ربات جابجایی

صاحبان صنایع مختلف بر این باورند که با پیشرفت تکنولوژی، باید کسب‌وکار خود را بهبود بخشند. استفاده از ربات جابجایی یاسکاوا، که محصول یک کمپانی قدرتمند می‌باشد، این تکنولوژی را وارد کسب‌وکار شما می‌کند. اما چگونه؟

همانطور که می‌دانید ورود ربات‌ها به صنایع گوناگون، سبب پیشرفت و افزایش سودآوری شد. ازاین‌رو فعالان صنعت تصمیم گرفتند به‌جای استفاده از نیروی انسانی، خط تولید خود را رباتیک کنند. سیستم رباتیک مزایای زیادی به‌دنبال دارد.

ممکن است سردرگم باشید که کدام سیستم برای کسب‌وکار شما مناسب‌تر است. برای انتخاب ربات مورد نیاز، در ابتدا باید با انواع ربات‌ها آشنایی داشته باشید. امروز قصد داریم به بررسی و معرفی یکی از محبوب‌ترین ربات‌های برند یاسکاوا، یعنی ربات جابه جایی یاسکاوا (Handling Mounting ربات) بپردازیم.

اگر آشنایی کافی با سیستم رباتیک ندارید و یا از مزایای آن بی اطلاع هستید، تا انتها همراه باشید.

آشنایی با ربات جابجایی یاسکاوا

ربات جابجایی را با نام‌های ربات هندلینگ، material Handling ربات، Handling Mounting ربات، ربات جابجا کننده مواد و ربات صنعتی جابجایی نیز شناخته می‌شوند. اما سوال اینجاست که ربات جابه جا کننده مواد، دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟

به جابه‌جا شدن قطعات و مواد درون فضاهایی که سَر بسته هستند و مسیر کوتاه است، همچنین بین ساختمان تا وسیله نقلیه را material Handling می‌گویند. انجام این فرایند می‌تواند به صورت دستی، اتوماتیک و یا نیمه‌اتوماتیک باشد. انواع عملیات جابه‌جایی می‌تواند شامل موارد زیر باشد؛

 • بلند کردن قطعات
 • جابه‌جا کردن قطعات و مواد
 • مرتب کردن
 • انبار کردن
 • نگه‌داشتن مواد
 • پالتایزینگ
 • بسته‌بندی محصول

بهترین روش انجام این فرایند چیست؟

ربات جابه جایی یاسکاوا، محبوب‌ترین ربات
ربات جابه جایی یاسکاوا، محبوب‌ترین ربات

یک‌سری از کارها می‌تواند برای نیروی انسانی سخت، طاقت‌فرسا و یا خسته‌کننده باشد. بهترین روش، اتوماتیک کردن این پروسه است. اما چگونه؟ استفاده از ربات صنعتی جابه جایی انجام این فرایند زمان‌بَر را تا حد زیادی کوتاه و آسان می‌کند.

علاوه‌برآن؛ ربات‌های عملگر دسته‌ای از ربات‌ها هستند که موادی را تولید می‌کنند و برای تولید به مواد اولیه نیاز دارند. تأمین مواد اولیه ربات‌های عملگر و همچنین انتقال و جابجایی موادی که توسط ربات عملگر تولید می‌شود، بر عهده ربات صنعتی جابجایی است.

ربات صنعتی جابه جایی توانایی جابجایی خودکار را دارد. توانایی دستکاری کار را دارد. به این معنی که می‌تواند جایگزین عملیاتی شود که به صورت دستی انجام می‌شود.

کاربرد ربات جابه‌جایی

بسته‌بندی و جابه‌جایی قطعات، از مهم‌ترین فرایندهای موجود در واحدهای تولیدی است. هزینه‌های بالای ناشی از این فرایند، فعالان صنعت را وادار به تصمیم‌گیری‌های منطقی می‌کند. این هزینه‌ها به قدری بالا هستند که اگر تصمیم درستی درباره آن لحاظ نشود، می‌تواند منجر به ورشکستگی صنعت مورد نظر شود.

مشاوره و راه اندازی

همچنین می‌دانید که جابه‌جا کردن مواد در خط تولید، کاری خسته‌کننده، زمان‌بَر و تکراری است که علاوه‌بر این‌ها می‌تواند سلامت جانی نیروی انسانی را به خطر اندازد. پس استفاده از ربات جابه‌جایی، بهترین گزینه برای از میان برداشتن همه این مشکلات است.

از ربات جابه‌جا کننده مواد در فرایندهایی استفاده می‌شود که توسط انسان نیز قابل انجام دادن است. برای مثال، به جای اینکه نیروی انسانی مجبور باشد بسته‌های سنگین را روی پالت بگذارد، ربات جابه‌جایی می‌تواند این کار را انجام دهد.

شاید سوال کنید، زمانی که فرایندی توسط نیروی انسانی قابل انجام شدن است، استفاده از ربات چه مزیتی می‌تواند داشته باشد؟

ربات‌ها جایگزین مناسب نیروی انسانی هستند.
ربات‌ها جایگزین مناسب نیروی انسانی هستند.

نیروی رباتیک توانایی انجام کارهای تکراری را با سرعت بالا دارد. بدون اینکه استراحت کند، قادر به انجام امور است. تنها با یک برنامه‌ریزی ساده، می‌تواند ساعت‌ها امور را پیش ببرد. همچنین خطرات جسمی که در کمین نیروی انسانی است، خطری برای ربات‌ها ندارد.

با این تفاسیر ربات جابه جا کننده مواد، علاوه‌بر کاهش هزینه‌ها، سرعت تولید را به طور قابل توجهی بالا می‌برد. در ادامه کاربرد این ربات را در صنایع مختلف بررسی می‌کنیم.

قالب‌گیری پلاستیک

کاربرد قالب‌گیری پلاستیک، مشابه ریخته‌گری است. در این صنعت از ربات جابه‌جایی برای تخلیه قطعاتی که توسط دستگاه قالب‌گیری تزریقی قالب‌گیری شده‌اند، استفاده می‌شود.

ماشین‌کاری

در این صنعت از ربات جابه‌جایی برای بارگیری مواد اولیه یا همان مواد خام به درون ماشین و تخلیه قطعات تمام شده از ماشین استفاده می‌کنند.

آهنگری

ربات جابه‌جایی در این صنعت برای بارگیری شمش داغ خام درون قالب، نگه‌داشتن آن هنگام ضربات آهنگری و تخلیه آن از چکش، استفاده می‌شود.

پرس‌کاری

پرس فرایندی دشوار محسوب می‌شود. بنابراین برنامه‌نویسی ربات جابجا کننده مواد به دلیل شرایط سخت موجود در سالن پرس، باید دقیق باشد. عملکرد پرس برای نیروی انسانی خطرات جبران‌ناپذیری دارد. بنابراین ربات جابه‌جا کننده مواد، جایگزین مناسبی برای نیروی انسانی است.

در این صنعت ربات، بارگذاری قسمت خالی در پرس را انجام می‌دهد، عملیات مهرزنی بر روی ان انجام می‌شود و قطعه از پشت دستگاه در ظرف خارج می‌شود.

علاوه‌بر کاربردهای گفته شده، استفاده از ربات جابه ‌جا کننده مواد می‌تواند مزایایی هم داشته باشد. در ادامه برخی از مزایای آن را بررسی می‌کنیم.

مزایای استفاده از ربات جابه‌جا کننده

 • کاهش هزینه‌ها
 • افزایش سرعت تولید
 • بهبود اتوماسیون
 • کاهش خطرات وارده به نیروی انسانی
 • افزایش کیفیت تولید
 • کاهش درصد خطا هنگام تولید
ربات جابجایی یاسکاوا در صنایع مختلفی قابل استفاده است.
ربات جابجایی یاسکاوا در صنایع مختلفی قابل استفاده است.

معرفی انواع ربات جابجایی یاسکاوا

ربات جابه جایی یاسکاوا که با نام material Handling ربات نیز شناخته می‌شود، از محبوب‌ترین ربات‌های این کمپانی است. همانطور که اشاره شد، استفاده از ربات‌های جابه‌جایی تا حد زیادی از هزینه‌های صنعتی و تولیدی را کاهش می‌دهند.

برای اتوماسیون کردن خط تولید خود، ابتدا باید با انواع ربات‌ها و کمپانی‌های تولید کننده آن‌ها آشنایی داشته باشید که بتوانید بهترین ربات را متناسب با نیاز خود تهیه کنید.

در میان کمپانی‌ها، یاسکاوا از محبوبیت بالایی برخوردار است و در میان ربات‌های این کمپانی، ربات جابجایی یاسکاوا رضایت بالای کاربران را به خود اختصاص داده است. در ادامه به معرفی چند سری از ربات جابجایی یاسکاوا می‌پردازیم.

تی اس گروپ ارائه دهنده محصولات بسته بندی و جابجایی و رباتیک

ربات جابجایی یاسکاوا سری ES

این سری از ربات جابه جایی یاسکاوا، 6محوره هستند. بهترین کارایی این سری از ربات جابه‌جا کننده ماشین‌کاری، جوش نقطه‌ای، جابه‌جایی مواد و… است. دسترسی این سری از ربات‌ها از 2446میلی‌متر تا 4004میلی‌متر است.

توانایی حمل بار از 120کیلوگرم تا 200کیلوگرم را دارند. دقت تکرارپذیری آن‌ها 0.2میلی‌متر است. وزن این سری از ربات‌هایی جابه‌جایی یاسکاوا از 1120کیلوگرم تا 1800کیلوگرم متغیر است. انواع مدل‌های این سریES165D-100 ،ES165RDll ،ES200RDll و ES200RD-120 هستند.

ربات جابجایی یاسکاوا سری MH

سری MH ربات‌های جابه‌جایی یاسکاوا، 6محوره و انعطاف‌پذیر است. از این ربات برای ماشین‌کاری، جابه‌جایی مواد و کارهایی از این قبیل استفاده می‌شود. توانایی حمل بار این سری از ربات‌ها از 3کیلوگرم تا 400کیلوگرم است. دسترسی این ربات‌ها از 532میلی‌متر تا 3106میلی‌متر است.

دقت تکرارپذیری سری MH ربات‌های جابه‌جایی، از 0.06میلی‌متر تا 0.3میلی‌متر است. وزن این ربات‌ها از 27کیلوگرم تا 2700کیلوگرم متغیر است. انواع مدل‌های این سری MH3F ،MH3BM ،MH12/MH12F ،MH24 ،MH50ll ،MH50-20ll ،MH50-35ll ،MH80ll ،MH110 ،MH180 ،MH225 ،MH280ll و MH400ll هستند.

ربات جابه‌جایی، تنها با یک برنامه‌ریزی ساده سرعت خط تولید را تا حد زیادی بالا می‌برد.
ربات جابه‌جایی، تنها با یک برنامه‌ریزی ساده سرعت خط تولید را تا حد زیادی بالا می‌برد.

ربات‌های جابه‌جایی یاسکاوا سری SDA

ربات جابه‌جاکننده یاسکاوا سری SDA، باریک و سریع است. این سری از ربات‌های جابه جایی دارای 2بازو و 15محور هستند. این ویژگی سبب شده که انعطاف‌پذیری این سری از ربات‌های جابه‌جایی مشابه حرکات انسان باشد.

از این سری ربات برای مونتاژ، انتقال قطعات، ماشین‌کاری، بسته‌بندی و کارهایی از این قبیل استفاده می‌شود. دسترسی این سری از ربات‌ها، از 720میلی‌متر تا 1323میلی‌متر است. توانایی حمل بار آن‌ها از 10کیلوگرم تا 40کیلوگرم است. دقت تکرارپذیری سری SDA از 0.06میلی‌متر تا 0.1میلی‌متر است.

وزن آن‌ها از 110 کیلوگرم تا 220 کیلوگرم متغیر است. انواع مدل‌های این سری CSDA10F ،SDA5F ،SDA10F و SDA20F هستند.

ربات جابه‌جایی یاسکاوا سری SDA
ربات جابه‌جایی یاسکاوا سری SDA

ربات‌های جابه‌جایی یاسکاوا سری SIA

ربات جابه‌جاکننده یاسکاوا سری SIA، برای فرایندهایی نظیر مونتاژ، نظارت، ماشین‌کاری قطعات و جابه‌جایی مواد بهترین کارایی را دارد. این سری از ربات‌ها، تک بازو و 7محوره هستند. توان حمل بار این ربات از 5کیلوگرم تا 20کیلوگرم است.

قابلیت دسترسی ربات‌های سری SIA از 559میلی‌متر تا 910میلی‌متر است. دقت تکرارپذیری آن‌ها از 0.1میلی‌متر تا 0.6میلی‌متر است. وزن این سری از ربات‌ها از 30کیلوگرم تا 100کیلوگرم متغیر است. انواع مدل‌های این سری، SIA5F ،SIA10F و SIA20F هستند.

ربات جابه‌جایی یاسکاوا سری SIA
ربات جابه‌جایی یاسکاوا سری SIA

ربات‌های جابه‌جایی یاسکاوا سری GP

ربات جابه‌ جایی سری GP از محصولات کمپانی یاسکاوا محسوب می‌شود که سرعت بالایی دارند. از ربات جابجایی سری  GPدر فرایندهایی استفاده می‌شود که نیاز به سرعت بالا دارند. توان حمل ربات جابه جایی سری GP از 7کیلوگرم تا 225کیلوگرم است.

همچنین قابلیت دسترسی ربات جابجایی سری GP از 727میلی‌متر تا 3058میلی‌متر است. قدرت تکرارپذیری این سری از ربات‌ها از 0.02میلی‌متر تا 0.2میلی‌متر است. ربات‌های جابه‌جایی یاسکاوا سری GP، شش محوره  هستند.

انواع مدل‌های این سری، GP7 ،GP8 ،GP12 ،GP25 ،GP35L ،GP50 ،GP88 ،GP110 ،GP180-120 ،GP180 ،GP215 و GP225  هستند.

ربات جابجایی یاسکاوا قابل نصب بر روی سقف، زمین و یا دیوار است.
ربات جابجایی یاسکاوا قابل نصب بر روی سقف، زمین و یا دیوار است.

مزایای استفاده از خدمات گروه صنعت تجهیز ربات

کمپانی یاسکاوا یک کمپانی ژاپنی است که محصولات آن در همه دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر شما نیز قصد افزودن ربات‌های این کمپانی را به خط تولید خود دارید، خرید از مراکز معتبر مزایایی برای شما به همراه دارد. گروه صنعت تجهیز ربات از مراکز معتبر فروش ربات‌های شرکت یاسکاوا است.

متخصصان تی اس گروپ به شما برای انتخاب ربات بهتر مشاوره می‌دهند.

استفاده از خدمات این گروه تضمین کیفیت و قیمت را به شما ارائه می‌دهد همچنین شما با یک تیم متخصص سروکار دارید که در صورت نیاز به راهنمایی از آن‌ها درخواست کمک می‌کنید. استفاده از دانش و تجربه یک تیم متخصص در بهبود عملکرد صنعت شما نقش به‌سزایی دارد.

جمع‌بندی و نکات پایانی ربات جابجایی یاسکاوا

در این مقاله همه نکات مربوط به ربات جابه جایی یاسکاوا بررسی شد. استفاده از این ربات، تا حد زیادی سرعت خط تولید را بالا می‌برد. بالا رفتن سرعت خط تولید، افزایش سودآوری را به همراه دارد.

شما می‌توانید برای افزودن ربات مورد نیاز صنعت خود، با بررسی انواع مدل‌های ربات‌های جابه‌جایی یاسکاوا و مشورت با یک تیم متخصص، بهترین ربات را با توجه به نیاز خود به خط تولید اضافه کنید.

برای راهنمایی بیشتر، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود، با کارشناسان متخصص مجموعه صنعت تجهیز ربات، در ارتباط باشید.

  ایمیل یا شماره موبایل

  آیا تی اس گروپ نماینده یاسکاوا است؟

  در واقع هیچ شرکتی در حال حاضر نمایندگی یاسکاوا در ایران را ندارد. بعضی شرکت‌ها از این عنوان سوء‌استفاده می‌کنند و خود را نماینده یاسکاوا در ایران معرفی می‌کنند تا نظر مشتریان را به خود جلب کنند. برای اطلاعات بیش‌تر مقاله نماینده یاسکاوا در ایران را مطالعه بفرمایید.

  تی اس گروپ خود را نماینده یاسکاوا در ایران معرفی نمی‌کند اما ارتباط ما با یاسکاوا بدون واسطه است و به صورت مستقیم از یاسکاوا ساپورت فنی دریافت می‌کنیم.