ربات پلتایزینگ

پالت چینی را به ربات پلتایزینگ بسپارید + انواع ربات پلتایزر

وقتش رسیده کارهای تکرارشونده و آسیب‌زا را به ربات‌ها بسپاریم. چیدن پالت‌ها روی هم آن‌هم در وزن زیاد و یا ارتفاع بالا می‌تواند برای نیروی انسانی آسیب‌زننده باشد. در مقابل ربات‌ها دقیقا برای چنین کارهای تکرارشونده‌ای ساخته شده‌اند. در سال‌های اخیر با پیشرفت صنعت ربات‌سازی و رواج به‌کارگیری ربات‌ها در قسمت‌های مختلف خطوط تولید و مراکز توزیع کالا استفاده از ربات‌ها نیز مقرون‌به‌صرفه‌تر شده است. به‌علاوه ربات با کار 24 ساعته و بدون استراحت بهره‌وری فرایند را چندبرابر خواهد کرد. اما قبل از تصمیم به استفاده از یک ربات پلتایزینگ نکاتی وجود دارد که باید بدانیم. این‌که یک ربات پلتایزینگ چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد، سلوشن پلتایزینگ رباتیک چه مزایایی دارد و سؤالاتی از این قبیل. در این پست می‌خواهیم سؤالات شما در مورد ربات پالت چین را پاسخ دهیم و در انتها چند مدل از ربات پلتایزر را با هم مقایسه خواهیم کرد. پس تا انتهای این پست با ما همراه باشید.

پالت چینی با استفاده ربات پلتایزینگ

پلتایزینگ چیست؟ چرا باید این کار را به ربات سپرد؟

پلتایزینگ و دی-پلتایزینگ به‌معنای عملیات چیدن و جابه‌جایی کارتن یا جعبه محصولات بر روی پالت‌ها در انتهای یک خط تولید و بسته‌بندی یا تخلیه پالت‌ها در مراکز توزیع کالا است.

کار پالت چینی
کار پالت چینی و تخلیه پالت‌ها برای نیروی انسانی می‌تواند آسیب‌زننده باشد

این کار در گذشته توسط نیروی انسانی انجام می‌شد. اتوماتیک کردن فرایند پلتایزینگ از طریق ربات‌ها با توجه به مزایای استفاده از ربات سرمایه‌گذاری هوشمندی خواهد بود. ربات 24 ساعته کار می‌کند و نیاز به استراحت ندارد. ربات‌ها در انجام حرکات خود تردید راه نمی‌دهند و وقفه ندارند. استفاده از ربات جلوی آسیب به نیروی انسانی را می‌گیرد. بلندکردن پالت‌ها مخصوصا گذاشتن آن‌ها در ارتفاع بالا می‌تواند آسیب جدی به ستون فقرات نیروی انسانی وارد کند. علاوه بر این‌ها ربات کارها را سریع‌تر انجام می‌دهد.

فیلم پروژه اجرا شده توسط شرکت تجهیز صنعت ربات آرکا، ربات پلتایزینگ، سلوشن تمام اتوماتیک پلتایزینگ رباتیک

تی اس گروپ ارائه دهنده انواع ربات پلتایزینگ یاسکاوا در ایران و خدمات نصب، برنامه‌نویسی و خدمات پس از فروش

چه نوع رباتی برای استفاده در بخش پالت چینی مناسب است؟

تولیدکننده‌های ربات صنعتی، انواع مختلفی از ربات‌ها را به‌صورت مخصوص برای پلتایزینگ می‌سازند. ربات‌های مخصوص پلتایزینگ معمولا 4 محوره هستند. این ربات‌ها اغلب رنج دسترسی بالا و تنوع زیادی از نظر تحمل وزن مفید دارند. در عین حال ربات‌های بسته‌بندی و ربات‌های 6 محوره هم می‌توانند برای کاربرد پلتایزینگ استفاده شوند. مزیت استفاده از ربات‌های شش محوره این است که در آینده می‌توانند در کاربردهای دیگر هم استفاده شوند. ربات‌های صنعتی بسته‌بندی و گذاشت‌وبرداشت معمولا تحمل بار مفید کم‌تری نسبت به ربات پلتایزینگ دارند. بنابراین قبل از هرچیز باید تصمیم بگیرید ربات را برای چه هدفی خریداری می‌کنید.

در قسمت پایانی این پست به انواع مدل‌های ربات پلتایزینگ خواهیم پرداخت.

برای مشاوره در رابطه با انتخاب نوع ربات می‌توانید با متخصصین تی.اس.گروپ تماس بگیرید.

ربات‌های مخصوص پلتایزینگ
ربات‌های مخصوص پلتایزینگ ظرفیت تحمل وزن مفید بالایی دارند

ویژگی‌هایی که برای خرید ربات پلتایزر باید در نظر داشته باشیم

میزان دسترسی ربات

مهم است که با توجه به محل نصب دستگاه و نحوه کاربری آن رباتی را انتخاب کنید که بازوهای مکانیکی آن دسترسی کافی را داشته باشند.

وزن مفید قابل حمل

مدل‌های مختلف ربات تحمل وزن مفید متفاوتی دارند. این رنج معمولا از 2 کیلوگرم تا 800 کیلوگرم می‌تواند متفاوت باشد. قیمت و کاربری این ربات‌ها نیز با توجه به این فاکتور می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین برای کاربرد یک ربات جهت وظیفه پلتایزینگ پیش‌بینی کردن میزان وزنی که ربات باید جابه‌جا کند بسیار مهم است.

یک ربات همکار انسان یاسکاوا مدل HC10
یک ربات همکار انسان یاسکاوا مدل HC10 در حال انجام عملیات پلتایزینگ. این ربات‌ها می‌توانند در کنار انسان و بدون نیاز به حصار وظایف خود را انجام دهند.

انعطاف‌پذیری ربات برای وظایف دیگر

اگر هدف شما از خرید ربات صرفا پالت چینی و خالی کردن پالت ها باشد بهتر و مقرون به‌صرفه‌تر برای شما خرید ربات مخصوص پلتایزر خواهد بود. اما اگر در نظر دارید در مراحل بعدی کار خود از ربات‌ها برای وظایف دیگر مثل جوشکاری، بسته‌بندی و موارد دیگر نیز استفاده کنید ربات‌های شش محوره هم می‌توانند گزینه مناسبی باشند.

تی اس گروپ ارائه دهنده نوار نقاله تلسکوپی برای بسته بندی و جابجایی و رباتیک

سرعت تکرار چرخه

یکی از اهداف جایگزینی نیروی انسانی با ربات‌ها بالا بردن سرعت بسته‌بندی و پالت چینی است. بنابراین هنگام خرید یک ربات باید سرعت تکرار چرخه‌ی یک ربات در ساعت را باید بررسی کنید.

ربات یاسکاوا

گریپر و ایندافکتور ربات پلتایزر

گریپر یا ایندافکتور در ربات قسمتی است که ربات با آن اشیا را می‌گیرد و رها می‌کند. می‌توان این قسمت را با کف دست و انگشتان در انسان مقایسه کرد. با توجه به نوع محصولات باید گریپر مناسب برای کار شما انتخاب شود. گریپر می‌تواند امکان مهار یک یا چند قطعه را به ربات بدهد. انتخاب صحیح گریپر ربات در نحوه چینش نهایی پالت‌ها تأثیرگذار خواهد بود.

ربات یاسکاوا

برنامه نویسی ربات پلتایزر

یکی از فاکتورهای مهم در عملکرد یک ربات پلتایزینگ برنامه‌نویسی خوب است. ربات باید به‌گونه‌ای برنامه‌نویسی شود که یک چرخه‌ی پالت گذاری را از نقاط مختلف انجام دهد.

حرکات ربات باید به نحوی بهینه شوند که حرکات اضافه حذف شوند تا در نهایت سرعت و عملکرد ربات افزایش پیدا کند.

برنامه‌نویسی ربات ممکن است پیچیده به‌نظر برسد اما شما می‌توانید به راحتی این کار را به تیم مجرب تی.اس.گروپ بسپارید.

انواع ربات پلتایزینگ یاسکاوا

ربات های پالتایزینگ یاسکاوا سری PL

ربات‌های جدید سری موتومن PL  طیف وسیعی از ربات پالت چین قدرتمند با تحمل وزن مفید از 80 تا 800 کیلوگرم را شامل می‌شود. این ربات‌ها عملکرد بسیار خوبی را برای پالت چینی جعبه، پاکت یا محفظه در پایان مراحل بسته‌بندی و در مراکز توزیع دارا هستند. این ربات‌ها ترکیبی از سرعت، تحمل وزن و ارتفاع انبارش بالا و نصب ساده را ارائه می‌دهند.

سری موتومن PL یاسکاوا سری جدید
سری موتومن PL یاسکاوا سری جدید و مخصوص پلتایزینگ یاسکاوا است

1. ربات پلتایزینگ PL80

ربات پلتایزینگ موتومن PL80 بارهایی تا وزن 80 کیلوگرم را به‌راحتی جابه‌جا می‌کند. این ربات دارای سرعت بسیار بالا در محورهایش است تا از چرخه پالتگذاری پرسرعت اطمینان حاصل شود.

این ربات پالتایزینگ کوچک و جمع‌وجور از سری موتومن PL به لطف سیستم حرکتی خوب برای پالت چینی کارتون‌ها، بسته‌ها و جعبه‌ها در سیستم‌های لجستیک در حال رشد یا در تجارت الکترونیک بسیار مناسب و ایده‌آل است. در این کسب‌وکارها پالت‌گذاری با سرعت بسیار بالا مورد نیاز است. موتومن PL80 با سرعت 800 چرخه در هر ساعت این نیاز را برآورده می‌کند.

ربات پالت چین یاسکاوا مدل PL80
ربات پالت چین یاسکاوا مدل PL80

مجموع ارتفاع کم و طراحی باریک و جانمایی اندک موتومن PL80 زمانی‌که فضای استفاده اندک است بسیار می‌تواند مفید باشد. علیرغم طراحی باریک و فشرده، بازوهای مکانیکی دسترسی افقی و عمودی کافی برای انواع کاربرد را به‌طور خاص برای انتهای خط تولید و بسته بندی دارند.

مدل

PL80

تعداد محور

5 محور

تحمل وزن مفید

80 کیلوگرم

محدوده دسترسی

2.061 میلی‌متر

دقت تکرار

0.03 میلی‌متر

منبع تغذیه

4.5 کیلوولت آمپر

وزن

565 کیلوگرم

محل نصب

زمین

کنترلر

YRC1000

ربات پلتایزینگ

2. ربات پلتایزینگ P190-100

ربات سریع و قدرتمند چهارمحوره PL190-100 با بیش از 2000 چرخه در ساعتعملکرد عالی برای پالگذاری جعبه، کارتن و کیسه و برای عملیات لجستیکی و بسته‌بندی در انتهای خط تولید دارد.

مشاوره و راه اندازی

ساختار سیستم حرکتی بهینه‌شده این مدل پایداری و بهره‌وری حداکثری را فراهم می‌کند. ظرفیت تحمل وزن در این ربات 100 کیلوگرم است.

ربات پالتایزر یاسکاوا مدل PL190-100
ربات پالتایزر یاسکاوا مدل PL190-100

میزان دسترسی برتر این ربات که به 3.159 میلی‌متر می‌رسد و پالت‌ها را تا ارتفاع 2600 میلی‌متر می‌تواند انبار کند برای هر نوع عملیات پالت‌چینی بسیار عالی است.

مدل

PL190-100

تعداد محور

4 محور

تحمل وزن مفید

100 کیلوگرم

محدوده دسترسی

3150  میلی‌متر

دقت تکرار

0.05 میلی‌متر

منبع تغذیه

9.5 کیلوولت آمپر

وزن

1680 کیلوگرم

محل نصب

زمین

کنترلر

YRC1000

ربات پلتایزینگ

3. ربات پلتایزینگ PL190

ربات موتومن PL190 با 4 محور، 190 کیلوگرم تحمل وزن و 1700 چرخه در ساعت، عملکردی عالی برای پالت‌چینی بسته‌ها، جعبه‌ها و کارتن‌ها در انتهای خط تولید و عملیات لجستیک ارائه می‌دهد.

ربات پالت چین یاسکاوا مدل PL190
ربات پالت چین یاسکاوا مدل PL190

محدوده دسترسی این ربات 3159 میلی‌متر است و دسترسی به ارتفاع 2600 میلی‌متری برای این ربات جهت انجام انواع وظایف پالت‌چینی برای این ربات ممکن است.

مدل

PL190

تعداد محور

4 محور

تحمل وزن مفید

190 کیلوگرم

محدوده دسترسی

3150  میلی‌متر

دقت تکرار

0.05 میلی‌متر

منبع تغذیه

9.5 کیلوولت آمپر

وزن

1680 کیلوگرم

محل نصب

زمین

کنترلر

YRC1000

ربات پلتایزینگ

4. ربات پلتایزینگ PL320

ربات سریع و قدرتمند 4 محوره موتومن PL320 با 1400 چرخه‌ی کاری در ساعت، عملکردی عالی برای انتهای خط تولید و جهت لجستیک کالا دارد.

سیستم حرکتی بهینه‌سازی شده در این ربات پایداری و بهره‌وری حداکثری را تضمین می‌کند. تحمل وزن مفید در این مدل همان‌طور که از اسمش پیداست 320 کیلوگرم است.

محدوده دسترسی و ارتفاع دسترسی در این ربات مشابه مدل‌های PL190-100 و PL190 است.

مدل

PL320

تعداد محور

4 محور

تحمل وزن مفید

320 کیلوگرم

محدوده دسترسی

3150  میلی‌متر

دقت تکرار

0.05 میلی‌متر

منبع تغذیه

9.5 کیلوولت آمپر

وزن

1680 کیلوگرم

محل نصب

زمین

کنترلر

YRC1000

5. ربات پلتایزینگ PL500

ربات قدرتمند و چندمنظوره و 4محوره موتومن PL500 بهترین عملکرد را در پالت گذاری و پالت برداری و انواع عملیات لجستیک کالا برای بسته بندی در انتهای خطوط تولید و اتوماسیون در مراکز توزیع کالا ارائه می‌دهد.

ربات پلتایزر یاسکاوا مدل PL500
ربات پلتایزر یاسکاوا مدل PL500

با قدرت تحمل وزن مفید 500 کیلوگرم این ربات قادر است از پس بلندکردن سنگ‌های بزرگ، قطعات بزرگ ماشین یا پالت‌های کاملا بارگیری شده برمی‌آید.

مدل

PL500

تعداد محور

4 محور

تحمل وزن مفید

500 کیلوگرم

محدوده دسترسی

3150  میلی‌متر

دقت تکرار

0.05 میلی‌متر

منبع تغذیه

9.5 کیلوولت آمپر

وزن

2390 کیلوگرم

محل نصب

زمین

کنترلر

YRC1000

6. ربات پلتایزر PL800

ربات PL800 پرقدرت‌ترین ربات 4 محوره از سری PL است که تحمل وزن مفید برابر 800 کیلوگرم دارد. این ربات پلتایزر بهترین عملکرد برای پالت چینی کارتن‌ها، جعبه‌ها و بسته‌ها در پایان خطوط تولید، عملیات لجستیک کالا ارائه می‌دهد.

ربات پلتایزر یاسکاوا مدل موتومن PL800
ربات پلتایزر یاسکاوا مدل موتومن PL800

وسعت دسترسی بالای این ربات که به 3159 میلی‌متر می‌رسد و ارتفاع دسترسی تا 2624 میلی‌متر باعث می‌شود این ربات را قادر می‌کند تا هر نوع عملیات پالت چینی را انجام دهد.

مدل

PL800

تعداد محور

4 محور

تحمل وزن مفید

800 کیلوگرم

محدوده دسترسی

3150  میلی‌متر

دقت تکرار

0.05 میلی‌متر

منبع تغذیه

8 کیلوولت آمپر

وزن

2560 کیلوگرم

محل نصب

زمین

کنترلر

YRC1000

مقایسه انواع ربات پالت چینی سری PL یاسکاوا در یک نگاه

انواع ربات یاسکاوا سری PL

مدل

PL80PL190-100PL190PL320PL500

PL800

تعداد محور

5 محور4 محور4 محور4 محور4 محور

4 محور

تحمل وزن مفید

80 کیلوگرم100 کیلوگرم190 کیلوگرم320 کیلوگرم500 کیلوگرم

800 کیلوگرم

محدوده دسترسی

2.061 میلی‌متر3150  میلی‌متر3150  میلی‌متر3150  میلی‌متر3150  میلی‌متر

3150  میلی‌متر

دقت تکرار

0.03 میلی‌متر0.05 میلی‌متر0.05 میلی‌متر0.05 میلی‌متر0.05 میلی‌متر

0.05 میلی‌متر

منبع تغذیه

4.5 کیلوولت آمپر9.5 کیلوولت آمپر9.5 کیلوولت آمپر9.5 کیلوولت آمپر9.5 کیلوولت آمپر

8 کیلوولت آمپر

وزن

565 کیلوگرم1680 کیلوگرم1680 کیلوگرم1680 کیلوگرم2390 کیلوگرم

2560 کیلوگرم

محل نصب

زمینزمینزمینزمینزمین

زمین

کنترلر

YRC1000

ربات پلتایزینگ

کلام آخر

در این پست ربات پلتایزینگ را بررسی کردیم و گفتیم چرا باید کار پالت چینی را به ربات‌ها بسپاریم. ویژگی‌هایی که برای ربات پلیتایزینگ باید در نظر گرفته شود را مرور کردیم و در پایان مدل‌های جدید ربات مخصوص پلتایزینگ یاسکاوا را با هم بررسی کردیم.

شما می‌توانید با یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه بخش پالت چینی در پایان بخش بسته‌بندی خط تولید یا تخلیه پالت‌ها در بخش توزیع کالا را با استفاده از ربات‌ها اتوماتیک کنید. اگر دنبال چنین سرمایه‌گذاری هستید تیم تی اس گروپ برای مشاوره، ارائه ربات و خدمات نصب و پشتیبانی آن در خدمت شما خواهد بود. کافی است برای مشاوره اولیه با شماره زیر تماس بگیرید.

شماره تماس :  36148 25 98

آیا تی اس گروپ نماینده یاسکاوا است؟

در واقع هیچ شرکتی در حال حاضر نمایندگی یاسکاوا در ایران را ندارد. بعضی شرکت‌ها از این عنوان سوء‌استفاده می‌کنند و خود را نماینده یاسکاوا در ایران معرفی می‌کنند تا نظر مشتریان را به خود جلب کنند. برای اطلاعات بیش‌تر مقاله نماینده یاسکاوا در ایران را مطالعه بفرمایید.

تی اس گروپ خود را نماینده یاسکاوا در ایران معرفی نمی‌کند اما ارتباط ما با یاسکاوا بدون واسطه است و به صورت مستقیم از یاسکاوا ساپورت فنی دریافت می‌کنیم.