کاربرد ربات صنعتی

باید خوشحال باشیم که در عصری زندگی می‌کنیم که ربات‌ها بیش‌تر کارهای سخت و خطرناک را انجام می‌دهند. در گذشته برای بسیاری از کارها از برشکاری، بسته‌بندی، جوشکاری‌های سنگین، کار با ماشین‌آلات خطرناک و بسیاری موارد دیگر باید از نیروی انسانی استفاده می‌شد. این کار جان و سلامتی اپراتورها و کارگران را تهدید می‌کرد و هزینه‌های تولید را هم بسیار بالاتر می‌برد. حالا با استفاده از ربات‌ها علاوه بر تأمین سلامتی نیروی انسانی بهره‌وری نیز چندین برابر می‌شود. امروزه تقریبا هر عملیاتی در خط تولید را می‌توان توسط ربات‌ها اتوماتیک کرد. در این مقاله می‌خواهیم به موارد کاربرد ربات صنعتی بپردازیم و ببینیم چگونه ربات‌ها در همه این موارد بهره‌وری را بالاتر می‌برند و جایگزین نیروی انسانی و ماشین‌آلات دیگر می‌شوند.

1. ربات جابه‌جایی (handling)

هدف مهم و اولیه از ساخت ربات‌ها انجام کارهای تکراری و آسیب‌زا است. ربات‌های جابه‌جایی دقیقا برای همین وظیفه ساخته شده‌اند. آن‌ها انجام برخی از خسته‌کننده‌ترین و کسل‌کننده‌ترین و ناایمن‌ترین کارهای خط تولید را اتوماتیک می‌کنند. ربات جابجایی با آماده کردن سریع و بدون خطای محصولات در خط تولید باعث رضایت مشتریان و بالارفتن بهره‌وری خواهد شد.

برای آشنایی بیشتر با این ربات، به شما توصیه می‌کنیم خواندن مقاله ربات جابجایی یاسکاوا را از دست ندهید!

ربات جابجایی یاسکاوا
ربات جابجایی یاسکاوا

ربات جابه‌جایی مواد طیف وسیعی از کارها از جمله انتخاب و جابجایی مواد، پالت گذاری، بسته‌بندی و بارگیری تنها بخشی از وظایفی است که تحت عنوان ربات جابه‌جایی تعریف می‌شود.

برای خرید یک ربات جابه‌جایی برای تأسیسات خود باید وزن محموله، سرعت مورد نیاز، ایندافکتور یا همان گیره‌ی انتهایی بازوی ربات، موادی که قرار است جابجا شوند، فضای نصب ربات و مشکلات احتمالی را مدنظر قرار دهید.

در این‌جا انواع کاربرد ربات جابه‌جایی را بررسی می‌کنیم:

 a. ربات بسته‌بندی (pick and place)

بسته‌بندی یکی از انواع کاربرد جابه‌جایی است. یک ربات بسته‌بندی برای اتوماتیک کردن برداشت و گذاشت محصولات روی سطوح مورد نظر استفاده می‌شود. این کار عموما با استفاده از سیستم پردازش تصویری یا ویژن انجام می‌شود. یک ربات بسته‌بندی علاوه بر این برای مرتب کردن یا ذخیره‌کردن محصولات در محل مشخص مثل کارتن، جعبه یا کیسه نیز استفاده می‌شود.

ربات بسته بندی با استفاده از سیستم پردازش تصویر

به‌طور معمول مواد یا محصولات روی یک تسمه‌نقاله حرکت می‌کنند و ربات آن‌ها را جابه‌جا و یا بسته‌بندی می‌کند.

یکی از موارد دیگر کاربرد ربات صنعتی بسته‌بندی بازرسی محصولات است که نیاز به سیستم‌های بینایی و هوش مصنوعی برای ربات دارد.

ربات و ویژن

ربات‌ بسته ‌بندی یاسکاوا معمولا از فناوری‌های پیشرفته مانند سیستم‌های بینایی و بازوهای رباتیک برای بهینه‌سازی گردش کار بسته‌بندی استفاده می‌کنند.

b. ربات پلتایزینگ (paletizing)

پالت‌چینی و خالی کردن پالت‌ها (اصطلاحا دیپلتایزینگ) یکی از موارد کاربرد ربات صنعتی است. پالت چینی و خالی کردن پالت از کارهایی است که مخصوصا در ارتفاع بالا و وزن زیاد به نیروی انسانی آسیب وارد کند. تکراری بودن این عمل نیز برای سلامتی نیروی انسانی می‌تواند آسیب‌زا باشد. بهترین روش برای انجام کار پلتایزینگ و دیپلتایزینگ در انتهای خط تولید و یا در مراکز توزیع کالا استفاده از ربات‌های مناسب برای پلتایزینگ است.

سلول پلتایزینگ رباتیک یاسکاوا

کاربرد ربات صنعتی برای پلتایزینگ معمولا به این صورت است که ربات در انتهای خط تولید محصولات را از روی تسمه نقاله برداشته و آن‌ها را با نظم از قبل تعیین شده روی پالت‌ها می‌چیند.

این ربات‌ها شامل تجهیزات پیشرفته‌ای مثل کنترل حرکت دقیق، ابزار دستی قابل تنظیم و سیستم‌های بینایی یکپارچه برای مدیریت کارآمد انواع مختلف محصولات هستند. ربات‌ پلتایزینگ به افزایش بهره‌وری، کاهش کار دستی و بالارفتن دقت در عملیات پالت‌سازی کمک می‌کند.

2. ربات برشکاری

بهترین راه برای انجام برش‌های سه بعدی ربات است. دستگاه CNC نمی‌تواند ظرافت‌ها و اشکال پیچیده هندسی را به‌خوبی انجام دهد.

برشکاری نیز یکی از کارهای آسیب‌زا برای نیروی انسانی است و می‌تواند خطرات زیادی داشته باشد. به همین دلیل استفاده از ربات برای برشکاری انتخابی هوشمندانه است که هم بهره‌وری و دقت کار را بالا می‌برد و هم از سلامت نیروی انسانی محافظت می‌کند.

ربات برشکاری یاسکاوا
ربات برشکاری یاسکاوا

استفاده از ربات برای برشکاری می‌تواند دقت و تمیزی کار را بسیار افزایش دهد و از ایجاد ضایعات جلوگیری کند که در نهایت به بهره‌وری بیش‌تر منجر می‌شود.

برش رباتیک می‌تواند به اشکال مختلفی انجام شود. برش پلاسما، برش با موتور اسپیندل، برش واترجت و برش لیزری از اقسام برش رباتیک هستند.

در این‌جا به دو نوع از برشکاری رباتیک اشاره می‌کنیم:

a. ربات برش لیزری

برش لیزری نیاز به دقت بسیار بالایی دارد. بنابراین بهترین روش انجام این کار سپردن آن به ربات است. ربات‌ها می‌توانند برش لیزری 3 بعدی را به‌خوبی انجام دهند.

برش لیزری با ایجاد پرتوی قوی و متمرکز لیزر بر روی نقاط و خطوط معین انجام می‌شود. برش پارچه، چرم، ورقه‌های فلزی، چوب و مواد دیگر با استفاده از برش لیزری رباتیک قابل انجام است.این ربات‌ها شامل تجهیزات پیشرفته‌ای مثل کنترل حرکت دقیق، ابزار دستی قابل تنظیم و سیستم‌های بینایی یکپارچه برای مدیریت کارآمد انواع مختلف محصولات هستند. ربات‌ پلتایزینگ به افزایش بهره‌وری، کاهش کار دستی و بالارفتن دقت در عملیات پالت‌سازی کمک می‌کند.

برش لیزری یکی از دقیق‌ترین و باکیفیت‌ترین انواع برش صنعتی است.

b. برش با موتور اسپیندل (spindle cutting)

این یکی از ارزان‌ترین اقسام برشکاری رباتیک می‌باشد. در این روش یک موتور اسپیندل روی ربات نصب می‌شود. موتور اسپیندل نوعی موتور الکتریکی است که یک مته را به چرخش در می‌آورد. با دادن برنامه مناسب به ربات و تعیین سرعت چرخش، الگوی کار و متغیرهای دیگر، ربات عملیات فرزکاری را روی سطوح مختلف چوبی، فلزی و … انجام می‌دهد.

c. برش اولتراسونیک

ربات برشکاری اولتراسونیک موکت کف خودرو توسط ربات یاسکاوا و تکنولوژی اولتراسونیک

d. برش پلاسما

3. ربات جوشکاری (welding)

جوشکاری یکی از وسیع‌ترین موارد کاربرد ربات صنعتی است. ربات‌ها با انجام کار جوشکاری جلوی بسیاری از آسیب‌ها به نیروی انسانی را می‌گیرند. کاربرد ربات صنعتی در جوشکاری یکی از اولین زمینه‌هایی بود که ربات‌ها به‌صورت گسترده در آن به‌کار گرفته شدند. این ربات‌ها معمولا در صنایع بزرگ و سنگین مانند تولید خودرو به‌کار گرفته شدند. بعدها با گسترده‌تر شدن استفاده از ربات برای جوشکاری، استفاده از آن‌ها در خطوط تولید لوازم آشپزخانه مثل یخچال و ماشین لباسشویی و لوازم الکتریکی مثل تلویزیون و کامپیوتر و حتی لوازم ظریف‌تری مثل موبایل نیز رایج شد.

ربات جوشکاری یاسکاوا

ربات‌های جوشکاری امروزه برای انواع جوشکاری از جمله جوشکاری قوس الکتریکی، جوشکاری نقطه‌ای، جوشکاری با الکترود و حتی ظریف‌ترین لحیم‌کاری‌ها در محصولات الکترونیکی استفاده می‌شوند.

ربات جوشکاری یاسکاوا در صنایع خودرو

استفاده از ربات‌ جوشکاری در محیط‌های کاری خطرناک، به بیشترشدن بهره‌وری، کاهش هزینه‌های نیروی کار و افزایش ایمنی کمک می‌کند.

4. ربات پرسکاری

ربات پرسکار به رباتی گفته می‌شود که به‌جای نیروی انسانی با دستگاه پرس‌برک کار می‌کند. پرس برک دستگاهی است که معمولا برای شکل‌دهی و فرم‌دهی به ورقه‌های فلزی استفاده می‌شود. کار با دستگاه پرس برک می‌تواند بسیار خطرناک باشد. سالیانه موارد بسیاری از قطع عضو حین کار کردن با دستگاه پرس برک رخ می‌دهد. فقط در ایالات متحده سالیانه حدود 368 مورد آسیب دیدگی و حادثه در حین کار با این دستگاه گزارش می‌شود. بنابراین کارکردن با دستگاه پرس‌برک یکی از موارد کاربرد ربات صنعتی است. استفاده از ربات به‌جای اپراتور می‌تواند جان و سلامتی نیروی انسانی را حفظ کند و از ضررهای جانی و مالی بسیاری جلوگیری کند.

ربات پرس برک کار جابه‌جایی قطعات تا محل پرسکاری و انتقال آن‌ها به بخش نگه‌داری قطعات را انجام می‌دهد. وظیفه دیگر یک ربات پرسکاری قرار دادن قطعات در دستگاه پرس برک با زاویه مناسب است تا دستگاه با اعمال فشار شکل مناسب را روی آن ایجاد کند.. استفاده از ربات پرسینگ، عملیات تولید را ساده کرده، یکنواختی در کیفیت محصول را تضمین می‌کند و نیاز به کار دستی را در کارهای تکراری و سخت‌ به حداقل می‌رساند.

5. ربات رنگ‌پاش

رنگ کردن به ظاهر کار بسیار ساده‌ای می‌رسد. اما هنگامی که مشکلات رنگ‌کاری برای سلامتی نیروی انسانی و کیفیت نتیجه کار را در نظر بگیریم تازه مشخص می‌شود که چقدر کار پیچیده‌ای است. کار با دستگاه‌های رنگ پاش می‌تواند به شدت برای سلامتی دستگاه تنفسی نیروی انسانی مضر باشد. هم‌چنین نیروی انسانی در اکثر مواقع نمی‌تواند کار دقیق و یکنواختی که شما از یک ربات می‌توانید انتظار داشته باشید را برآورده کند. بنابراین یکی از موارد کاربرد ربات صنعتی، ربات رنگ‌پاش است.

از موارد رایج و مهم استفاده از ربات‌های رنگ‌پاش، رنگ کردن قطعات خودرو است.

ربات رنگ پاش یاسکاوا مجهز به فناوری پیشرفته از جمله سیستم های کنترل دقیق است تا رنگ‌زدن را به‌صورت یکنواخت و با کیفیت بالا انجام دهد. این ربات‌ها به بیشترشدن کارایی، کم‌شدن ضایعات و به دست آمدن یک نتیجه مطلوب کمک زیادی می کنند.

ربات رنگ‌پاش یاسکاوا
ربات رنگ‌پاش یاسکاوا

6. ربات تزریق

امروزه استفاده از ربات‌ها در صنعت پلاستیک هم بسیار گسترده شده است. این ربات‌ها برای گرفتن قطعه با مکش یا انبر و قرار دادن آن بر روی تسمه نقاله استفاده می‌شوند. ربات همچنین عمل‌کرد انتقال ضایعات به دستگاه چرخ کننده را انجام می‌دهد.

ربات تزریق پلاستیک معمولا با سنسورها و سیستم‌های بینایی پیچیده ادغام می‌شود تا هر گونه انحراف را شناسایی و تصحیح کنند؛ این ربات می‌تواند باعث کارایی کلی فرآیند تولید بشود.

استفاده از ربات صنعتی برای کار با ماشین تزریق-برای این کار معمولا از ربات‌های کارتزین استفاده می‌شود
استفاده از ربات صنعتی برای کار با ماشین تزریق-برای این کار معمولا از ربات‌های کارتزین استفاده می‌شود

استفاده از ربات به‌جای نیروی انسانی برای کار با دستگاه تزریق بازده کار را افزایش می‌دهد، ضایعات را کاهش می‌دهد، کیفیت کار را افزایش می‌دهد و خطرات کم‌تری دارد. هم‌چنین استفاده از ربات می‌تواند از نظر بهداشتی هم مناسب‌تر باشد.

ربات کارتزین قابل استفاده در ماشین‌های تزریق
ربات کارتزین قابل استفاده در ماشین‌های تزریق

7. ربات مونتاژ

ربات‌ها امروزه برای مونتاژ بزرگ‌ترین تا کوچک‌ترین قطعات مورد استفاده قرار می‌گیرند. ربات‌های بزرگ‌تر با ظرفیت حمل بار بیش‌تر مثلا در خطوط تولید خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرند و قطعات خودرو را مونتاژ می‌کنند. برای قطعات و بورد‌های الکترونیکی مثل کامپیوتر و موبایل هم از ربات‌ها استفاده می‌شود. معمولا در موارد مورد نیاز یک ربات برای نصب قطعات و ربات دیگری نیز برای کار لحیم کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سپردن کار مونتاژ به ربات‌ها مزایای فراوانی دارد. ربات‌ها بدون وقفه و 24 ساعته کار می‌کنند، سرعت بیش‌تری دارند و در مراحل انجام کار تردید و توقف ندارند. ربات‌ها کار را با دقت بیش‌تری انجام می‌دهند و با جلوگیری از خطای انسانی ضایعات را به حداقل می‌رسانند. در نتیجه استفاده از ربات‌ها سرمایه‌گذاری هوشمندی است.

علاوه بر این کار مونتاژ یک کار تکراری و خسته‌کننده است که می‌تواند سلامت نیروی انسانی را نیز تهدید کند. بنابراین بهترین کار سپردن کار مونتاژ به ربات است.

ربات مونتاژ به طرز چشم‌گیری نیاز به کار دستی در کارهای مونتاژی تکراری و ظریف را کم می‌کند و باعث بالارفتن بهره‌وری کلی خط تولید می‌شود؛ همچنین این ربات‌ها کیفیت بالای محصولات مونتاژ شده نهایی را تضمین می کنند.

8. ربات پولیش‌کاری

چرا برای پولیشکاری باید از ربات استفاده کرد؟ اول از همه برای حفظ سلامت نیروی انسانی. در فضاهای پولشیکاری در کارخانه‌های مختلف، ذرات معلق بسیاری در هوا وجود دارد که سلامتی نیروی انسانی را به شدت تهدید می‌کند.

کاربرد ربات صنعتی در پولیشکاری
کاربرد ربات صنعتی در پولیشکاری

نکته دوم این‌که پولیشکاری یک فرایند تکراری و مداوم است که برای ستون فقرات افراد آسیب‌آفرین است.

ربات‌ها می‌توانند پولیشکاری را با دقت و مداومت عالی انجام دهند.

استفاده از ربات‌ پولیش کاری در صنایعی مثل الکترونیک، خودروسازی و فلزکاری که در آن پرداخت با کیفیت اهمیت ویژه‌ای دارد، بسیار ضروری‌ست.

9. ربات ماشین‌کاری

ربات صنعتی ماشین‌کاری می‌تواند به‌عنوان جایگزینی برای ماشین‌های تراشکاری، CNC و فرز دستی باشد. ماشین‌های تراشکاری و CNC بزرگ هستند، رنج کاری کمی دارند و انعطاف‌پذیری لازم را ندارند. در مقابل ربات‌هایی که برای این‌کار تولید می‌شوند تمام آن‌چه انتظار دارید را برآورده می‌کنند. ربات ماشین‌کاری می‌تواند با مواد مختلفی از جمله فلز، فوم، سنگ، گرافیت، فایبرگلاس، کامپوزیت، پلاستیک و چوب کار کند. ماشین‌های صنعتی نمی‌توانند روی قطعات بسیار بزرگ کار کنند در حالی‌که ربات‌ها چنین قابلیتی را دارند. مزیت‌های فراوان ربات در مقابل تجهیزات دیگر ماشین‌کاری باعث می‌شود ماشین‌کاری یکی از موارد مهم کاربرد ربات صنعتی باشد.

یکی از موارد کاربرد ربات صنعتی ماشینکاری است
یکی از موارد کاربرد ربات صنعتی ماشینکاری است

علاوه بر این یکی از مزایای استفاده از ربات برای ماشین‌کاری این است که اکثرا ربات‌ها با تغییرات جزئی بر روی ایندافکتور و برنامه‌نویسی برای استفاده‌های دیگر نیز قابل استفاده هستند در حالی‌که تجهیزات ماشین‌کاری دیگر تنها برای یک کار مخصوص ساخته می‌شوند.

ربات‌ها با مجهز شدن به سنسورها و دوربین‌های بینایی حتی دقت و ظرافت بیشتری را نیز می‌توانند ارائه کنند.

دقت بالای ربات‌ ماشین کاری، کیفیت ثابتی را در تولید اجزای پیچیده تضمین می‌کند و استفاده از آنها در صنایعی که نیاز به دقت بالایی در فرآیندهای تولید خود دارند، ضروری‌ست.

جمع‌بندی

در این مقاله به انواع کاربرد ربات صنعتی و اینکه چرا در هر یک از این کاربردها ربات بازده بهتری از ماشین‌آلات دیگر و نیروی انسانی دارد اشاره کردیم. امروزه سرمایه‌گذاران هوشمند به دنبال اتوماتیک کردن خطوط تولید خود هستند تا بهره‌وری سیستم تولید خود را چندبرابر کنند و از هدر رفتن منابع جلوگیری کنند.

اگر شما هم به‌دنبال اتوماتیک کردن خطوط تولید خود هستید و نیاز به مشاوره دارید با ما تماس بگیرید. مجموعه تجهیز صنعت ربات آماده ارائه انواع مشاوره و انواع ربات یاسکاوای اروپا برای کاربردهای مختلف می‌باشد.

برای دریافت مشاوره از متخصصان ما با شماره زیر تماس بگیرید:

36148 25 98+

آیا تی اس گروپ نماینده یاسکاوا است؟

در واقع هیچ شرکتی در حال حاضر نمایندگی یاسکاوا در ایران را ندارد. بعضی شرکت‌ها از این عنوان سوء‌استفاده می‌کنند و خود را نماینده یاسکاوا در ایران معرفی می‌کنند تا نظر مشتریان را به خود جلب کنند. برای اطلاعات بیش‌تر مقاله نماینده یاسکاوا در ایران را مطالعه بفرمایید.

تی اس گروپ خود را نماینده یاسکاوا در ایران معرفی نمی‌کند اما ارتباط ما با یاسکاوا بدون واسطه است و به صورت مستقیم از یاسکاوا ساپورت فنی دریافت می‌کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *