویسی مناسب ربات بسیار مهم است.
 6. آیا از ربات فقط برای پلتایزینگ استفاده می کنید یا آن را برای مقاصد دیگری می خواهید؟ این مورد به شما کمک می کند تا نوع ربات را تعیین کنید.

آیا تی اس گروپ نماینده یاسکاوا است؟

در واقع هیچ شرکتی در حال حاضر نمایندگی یاسکاوا در ایران را ندارد. بعضی شرکت‌ها از این عنوان سوء‌استفاده می‌کنند و خود را نماینده یاسکاوا در ایران معرفی می‌کنند تا نظر مشتریان را به خود جلب کنند. برای اطلاعات بیش‌تر مقاله نماینده یاسکاوا در ایران را مطالعه بفرمایید.

تی اس گروپ خود را نماینده یاسکاوا در ایران معرفی نمی‌کند اما ارتباط ما با یاسکاوا بدون واسطه است و به صورت مستقیم از یاسکاوا ساپورت فنی دریافت می‌کنیم.