نصب بازوی ربات صنعتی

خرید یک ربات صنعتی تنها بخشی از فرایند اتوماسیون رباتیک است. امروزه سیستم‌های رباتیک بسیار پیشرفته و تخصصی هستند بنابراین لازم است قبل از خرید ربات، در مورد نصب بازوی ربات صنعتی اطلاعاتی داشته باشید. قبل از خرید حتما باید برای انتخاب برند و نوع ربات صنعتی که نیاز شما را برطرف می‌کند با متخصصین مشاوره کنید و سلوشن بهینه و مناسب به شما ارائه شود. بعد از خرید هم برای نصب و برنامه نویسی ربات نیاز به مهندسین و متخصصین در زمینه‌ی ربات صنعتی خواهید داشت. در این محتوا به مقدمات قبل از نصب و نکاتی که برای نصب ربات صنعتی باید مد نظر داشته باشید خواهیم پرداخت.

مراحل نصب و پیاده‌سازی بازوی ربات صنعتی

قبل از نصب بازوی رباتیک، باید مواردی را رعایت کنید. فایده این‌کار چیست؟ این است که سیستم شما کاملا متناسب با فضای کاری باشد. از طرفی پیش از خرید، چالش‌های پیش‌رو را بررسی کرده و نسبت به رفع آن‌ها اقدام کنید.

1. مشورت با افراد حرفه‌ای

فرض کنید که هیچ اطلاعاتی درباره سیستم اتوماسیون صنعتی ندارید. اصلا نمی‌دانید که برای فضای کاری خود، کدام بخش را به ربات صنعتی مجهز کنید. در این صورت افراد بی‌تجربه می‌توانند شما را گمراه کنند. بهتر است با شرکت‌هایی که در زمینه اتوماسیون صنعتی تجربه دارند، مشورت کنید و کار را به کاردان بسپرید.

2. ایجاد محیط مناسب

شما باید فضای کاری و مکان لازم برای نصب ربات را ارزیابی کنید که هنگام نصب بازو، دچار مشکل نشوید. به مواردی مانند اندازه‌گیری کف، ارتفاع سقف و فاصله تا تجهیزات اطراف، بسیار توجه کنید.

نصب بازوی رباتیک
رعایت نکات مربوط به قبل از نصب بازوی ربات صنعتی، به رفع چالش‌های آینده کمک می‌کند.

اطمینان حاصل کنید که اطراف ربات به‌قدری آزاد است که می‌تواند بدون حادثه حرکت کند و فعالیت خود را انجام دهد.همچنین کف ثابت و هموار، به عملکرد ایمن بازوی رباتیک کمک می‌کند.

3. فراهم کردن تجهیزات و نرم‌افزار

بعد از اینکه مطمئن شدید مقدماتی فراهم کردید، باید تجهیزات و نرم‌افزارهایی که برای ربات صنعتی لازم است را فراهم کنید. عملکرد مؤثر بازوی رباتیک، به کنترل‌کننده‌ها، منبع تغذیه و نرم‌افزار برنامه‌نویسی بستگی دارد. همچنین برای انجام وظایف خاصی به ابزارهایی مانند افکتورهای انتهایی یا گیره‌هایی نیاز است.

ابزارها باید با فرایند خودکارسازی و ربات صنعتی سازگار باشند. مطمئن شوید که کنترلر و نرم‌افزار بازو با زیرساخت‌ها هماهنگ باشند، چون باید در خط تولید ادغام شوند.

4. اقدامات ایمنی

ایمنی، اولویت اصلی نصب بازوی ربات صنعتی است. رعایت اقدامات ایمنی می‌تواند از آسیب جلوگیری کند. اولین قدم برای رعایت ایمنی، شناخت خطرات احتمالی است که توسط بازوی رباتیک ایجاد می‌شود، مانند برخورد با پرسنل و نیروی انسانی، یا برخورد با تجهیزات اطراف.

درکُل باید مراقب باشید که مانعی بر سر راه فضای کاری ربات نباشد و ربات آزادانه حرکت کند. علاوه‌براین باید قوانین ایمنی تعیین کنید که پرسنل از آن پیروی کنند، مانند پوشیدن تجهیزات محافظ شخصی.

5. منابع و نیروی انسانی

نگه‌داری، کار و برنامه‌ریزی بازوی ربات صنعتی، به پرسنل آموزش‌دیده نیاز دارد. هنگامی که به اتوماسیون شدن خط تولید خود فکر می‌کنید، باید نیروی انسانی باتجربه برای اطمینان از عملکرد کارآمد بازوی صنعتی در نظر بگیرید.

این نیروی باتجربه، باید کار با ربات صنعتی و برنامه‌نویسی را بلد باشد. همچنین مهارت الکتریکی و یا مکانیکی را داشته باشد. چگونگی استفاده از نیروی انسانی، به شرایط شرکت شما بستگی دارد. ممکن است بخواهید این تخصص و وظایف را برون‌سپاری کنید و یا افراد متخصص را به‌طور تمام‌وقت استخدام کنید.

نصب بازوی ربات صنعتی
پرسنل آموزش‌دیده، درصد خطا را به حداقل می‌رساند.

6. راه‌اندازی و نصب

برای نصب و راه‌اندازی بازوی رباتیک، به افراد و پرسنل متخصص نیاز دارید. پرسنل متخصص راه‌اندازی، می‌توانند عملکرد بازوی ربات را برنامه‌ریزی و آزمایش کنند. برای اینکه اختلال خط تولید شرکت شما به حداقل برسد، باید جدول زمانی برای نصب و راه‌اندازی تعیین کنید.

به‌طور کلی فرایند نصب، یک فرایند گام‌به‌گام و شامل آزمایش و عیب‌یابی است. در این فرایند باید اطمینان حاصل شود که عملکرد بازوی رباتیک، همان چیزی است که انتظار می‌رود.

7. آموزش

بعد از نصب و راه‌اندازی بازوی ربات صنعتی، باید نسبت به آموزش اپراتورها، پرسنل تعمیر و برنامه‌نویسان اقدام کنید. این آموزش باید طوری باشد که برنامه‌نویسی و نگه‌داری بازوی رباتیک را پوشش دهد. همچنین باید شامل پروتکل‌های ایمنی برای به حداقل رساندن احتمال آسیب باشد.

همان‌طور که متوجه شدید، نصب بازوی صنعتی به برنامه‌ریزی دقیقی نیاز دارد که مطمئن شوید بازو با خط تولید شما هماهنگ شده است. با رعایت اقدامات قبل از نصب، بدون نگرانی نسبت به نصب بازوی ربات صنعتی اقدام کنید و از عملکرد فوق‌العاده آن استفاده کنید.

جمع‌بندی و نکات پایانی مربوط به نصب بازوی ربات صنعتی

برای نصب بازوی ربات صنعتی، باید مقدماتی فراهم کنید. رعایت این نکته، به بهبود عملکرد خط تولید شما در آینده کمک می‌کند. مثلا اگر اقدامات ایمنی را به‌درستی اجرا کنید، احتمال آسیب دیدن تجهیزات و یا پرسنل، به حداقل می‌رسد.

برای اینکه بتوانید مقدمات نصب بازوی صنعتی را به‌درستی اجرا کنید، باید با یک تیم متخصص و با تجربه همکاری کنید. یک تیم باتجربه، نسبت به فضای کاری و نوع فعالیت شما، مشاوره می‌دهد. همچنین بعد از بررسی همه اقدامات لازم، به اتوماسیون شدن خط تولید شما کمک می‌کند.

پیشنهاد ما به شما شرکت تی اس گروپ است که در زمینه سیستم اتوماسیون صنعتی، تجربه زیادی دارند. شما می‌توانید برای نصب بازوی صنعتی و یا مشاوره‌های تخصصی، با شماره‌های درج شده تماس بگیرید. همچنین نظرات و یا سوالات خود را برای ما کامنت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *