ربات کارتزین

در این مطلب می‌خواهم شما را با رباتی آشنا ‌کنم که با ورودش دنیای صنعت را متحول کرد و جای خود را در خط تولید کارخانه‌ها باز کرد. ربات کارتزین یک ربات مقرون به صرفه است که به دلیل سادگی و انعطاف‌پذیری بالا در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک تحول بزرگ در دنیای صنعت به شمار می‌آید. اگر شما یک صنعتگر هستید یا علاقمندید که در مورد پیشرفت دنیای امروز اطلاعات جدیدی را به دست بیاورید، در کنار ما باشید تا به صورت مفصل در مورد ربات‌های کارتزین با شما عزیزان صحبت کنیم. جالب است بدانید که شما پس از خواندن این مطلب در مورد واژه ربات دکارتی یا ربات خطی هم اطلاعات جدید و تازه‌ای را به دست می‌آورید.

ربات صنعتی کارتزین
ربات صنعتی کارتزین

ربات کارتزین چیست؟

شاید برای شما سوال پیش بیاید که چطور می‌توانیم به چیستی یک ربات بپردازیم؟ شما برای اینکه بتوانید در مورد یک ربات اطلاعات پایه‌ای را به دست بیاورید باید قبل از هر چیز در مورد نحوه عملکرد آن اطلاعات کافی را داشته باشید.

عملکرد ربات صنعتی کارتزین

به ربات‌های کارتزین، ربات خطی یا ربات دکارتی هم گفته می‌شود. ربات‌ خطی یا ربات دکارتی در واقع به رباتی می‌گویند که دو یا سه محور اصلی دارد. محورهای این ربات پر کاربرد به گونه طراحی شده که به جای چرخش روی یک خط مستقیم حرکت می‌کنند و نحوه عملکرد آن‌ها در زاویه‌های قائم نسبت به یکدیگر است. برای خیلی از عزیزان سوال پیش می‌آید که نبودِ یک محور چرخشی در ربات خطی خوب است یا بد؟ ربات‌ خطی به دلیل اینکه هیچ محور چرخشی ندارد، دارای درجه بالاتری از دقت است و برای برآوردن نیازهای منحصر به فرد انعطاف‌پذیر است.

این ربات‌ها به دامنه حرکتی بازوی روباتیک شش محوره نیاز ندارند. برخی ربات‌های خطی روی دور محور حرکت می‌کنند که به آن‌ها دروازه‌ای گفته می‌شود و رایج‌ترین آن‌ها ربات‌های دکارتی است که روی سه محور حرکت می‌کند. مشتری بر حسب انتظارت خود ربات دروازه‌ای یا دکارتی را از تولیدکننده ربات‌های خطی خریداری می‌نماید و در کارخانه‌ یا واحد تولیدی‌اش به کار می‌گیرد.

اگر جملات بالا برای شما گنگ است یا نیاز دارید که در مورد محورهای این ربات کاربردی اطلاعات جامع و جدیدی را به دست بیاورید، می‌توانید از طریق تماس با مشاورین سایت ما ارتباط بگیرید.

مزایا ربات‌ صنعتی کارتزین

از هر چه بگذریم سخن مزایا خوش‌تر است. شما برای شناخت یک ربات و سنجش عیار آن علاوه بر اینکه باید در خصوص نحوه عملکردش اطلاعات جدیدی را به دست بیاورید لازم است که در مورد مزایای آن هم بدانید. شما با شناخت مزایا یک ربات خطی به ارزش آن پی خواهید برد.

ربات خطی
ربات کارتزین

مزایای ربات‌های کارتزین عبارتند از:

  • قیمت ربات مقرون به صرفه‌تر از سایر ربات‌های صنعتی با کیفیت است چون تولیدکنندگان این ربات‌ها در تلاش هستند که صنعت‌گران با کمترین هزینه بتوانند سخت‌ترین کارها را انجام بدهند.
  • اغلب صنعت‌گران در خط تولیدشان از ربات خطی استفاده می‌کنند و دلیلش این است که این ربات‌ها در برابر تغییرات محصول به طور مجدد برنامه‌ریزی می‌شود و برای برآورده کردن نیازهای خاص انعطاف‌پذیر است.
  • ربات‌های خطی به دلیل قابلیت تشخیص مکان، می‌تواند یک محصول را با دقت از یک مکان به مکان دیگر منتقل کند. اغلب تولیدکنندگان از ربات‌ دکارتی برای جابه‌جایی محصول استفاده می‌کنند.
  • یک ربات خطی یا کارتزین با استفاده از قابلیت هوش مصنوعی می‌تواند فرآیند مرتب سازی را ساده‌تر را انجام دهد و سرعت کارها را بالا ببرد.
  • ربات خطی تنوع بالایی دارد. تنوع کاربرد و کیفیت در ربات‌های خطی باعث شده است که استفاده از این ربات در صنایع مختلف باب شود.
  • ربات‌ خطی برای انجام کارهای ساده در صنعت طراحی شده‌ است و توسط صنعت‌گران مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای ربات‌های خطی محدود به موارد بالا نمی‌شود. صنعتگران و صاحبان کارخانجات بزرگ با به کارگیری این ربات در محل کارشان بسیاری از فعالیت‌های مربوط به صنعت مثل توزیع، برش، شکل دهی، جوشکاری و… را با به کارگیری سیستم‌های رباتیک خطی، بهتر و سریع‌تر انجام می‌دهند. ورود ربات‌های صنعتی به کسب و کارها باعث کاهش خطاهای انسانی و افزایش سرعت در کار شد.

ربات دکارتی
کاربرد ربات‌ دکارتی

کاربرد ربات‌های کارتزین

· جا‌به‌جایی و بسته بندی محصولات در خط تولید کارخانه‌ها

یکی از مهم‌ترین کاربردهای ربات صنعتی کارتزین، جابه‌جایی و بسته‌بندی محصولات است که باعث شده همه صنایع از آن استقبال کنند. فرایند کار این ربات‌ها اینقدر دقیق است که به فرایند کارها سرعت و دقت می‌بخشد.

· کنترل کیفیت و مانیتورینگ فرآیندهای تولید

تولیدکنندگان ربات‌های کارتزین با استفاده از هوش مصنوعی و امکانات روز دنیای اینترنت توانسته‌اند، قابلیت‌های جدیدی را به ربات ببخشند که بتواند به تغییرات محیطی و شرایط کاری پاسخ دهد و مطابق با تغییرات برنامه‌اش را به روز کند.

· تغذیه ماشین تزریق پلاستیک

یکی از مهم‌ترین کاربردهای ربات کارتزین تغذیه ماشین تزریق پلاستیک هست، امروزه بیشتر صنایع از ربات تزریق پلاستیک استفاده می‌کنند، نحوه عملکرد این ربات به این صورت هست که قطعات پلاستیکی را از محل تعیین شده برمی‌دارد و سپس آن را درون دستگاه قالب‌گیر می‌گذارد و پس از آن‌ که دستگاه پلاستیک را به شکل قالب درآورد، آن را روی تسمه یا هر محل دیگری که برای آن برنامه ریزی شده می‌گذارد. کارخانجات به دلیل ابعاد و وزن دقیق و کیفیت بالای محصول نهایی برش خورده و قالب‌گیری شده از این محصول برای کارهایشان استفاده می‌کنند.

نتیجه‌گیری

ربات‌ خطی کارتزین یک ربات صنعتی است که باعث می‌شود فرایند کار در واحدهای تولیدی مختلف با سرعت بیشتری انجام شود. ورود ربات‌های خطی دو یا سه محوره که برای انجام کارهای ساده‌ای مثل جابه‌جایی طراحی شده است باعث می‌شود که تولیدکنندگان با نیروهای کار کمتر و بهره‌گیری از ربات‌های چند منظوره صنعتی بتوانند خط تولید خود را بهبود ببخشند و به فرایند کارها سرعت بدهند. برای آشنایی با انواع ربات کارتزین و اطلاعات کافی در مورد این ربات‌های صنعتی فوق‌العاده با مشاورین سایت ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *