ربات چسب زن

قبل از پیشرفت تکنولوژی و ورود ربات‌ها به عرصه صنعت، فرآیند بسته‌بندی نیاز به تعداد زیادی نیروی انسانی داشت و ساعت‌ها کار می‌برد. فعالان و مهندسین در عرصه علم و صنعت، ربات‌ چسب زن را تولید کردند تا به صنعت‌گران در زمینه بسته‌بندی و مونتاژ قطعات محصول کمک کنند. اگر ربات چسب زن در ذهن شما فقط یک واژه است و در مورد نحوه کار و ویژگی‌هایش چیزی نمی‌دانید، تا پایان مطلب همراه ما باشید. مقاله پیش روی شما با کمک و راهنمایی بهترین مهندسین و صنعتگران آماده شده است و جامع‌ترین مطلب در زمینه معرفی ربات‌های چسب زن و توضیح فرایند چسب زنی رباتیک است.

ربات چسب زن
ربات چسب زن

ربات چسب زن چیست؟

همه ربات‌های صنعتی یک سیستم تمام اتوماتیک هستند که از طریق برنامه‌ای که به آن‌ها داده شده به صورت اتوماتیک، یک یا چند کار مشخص را انجام می‌دهند. ربات‌های اتوماتیک در ابعاد متفاوتی تولید و به بازار عرضه می‌شود. کاربردهای آن‌ها متفاوت است و برخی از آن‌ها به دلیل ویژگی و کاربرد خاصی که دارند، در بیشتر صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. رباتی که در بازار با عنوان چسب زن شناخته شده است به دلیل کاربرد گسترده‌اش در همه صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. صنعت‌گران با استفاده از این ربات می‌توانند مواد و مصالح متفاوت را به هم دیگر متصل کنند. قابلیت چسب زنی رباتیک به تولیدکنندگان این امکان را می‌دهد که حتی دو فلز آلمینیوم و فولاد را هم به هم بچسبانند.

ویژگی‌های ربات چسب زن

جالب است بدانید که ویژگی‌های یک ربات را رفتارهای آن مشخص می‌کند. یعنی یک ربات با سرعت عمل، دقت و میزان ظرافتش در انجام کار به ربات با کیفیتی تبدیل می‌شود که ویژگی‌های متمایزی با دیگر ربات‌های صنعتی دارد. ربات‌های چسب زن هم دارای ویژگی‌هایی است که آن را از سایر ربات‌های دیگر متمایز می‌‎کند، این ویژگی‌ها عبارتند از:

· دقت بالا در انجام کارها

با استفاده از برنامه‌ای که مهندسین و فعالین حوزه نرم‌افزار به این ربات داده‌اند، چسب زن کارش را خوب بلد است و متریال‌های متفاوت را با دقت و ظرافت به همدیگر می‌چسباند. این سیستم مجهز چسب زنی رباتیک دارای گیره‌های مخصوصی است که قطعات را در زمان مونتاژ ثابت نگه می‌دارد و با این کار دقت کار را بالا می‌برد.

· تسریع بخشیدن به فرایند چسب زنی

در گذشته اتصال قطعاتی مثل آلمینیوم و فولاد به همدیگر کار هر کسی نبود و وقت زیادی را از صنعتگران می‌گرفت. از زمانی که ربات‌های چسب زن جای خودشان را در دنیای صنعت باز کردند، فرایند چسب زنی سریع‌تر و آسان‌تر شد. شما با استفاده از این ربات‌ها می‌توانید سخت‌ترین قطعات را در کمترین زمان ممکن به همدیگر متصل کنید.

چسب زنی رباتیک
مزایای ربات چسب زن

· سهولت در انجام کارهای مربوط به بسته‌بندی

ربات‌های چسب زن باعث شدند که خط تولید کارخانه‌ها، نیروی انسانی کمتری را بپذیرد چون فرایند بسته‌بندی که جز زمان‌برترین کارهای مربوط به بخش تولید است، با استفاده از ربات‌های چسب زن به آسانی انجام می‌شود.

· کیفیت بالای چسب روی محصول بسته‌بندی شده

زمانی که شما یک محصول را با استفاده از ربات چسب زن بسته‌بندی می‌کنید، کیفیت محصول نهایی چسب زده بیشتر است و فرآیند بسته‌بندی حرفه‌ای‌تر انجام می‌شود.

· امکان اتصال متریال‌های متفاوت به یکدیگر

بعضی متریال‌های غیر مشابه خیلی سخت به همدیگر متصل می‌شوند. گاهی برای ساخت یک قطعه صنعتی یا بسته‌بندی آن لازم است که یک یا چند متریال غیر مشابه را به همدیگر متصل کنید که سیستم چسب زنی رباتیک این کار را امکان‌پذیر کرده است.

کاربرد ربات چسب زن

برای توضیح کاربردهای سیستم رباتیک چسب زن باید به مزایای استفاده از آن بپردازیم تا برای شما مشخص شود که این ربات چه ویژگی‌های ارزشمندی دارد. ربات‌های چسب زن برای این به وجود آمده‌‎اند که احتمال خطا را در فرایند چسب زنی به حداقل برسانند، پس برای آشنایی با مزیت‌ها و کاربردهای آن موارد زیر را مطالعه کنید:

· استفاده از چسب به اندازه نیاز مصرفی

زمانی که یک نیروی انسانی در خط تولید کارخانه‌ها فرایند چسب زدن را انجام می‌دهد، ممکن است مقدار چسبی که برمی‌دارد، بیشتر یا کمتر از میزانی باشد که باید برای چسب زدن دو متریال از آن استفاده کند. اگر میزان چسب بیشتر باشد، میزان زیبایی و ظرافت کار را کم می‌کند و اگر میزان چسب مصرفی کمتر از حد باشد، باعث می‌شود که فرایند مونتاژ درست انجام نشود. برنامه‌نویسان و دانشمندان فعال در عرصه رباتیک، ربات‌های چسب زن را طوری ساخته‌اند که بتوانند میزان چسب مصرفی را کنترل کنند و مشکلاتی که در حالت دستی وجود دارد را به بار نیاورند.

· صرفه‌جویی در مصرف چسب

سیستم‌های رباتیک چسب زن اتوماتیک با اندازه‌گیری میزان چسب مصرفی با دقت بالا، باعث می‌شوند که چسب هدر نرود. زمانی که تولید کننده برای چسباندن دو قطعه متفاوت، از این سیستم بهره می‌گیرد، از هدر رفتن چسب جلوگیری می‌کند.

ربات چسب زن
چسب زنی رباتیک

· صرفه‌جویی در هزینه‌های بسته‌بندی

از آنجایی که هزینه‌های مواد اولیه چسب بسیار زیاد است، تولیدکنندگان برای مونتاژ دو قطعه و بسته بندی از ربات‌های چسب زن استفاده می‌کنند تا با این کار از هدر رفتن چسب صرفه‌جویی کنند. جلوگیری از هدر رفتن چسب باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

· سهولت در انجام کارها

ربات‌های چسب زن از زمانی که آمدند، باعث کاهش نیروی انسانی در کارخانه‌جات شدند. فرآیند وقت‌گیر و سخت اتصال دو قطعه با استفاده از این ربات‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود و این به نفع تولیدکننده است.

عملکرد ربات چسب زن

حتما اساسی‌ترین و مهمترین سوال در ذهن شما این است که ربات‌های چسب زن چگونه کار می‌کنند؟ این ربات‌ها مجهز به تعدادی سنسور هستند که این سنسورها پس از شناسایی ابعاد قطعه مورد نظر، اقدام به چسب زدن می‌کند. در واقع سنسورها چشم سیستم رباتیک چسب زن است که با مشاهده ابعاد قطعه، باعث می‌شود که فرایند چسب زنی با دقت و ظرافت خاصی انجام شود. در فرایند ساخت ربات‌های چسب زن، سلیقه تولید کننده خیلی مهم است و به همین خاطر ربات‌های چسب زن در مدل‌های متنوعی تولید و به بازار عرضه می‌شود. نحوه کار آن‌ها بر حسب برند تولیدکننده متنوع است.

برندهای معروف ربات چسب زن

· IML

ربات‌هایی که تحت نظارت این شرکت تولید می‌شوند، به نام ربات برچسب زن شناخته شده‌اند. در این روش برچسب را داخل ربات می‌گذارند و به وسیله مکش‌ها و با کمک نیروی خلا فرایند چسب زدن انجام می‌شود. مهندسین این ربات‌ها را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که از نیروی الکتریسته برای ثابت نگه‌ داشتن برچسب‌ها استفاده کنند.

· ABB

کمپانی ABB که در سوئیس قرار دارد و با سراسر دنیا در زمینه فروش ربات چسب زن رابطه کاری دارد، جز بهترین تولیدکنندگان سیستم چسب زنی رباتیک به حساب می‌آید. از ربات‌هایی که محصول این شرکت است، برای چسباندن قطعات بزرگ هم استفاده می‌کنند.

· یاسکاوا

ربات‌های چسب زنی که محصول شرکت یاسکاوا است با صرفه‌جویی در مصرف چسب و دارا بودن سنسورهای قدرتمند، مناسب‌ترین برند سیستم رباتیک چسب زنی است که بسیاری از تولیدکنندگان خواهان خرید محصولات آن هستند.

چسب زنی رباتیک
انواع برند ربات‌های چسب زن

برندهای تولیدکننده سیستم چسب زنی رباتیک محدود به موارد بالا نمی‌شود. به دلیل گستردگی کاربرد این محصولات، تولیدکنندگان در کشورهای مختلف اقدام به تولید این محصولات کرده‌اند. برای آشنایی با برندهای متفاوت ربات‌های چسب زن و بررسی ویژگی‌های آن، با مشاوران سایت ما ارتباط بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

نتیجه‌گیری

برای خرید ربات چسب زن، قبل از هر چیز مشتری باید به سه عامل کیفیت، قیمت و میزان اعتبار برند سازنده توجه کند. اگر مشتری در حین خرید دقتش را به کار نگیرد و یک ربات بی‌کیفیت را بخرد، صد در صد آن ربات به خوبی به نیاز مشتریان پاسخ نخواهد داد. صنعتگران موفق قبل از خرید ربات‌های چسب زن با یک مشاوره در این زمینه مشورت می‌کنند. تیم ما با استخدام و به ‌کارگیری بهترین مشاوران تلاش می‌کند که به مشتریان کمک کند تا بهترین و با کیفیت‌ترین سیستم‌های چسب زنی رباتیک را خریداری نمایند. برندهای تقلبی زیادی در بازار هستند که به قصد گمراهی مشتریان، تلاش می‌کنند محصولات‌شان را با قیمتی نزدیک به قیمت برند اصلی به مشتریان بفروشند ولی مشاوران سایت ما به جنگ این برندها آمده‌اند و با مشورت‌هایشان به مشتریان خدمت‌رسانی می‌کنند. برای یک خرید آگاهانه از طریق شماره تماس درج شده در وبسایت با مشاوران ما ارتباط بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *