فورس سنسور یا سنسور فشار

آیا برای کاربرد رباتی که انتخاب کرده‌اید نیاز به فورس سنسور دارید؟ برخی از وظایف ربات‌ها نیاز به فورس سنسور یا سنسور فشار دارند. اگر قصد دارید ربات جدیدی را در کسب و کار خود مستقر کنید، احتمالا این سؤال را داشته باشید: آیا برای وظیفه‌ای که می‌خواهم به رباتم محول کنم حس لامسه مفید خواهد بود؟

سنسور فشار، ربات شما را قادر می‌سازد تا سیگنال‌های لمسی را دریافت و پردازش کند. این قابلیت در کاربردهای مختلف صنعتی رباتیک از تشخیص وقوع برخورد تا تأیید وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع مختلفی از سنسور فشار برای رباتها در بازار موجود است. برخی از آنها به راحتی با ربات شما یکپارچه می‌شوند، حال آنکه دیگران برای نصب نیاز به تجربه تخصصی دارند. حتی برخی از رباتها دارای سنسور فشار داخلی هستند و بنابراین برای این ربات‌ها اصلا نیازی نیست اقدام به یکپارچه‌سازی کنید.

قبل از انتخاب هر فورس سنسوری، لازم است بررسی کنید که چه ویژگی‌هایی باعث می‌شود یک کاربرد رباتیک نیاز به سنسور فشار داشته باشد.

فورس سنسور یا سنسور فشار
فورس سنسور و ایند افکتور در ربات مفصلی

آیا برای وظیفه‌ای که به رباتتان می‌سپارید به سنسور فشار نیاز دارید؟

بعضی از استفاده‌کننده‌های جدید ربات تصور می‌کنند برای هر کاری به یک سنسور فشار نیاز دارند. هرچه نباشد، ما به عنوان انسان، از حس لامسه‌مان همیشه استفاده می‌کنیم. لابد حسگر نیرو هم می‌تواند تمام وظایف را بهبود بخشد، این‌طور نیست؟

آن‌طرفِ ماجرا، بسیاری از افراد حتی به فکر استفاده از فورس سنسور برای ربات خود نمی‌افتند. آن‌ها احتمالاً به جای آن به سنسور دید تمایل دارند، احتمالاً به دلیل اینکه حس بینایی به عنوان حس اصلی ما در نظر گرفته می‌شود.

حتی اگر به سنسور فشار فکر می‌کنید، ممکن است مطمئن نباشید که برای عملیات مورد نظر شما چه فایده‌ای دارد. شاید برای‌تان سؤال باشد که افزودن یک فورس سنسور یا سنسور فشار چه تأثیر قابل‌توجهی خواهد داشت. شاید شما فکر می‌کنید که عملیات مورد نظرتان خیلی ساده است و به حس لامسه نیازی نخواهد داشت.

فورس سنسور یا سنسور فشار
فورس سنسور یا سنسور فشار

چه چیزهایی باعث می‌شود یک عملیات رباتیک نیاز به فورس سنسور داشته باشد؟

چگونه می‌توانید بفهمید که سنسور فشار برای وظیفه‌ای که انتخاب کرده‌اید مزیتی ایجاد خواهد کرد؟

برخی از نشانه‌هایی که نشان دهنده ممکن است یک عملیات با سنسور فشار بهتر انجام می‌شود عبارتند از:

  • ربات باید بتواند “لمس” کند: برخی از وظایف بدون بازخورد لامسه‌ای قابل انجام نیستند. به عنوان مثال، قرار دادن یک چوبک در یک سوراخ با اندازه دقیق فقط با بازخورد نیرو امکان‌پذیر است.
  • یک نیروی ثابت نیاز است که به‌کار گرفته شود: برخی از وظایف نیاز به اعمال یک نیرو در طول یک خط، لبه یا سطح دارند. بدون سنسور نیرو، این کار امکان‌پذیر نیست.
  • لمس یا وقوع برخورد مهم است: ممکن است ربات نیاز داشته باشد تشخیص دهد که چه زمانی با یک سطح یا شیء برخورد می‌کند. هرچند گاهی این کار از طریق روش‌های دیگر (مانند تشخیص جریان توسط مفاصل ربات) قابل دستیابی است، اما سنسور فشار راه‌حل بهتری است.
  • اندازه‌گیری وزن مورد نیاز است: اگر نیاز به اندازه‌گیری وزن یک شیء برای فرایند تأیید وجود دارد، این کار با یک سنسور نیرو بر روی ربات امکان‌پذیر است.

اگر عملکرد مورد نظر شما برای ربات، یک یا چندین مورد از موارد بالا را نیاز دارد، احتمالاً نیاز به یک سنسور فشار دارید.

فورس سنسور یا سنسور فشار
یک ربات یاسکاوا به همراه فورس سنسور

7 مورد از مهم‌تری عملیات‌های رباتیکی که به سنسور فشار نیاز دارند

اینجا به 7 کاربرد محبوب رباتیک که توسط سنسور فشار قابل بهبود هستند اشاره می‌کنیم:

1. پایان کار

وظایف پایان کار سطوح مانند سنگ‌زنی و تراشکاری نیازمند این هستند که ربات نیروی ثابتی را در حین حرکت بر روی سطح قطعه کار اعمال کند. اگر ربات نیروی ناپایداری را بر روی قطعه‌ی کار اعمال کند، باعث کاهش کیفیت نهایی کار خواهد شد.

در کاربردهای پایان کار، ربات با اتصال ابزار ویژه به عنوان ایند افکتور (end effector) یا استفاده از ابزار ویژه‌ی خارجی برای انجام کار مجهز می‌شود.

فورس سنسور یا سنسور فشار
فورس سنسور در ماشین‌کاری

2. شناسایی اشیاء

هرچند معمولاً اولین حسی که افراد برای شناسایی اشیا به آن فکر می‌کنند، حس بینایی است اما در برخی موقعیت‌ها حسگر نیرو می‌تواند به همان اندازه موثر باشد. یک فورس سنسور می‌تواند هم حضور اشیاء را، به عنوان مثال زمانی که ربات با آن برخورد می‌کند، شناسایی کند و هم‌چنین می‌تواند از طریق اندازه‌گیری وزن، میان اشیا تمایز بگذارد. علاوه‌برآن سیستم بینایی ربات می‌تواند نقش مهمی در شناسایی اشیا اطراف ربات داشته باشد.

3. آزمایش محصول

وظیفه دیگری که نیاز به دریافت بازخورد از میزان فشار دارد، آزمایش محصول است، به خصوص زمانی که یک محصول را از جهت پایداری و دومام آزمایش فیزیکی می‌کنید. ربات‌ها روشی بسیار انعطاف‌پذیر برای چنین آزمون‌هایی ارائه می‌دهند و می‌توانند تنش‌های واقعی را که محصول در استفاده روزمره خود تجربه می‌کند، شبیه‌سازی کنند.

یک فورس سنسور همچنین اطمینان حاصل می‌کند که شما نیروی زیادی را بر روی محصول اعمال نمی‌کنید و امکان ثبت نیروهای اعمال شده در طول روند آزمایش را نیز فراهم می‌سازد.

4. سنگ‌زنی

وظایف پردازشی مانند سنگ‌زنی و سایر اشکال ماشین‌کاری اغلب نیاز به دریافت بازخورد نیرو برای اطمینان از اعمال یک نیروی ثابت به قطعه کاری دارند. چنین وظایفی اغلب گرد و غبار زیادی تولید می‌کنند. به همین دلیل برای این‌کار نیاز به یک سنسور نیرو با مقاومت در برابر گرد و غبار دارید. این مورد برای کاربردهای سنگ‌زنی هم صدق می‌کند.

5. مونتاژ

انجام صحیح وظایف مونتاژ اغلب نیاز به دریافت بازخورد میزان فشار برای کمک به نصب و حذف قطعات دارند. به عنوان مثال این ویژگی می‌تواند ربات را قادر سازد که در هنگام درج یک چوبک داخل یک سوراخ، فقط با استفاده از اطلاعات یک سنسور فشار، موقعیت دقیق سوراخ را تشخیص دهد.

https://www.youtube.com/watch?v=ztyt94rsG5s

عملیات گذاشتن یک قطعه در سوراخ توسط ربات یاسکاوا

6. پالت‌گذاری (پلتایزینگ)

ممکن است در ابتدا بعید به نظر برسد که کاربرد پلتایزینگ نیاز به فورس سنسور داشته باشد. البته صحیح است که همه عملکردهای پالت‌گذاری به یک سنسور نیرو نیاز ندارند. با این حال، سنسور فشار می‌تواند قابلیت‌های اضافی را به یک ربات پالت‌گذاری اضافه کند.

ما در مقاله ربات پالت گذاری همه‌چیز را برای شما توضیح داده‌ایم، اگر در این باره کنجکاو هستید، بهتر است خواندن آن را از دست ندهید.

7. لبه‌زنی (تمیز کردن لبه‌های قطعات کار)

یکی از وظایف معمول در ماشینکاری برای ربات‌های همکار انسان، لبه‌زنی است. در لبه‌زنی، لبه‌های خشن یک قطعه ماشینکاری شده با استفاده از ابزار لبه‌زنی صاف می‌شوند.

معمولاً برای لبه‌زنی نیاز به یک سنسور فشار دارید تا اطمینان حاصل شود ربات نیروی صحیح را به طول لبه ماشینکاری اعمال کند.

فورس سنسور یا سنسور فشار
فورس سنسور در لبه‌زنی

مشابه کار سنگ‌زنی، ممکن است برای لبه‌زنی نیز نیاز به یک سنسور نیرو با امتیاز مناسب IP باشد تا گرد و غبار در طول انجام وظیفه به داخل سنسور نفوذ نکند.

آیا کاربرد رباتیک شما در این لیست نیست؟

ما در لیست بالا سعی کردیم مهم‌ترین و عمده‌ترین وظایف رباتیکی که احتمالا نیاز به فورس سنسور داشته باشند را به‌همراه دلایل نیاز به سنسور فشار ذکر کنیم. البته ممکن است شما کاربردهای دیگری داشته باشید که باز هم نیاز به فورس سنسور یا سنسور فشار داشته باشند اما در لیست ما نیامده باشند.

اگر کاربرد رباتیکی مد نظر شما است که نمی‌دانید نیاز به حسگر نیرو دارد یا خیر می‌توانید با متخصصان ما تماس بگیرید و مشاوره دریافت کنید.

شما چه کاربرد رباتیکی را برای خودتان مد نظر دارید و آیا فکر می‌کنید کاربرد رباتیک مد نظر شما نیاز به سنسور فشار دارد یا خیر؟ در کامنت‌ها نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

1- فورس نیرو یا سنسور فشار چه کاربردهایی دارد؟

سنسورهای فشار در صنایع مختلفی از جمله خودروسازی، هوافضا، مراقبت‌های بهداشتی، تولید و رباتیک کاربردهای گسترده‌ای دارند و با ویژگی‌های مثل اندازه‌گیری وزن، سنجش گشتاور، تشخیص لمس و… نقش مهمی را صنعت ایفا می‌کنند.

2- آیا سنسورهای فشار به تغییرات دما حساس هستند؟

بله؛ بعضی از سنسورهای فشار ممکن است به تغییرات دما حساس باشند؛ با‌این‌حال تولیدکنندگان سنسور، معمولا تکنیک‌های جبران دما را برای به حداقل رساند اثرات دما روی عملکرد سنسور، طراحی کرده‌اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *