سلوشن جوشکاری رباتیک

همه چیز درباره سلوشن جوشکاری رباتیک

همانطور که میدانید یکی از مهم ترین و رایج ترین کاربرد‌های ربات‌های صنعتی، سلوشن جوشکاری رباتیک است. جوشکاری رباتیک جزء ضروری کارخانه‌های تولیدی به شمار میرود. این روش که مزایای بسیاری نسبت به سایر روش‌های سنتی دارد بسیار مورد توجه انواع کسب و کارها قرار گرفته است. نیاز صنعتی بسیاری کسب و کارها، همچنان به توسعه سریع سلوشن جوشکاری رباتیک و فناوری‌های مرتبط با آن منجر شده و برای غلبه بر مشکلات فنی به گسترش قابلیت آنها ادامه می‌دهد.

همکاران ما در شرکت تجهیز صنعت الکترونیک با ارائه ی بهترین و با کیفیت ترین محصولات همراه با خدمات پس از فروش، به شما در توسعه واحد تولیدیتان کمک خواهد کرد. ما در این مقاله تلاش میکنیم هر آن چه لازم است در مورد این سیستم بدانید را به شما یاد آوری کنیم. در نهایت برای مشاوره بیشتر میتوانید با همکاران در ارتباط باشید.

ربات جوشکاری چیست

پیش از هر چیز لازم است بدانیم خود ربات جوشکاری چیست. ربات جوشکاری نوعی دستگاه برنامه ریزی است که برای جوشکاری استفاده میشود. جوشکاری رباتیک به این صورت است که برای جوشکاری از اتوماسیون صنعتی استفاده میکند. در واقع جوشکاری رباتیک را می‌توان ترکیبی از جوشکاری، هوش مصنوعی و سنسور‌ها دانست.

ربات جوشکاری چیست
ربات جوشکاری چیست

نگاهی کلی به سلوشن جوشکاری رباتیک

امروزه جوشکاری رباتیک به عنوان محبوب ترین کاربرد صنعتی رباتیک در سراسر جهان شناخته شده است. این محبوبیت تا حدی است که تقریباً 25٪ از تمام ربات‌های صنعتی در حال خدمت، برای عملیات جوشکاری استفاده خواهد شد. همچنین طبق بررسی بیش از یک چهارم ربات‌های جوشکاری دنیا از ربات‌های جوشکاری یاسکاوا بهره میبرند. تولید خودرو فعال ترین بخش صنعت که از جوش رباتیک (تقریباً 40٪ از کل عرضه جهانی ربات) استفاده کرده است و بعد از آن صنعت برق و الکترونیک (تقریباً 20٪ از کل عرضه ربات جهانی) است.

همانطور که میدانید به دلیل نیاز به کیفیت بالاتر محصول، بهره وری و کاهش هزینه‌ها سلوشن جوشکاری رباتیک روز به روز گسترده تر میشود. علاوه بر این، انعطاف پذیری خوب سیستم تولید در مقابل رفتارهای پویای بازار و در نتیجه رقابتی نگه داشتن محصولات باعث شده تولید کنندگان، فرآیندهای جوشکاری رباتیک را به عنوان راه حل‌های جایگزین جذابی برای عملیات دستی سنتی و اتوماسیون سخت انتخاب کنند.

در مورد گستردگی سلوشن جوشکاری رباتیک همینقدر کافی است که بگوییم، از زمان اولین کاربرد ربات جوشکاری در تولید صنعتی در اوایل دهه 1960، جوشکاری رباتیک در طیف وسیعی از بخش‌های صنعتی تولیدی گسترش یافته است. تنها بین سال‌های 2010 و 2013، بیش از 600000 ربات صنعتی در سراسر جهان راه‌اندازی شدند.

مبانی جوشکاری رباتیک

در این بخش درمورد ساز و کار سیستم سلوشن جوشکاری رباتیک به طور مفصل تر میپردازیم. به طور کلی یک سیستم جوشکاری رباتیک ابتدایی از دو بخش تشکیل می‌شود.

 1. تجهیزات جوشکاری: این بخش انرژی را از دستگاه جوش به قطعه کار می‌رساند
 2. ربات: وظیفه این بخش آن است که موقعیت نسبی منبع گرما و قطعه کار را فراهم می‌کند.

یکی از رایج ترین این ربات‌ها ربات شش محوره است. معمولاً ربات‌های صنعتی شش محوره شامل یک بازوی سه محوره و یک مچ سه محوره طراحی می‌شوند.

مبانی سلوشن جوشکاری رباتیک
مبانی سلوشن جوشکاری رباتیک

اخیرا بسیاری از تولیدکنندگان ربات، ربات‌های مخصوص جوشکاری را به گونه ای ساخته اند که کوچکتر و ارزان تر از قبل هستند که البته این کار باعث کاهش سرمایه مورد نیاز فروش سیستم‌های جوشکاری رباتیک شده است. یکی دیگر از پیشرفت‌های اخیر در رباتیک جوش، معرفی ربات‌های هفت محور است که یک محور اضافی در بازوی پایینی دارند که انعطاف‌پذیری و صرفه ‌جویی بیشتر در فضای کف را فراهم می‌کند.

تخصص جوشکاری

وقتی صحبت از سیستم‌های جوشکاری رباتیک می‌شود بهترین راهکار ممکن،استفاده از راه حل‌های اتوماسیون و رباتیک در صنعت است. مشتریان ما عموما افراد پیشرو در ساخت و ساز، انرژی، کشاورزی، حمل و نقل، کشتی سازی، نفت و گاز، هوافضا، خودرو و… هستند. کافی است با مشاوران ما ارتباط بر قرار کنید و به ما بگوئید که به دنبال چه چیزی هستید، ما خوشحال خواهیم شد که نمونه‌های خاص مورد نیازتان را را در اختیار شما قرار دهیم.

مزایای سلوشن جوشکاری رباتیک

جوشکاری با روش جوشکاری رباتیک مزایای بسیاری نسبت به سایر روش‌ها دارد که از جمله آن‌ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سرعت عمل و کارایی: سرعت و کارایی ربات‌های جوشکاری بی نظیر است این ربات‌ها قادرند عمل جوشکاری را با بالاترین سرعت و بدون خستگی به بهترین شکل انجام دهند.
 2. بهبود کیفیت و تکرارپذیری: کیفیت جوش هنگام استفاده از یک ربات جوشکاری هرگز زیر سوال نمی‌رود چرا که این کار با استفاده از الگوریتم‌های دقیق و علمی‌صورت میگیرد.
 3. ایمنی و بهداشت محیط کار: با توجه به اینکه ربات‌های جوشکاری صنعتی برای کار به یک منطقه ی محصور شده بدون انسان نیاز دارند، خودکار کردن وظایف آن،به کاهش خطر WHS کمک می‌کند.
 4. کیفیت و تکرارپذیری سیستم‌های جوشکاری رباتیک Mig/mag یا گاز بالاست.
 5. ربات‌ها می‌توانند سه شیفت فرآیند جوشکاری گاز را برای ساعت‌ها و بدون وقفه با بیشترین دقت ممکن انجام دهند.
 6. سهولت در تنظیم فرایند هوشمند سازی: برای سیستم‌های رباتیک MIG / MAG،تنظیم فرآیندهای هوشمند با فناوری‌های مختلفی از جمله حسگرهای هوشمند، برنامه‌های کاربردی مبتنی بر موبایل، واقعیت افزوده، اینترنت اشیا و یادگیری ماشینی (هوش مصنوعی) امکان‌پذیر است.
مزایای سلوشن جوشکاری رباتیک
مزایای سلوشن جوشکاری رباتیک
 1. تعامل آنی با محیط: ربات‌ها می‌توانند با سرعت‌های بالای میلی ثانیه با محیط خود تعامل داشته باشند. به این ترتیب به راحتی می‌توان متغیر برای آن‌ها تعریف کرد و بر اساس الگوریتم‌های متغیر تحت تعامل آنی، وظایف مختلفی را به آن‌ها اختصاص داد و حتی در صورت لزوم می‌توان فرآیند را در طیف گسترده ای جا به جا کرد.
 2. جوش قطعات سنگین: ربات‌های جوشکاری می‌توانند بدون وقفه با سرعت جوش بالا و کیفیت جوش عالی در فرآیندهای جوشکاری قطعات سنگین کار کنند.
 3. کارکرد در مناطق غیر مسطح: ربات‌های جوشکاری می‌توانند به راحتی در مکان‌های مرتفع، عمودی، غیر مسطح و… که از نظر دسترسی به نقطه جوش روی قطعه کار ارگونومیک نیستند و اپراتورها ممکن است دچار مشکل شوند، به خوبی کار کنند.
 4. دسترسی خوب به نقطه جوش در قطعه کار: این سیستم میتواند با ورود به بین سقف‌های باریک و متعدی که برای ورود افراد، بسیار باریک هستند، به راحتی کار کنند.

دیگر مزایای سلوشن جوشکاری رباتیک

 1. قابلیت تکرار پذیری: تکرارپذیری فرآیند جوشکاری رباتیک دقیق و زیاد است (0.05 میلی متر). اگرچه تکرارپذیری انسان را نمی‌توان اندازه گیری کرد، اما میتوان گفت که حتی یک استاد جوشکاری خوب فقط می‌تواند با دقت 5-10 میلی متر کار کند.پس فرایند جوشکاری رباتیک از هر انسانی دقیق تر خواهد بود.
 2. اعمال پارامترهای جوش (WPS, PQR ) با تکرارپذیری و دقت بالا بر روی قطعات کار، فقط با ربات امکان پذیر است.
 3. برخلاف آنچه شناخته شده است، ربات‌ها نه تنها در جوشکاری محصولات تک نوع یا در فرآیندهای تولید جوشی مبتنی بر تولید انبوه کار می‌کنند، بلکه می‌توان آنها را به راحتی برنامه ریزی کرد و در قطعات کار با متغیر پیوسته از آن‌ها استفاده کرد.
 4. در عملیات جوشکاری قطعات کاری که به خوبی فیکس شده اند، پس از برنامه ریزی، ربات‌ها می‌توانند بدون نیاز به هیچ سنسور و تکنولوژی حسگر خاصی، عملیات جوشکاری گازی قطعات کار مشابه را بر روی همان وسایل به طور مکرر انجام دهند.
شرکت تجهیز صنعت و سلوشن جوشکاری رباتیک
شرکت تجهیز صنعت و سلوشن جوشکاری رباتیک
 1. برای ردیابی مسیر جوشکاری می‌توان از فناوری Touch Sense استفاده کرد. در این فناوری بدون ایجاد تغییر در برنامه ربات کار می‌کند و به تشخیص انحراف موقعیت در قطعه کمک می‌کند. این ربات که برنامه آن از قبل آماده است، به طور خودکار برنامه فعلی خود را با تجزیه و تحلیل میزان انحراف مسیر جوشکاری روی قطعه را تصحیح می‌کند.
 2. ربات‌ها، مسیرهای جوشکاری در حال تغییر را با حسگرها و نرم‌افزارهای هوشمندی مانند «سنسور لیزری ردیابی مسیر»، نرم‌افزار ردیابی قوس Comarc، ArcSense تشخیص می‌دهند و به‌طور خودکار تغییراتی را که باید در برنامه ایجاد شود، تعیین و اعمال می‌کنند.
 3. در جوشکاری رباتیک MIG/MAG، انجام تایید محصول و فرآیند مطابق با انتظارات کیفیت، UT، RT و تست‌های بازرسی مخرب در قطعات جوشکاری شده در مقایسه با روش‌های معمول بسیار آسان‌تر و امکان‌پذیر است. در مقایسه با جوشکاری دستی، مجموعه پارامترهایی مانند WPS، PQR با موفقیت مطلق در سیستم‌های روباتیک ایجاد می‌شوند. سیستم‌های جوشکاری رباتیک برای مواردی مانند ضخامت درز ایده‌آل، نفوذ، حذف منافذ، موفقیت در ریزساختار و زیبایی ظاهری بسیار برتر از روش‌های معمولی هستند.
 4. ربات‌ها می‌توانند 80000 تا 100000 ساعت بدون هیچ گونه خطا در عملیات تعمیر و نگهداری اولیه کار کنند.علاوه بر این ربات‌ها خستگی ناپذیر هستند و تا زمانی که به صورت صحیح و علمی‌عملیات تعمیر و نگهداری آن‌ها انجام شود، 24 ساعته و سالها خدمات ارائه می‌دهند.

فرآیند مشتری محور ما

شرکت تجهیز صنعت ربات با بهترین و با کیفت ترین محصولات ممکن آماده ی خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز است. اساسا فرایند ما در ساخت سلول سفارشی ربات با توجه به نیاز شما انجام میشود. به این صورت که تیم ما اهداف کسب و کار، فرآیندهای کسب و کار شما و البته الزامات تولید شما را در نظر می‌گیرد و مطابق با آن خدمت رسانی میکند.. ما در هر مرحله از مفهوم تا تحویل با شما همکاری می‌کنیم. هدف ما در TS GROUP، ایجاد یک مشارکت بلند مدت است. در واقع موفقیت شما موفقیت ماست. حتی پس از تحویل هم، ما آماده و مصمم هستیم تا هر گونه آموزش، پشتیبانی و خدماتی را که نیاز دارید به شما ارائه دهیم.

سلوشن جوشکاری رباتیک شرکت تجهیز صنعت ربات
سلوشن جوشکاری رباتیک شرکت تجهیز صنعت ربات

سلوشن جوشکاری رباتیک شرکت تجهیز صنعت ربات شامل موارد زیر می‌شود

 • سلوشن جوشکاری رباتیک MIG/MAG
 • سلوشن جوشکاری رباتیک TIG
 • سلوشن جوشکاری رباتیک لیزری

مزایای سلوشن جوشکاری رباتیک شرکت تجهیز صنعت ربات

 1. ارائه سیستم‌های جوشکاری رباتیک مناسب جهت تغییر فرایند جوشکاری دستی به جوشکاری رباتیک
 2. قابلیت نیاز حداقلی به تنظیمات و برنامه نویسی
 3. بهره گیری از ربات‌های جوشکاری شرکت یاسکاوا ژاپن
 4. تحویل سریع
 5. فضای کم مورد نیاز، جهت نصب که باعث صرفه جویی در فضای مصرفی می‌شود
 6. استفاده از تجهیزات ژاپنی و اروپایی جهت اجرای پروژه‌های جوشکاری رباتیک
 7. استفاده از دستگاه جوش رباتیک برند فرونیوس و لرچ
 8. شبیه سازی پروژه‌های جوشکاری رباتیک جهت نمایش طرح
 9. استفاده از سنسور لیزری ردیابی مسیر در صورت نیاز
 10. راه حل‌هایی برای تولید کنندگان کوچک، متوسط و بزرگ به طور یکسان.
 11. استفاده از ترکر جهت حرکت خطی و پوزیشنرهای تک و چند محوره.
 12. راه حل‌های کاملا یکپارچه جوش و ویژن
 13. طراحی و ساخت سفارشی ابزار و جیگ و فیکسچر

TS Group و سلوشن جوشکاری رباتیک

در این مقاله درباره ی یکی از پرکاربرد ترین کاربرد‌های ربات صنعتی یعنی سلوشن جوشکاری رباتیک صحبت کردیم. ربات جوشکاری به عنوان مهم ترین تجهیز یک سیستم جوشکاری می‌باشد.

شرکت تجهیز صنعت ربات به عنوان ارائه دهنده سلوشن‌های جوشکاری رباتیک از ربات‌های جوشکاری یاسکاوا ژاپن در سیستم‌های خود استفاده می‌کند.

برای نزدیک به یک دهه، TS Group یکپارچه سازی اتوماسیون و رباتیک را در صنعت در بالاترین سطح اجرا کرده است و وقتی نوبت به این می‌رسد که شما چگونه اتوماسیون را در کسب و کار خود کامل کنید، ما بهترین سیستم‌های جوشکاری رباتیک را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

تیم TS Group متشکل از متخصصان اتوماسیون و رباتیک و جوشکاری، نزدیک به یک دهه از دانش پیشرفته جوشکاری، طراحی، توسعه و برنامه نویسی بهره می‌برد. ما در ایجاد راه حل‌های اتوماسیون جوشکاری رباتیک برای مشتریان صنعت در تولید محصول متخصص هستیم.

متخصصان تی اس گروپ به شما برای انتخاب ربات بهتر مشاوره می‌دهند.

تیم TS Group اتوماسیون جوشکاری مدرن را با ویژگی‌هایی مانند برنامه ریزی جوش خودکار، جلوگیری از برخورد و ویژن رباتیک به سطح بالاتری رسانده است و قادر به حل چالش‌های پیچیده اتوماسیون جوشکاری شده است.

آیا تی اس گروپ نماینده یاسکاوا است؟

در واقع هیچ شرکتی در حال حاضر نمایندگی یاسکاوا در ایران را ندارد. بعضی شرکت‌ها از این عنوان سوء‌استفاده می‌کنند و خود را نماینده یاسکاوا در ایران معرفی می‌کنند تا نظر مشتریان را به خود جلب کنند. برای اطلاعات بیش‌تر مقاله نماینده یاسکاوا در ایران را مطالعه بفرمایید.

تی اس گروپ خود را نماینده یاسکاوا در ایران معرفی نمی‌کند اما ارتباط ما با یاسکاوا بدون واسطه است و به صورت مستقیم از یاسکاوا ساپورت فنی دریافت می‌کنیم.