ربات ماشین کاری

فرض کنید در مقیاس بزرگ صنعتی، قرار است پروسه‌هایی مانند تراشکاری و فرز قطعات را انجام دهید. این کار را چگونه انجام می‌دهید؟ با چه چالش‌هایی روبه‌رو هستید؟ همان‌طور که می‌دانید، انجام کارهایی مانند شکل دادن به مواد فلزی، تراش دادن قطعات و یا فرز آن‌ها در صنایع بزرگ، کاری پُرهزینه و زمان‌بَر است. ربات ماشین کاری، دوست رباتی ما متولد شد تا این کار زمان‌بَر را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهد.

به‌طور کلی، هر نوع از ربات که تولید می‌شود، با ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود کارهای زیادی را برای ما انجام می‌دهد. ربات صنعتی ماشین کاری نیز ویژگی‌هایی دارد که فرایندهای مخصوصی را در صنعت، برای ما به راحتی انجام می‌دهد.

در ادامه قرار است ویژگی‌ها و کاربردهای این ربات دوست‌داشتنی را بررسی کنیم. پس همراه ما باشید.

ربات ماشین کاری چیست؟

در یک تعریف کلی، فرایندی که در آن یک قطعه از مواد خام، در شکل و اندازه دلخواه بریده می‌شود، توسط ربات صنعتی ماشین کاری انجام می‌شود. این فرایند، ماشین‌کاری است که توسط ربات صنعتی انجام می‌شود. در این فرایند، کاربرد ربات ماشین کاری شامل حفاری، فرز، بُرش و تراشکاری است.

ماشین‌های سنتی که شامل فرز سنتی، تراشکاری و CNC هستند، معمولا بزرگ بوده و برای ماشین‌کاری قطعات بزرگ و نامنظم، به اندازه کافی انعطاف‌پذیری ندارند. ماشین کاری رباتیک با انعطاف‌پذیری و دقت بیشتر، این مشکل را برای تولیدکنندگان حل می‌کند.

ربات‌هایی که کاربرد ماشین‌کاری دارند، دارای بازوهایی هستند که مخصوص این فرایندها طراحی شده است. محکم و سفت بودن بازوهای ربات، ضعف‌های ماشین‌کاری ربات‌های قبلی را برطرف می‌کند. این ضعف شامل کار با مواد سخت مانند فلزات است.

نرم‌افزاری که ربات صنعتی ماشین‌کاری از آن استفاده می‌کند، CAD است. این نرم‌افزار برای مسیر درست ربات و قرار گرفتن ابزارها، به زبان برنامه‌نویسی ترجمه شده است. نتیجه این است که ربات عملکرد دقیق و کنترل شده‌ای دارد.

ربات‌ صنعتی ماشین کاری
ربات ماشین کاری انعطاف‌پذیری بالایی دارد.

به کمک فرایندهایی می‌توان دقت و کیفیت ربات ماشین‌کاری را بالا بُرد مانند؛ افزودن سیستم بینایی پیشرفته و حسگرها.

مزایای ماشینکاری با ربات

ربات صنعتی ماشین‌کاری هم می‌تواند مانند ماشین‌های CNC پُرهزینه باشد. پس چرا ربات‌های ماشین‌کاری گزینه جذاب‌تری هستند؟

ربات صنعتی تطبیق‌پذیری بیشتری دارد همچنین در حیطه کاری بزرگ‌تری قابل استفاده است. داشتن این مزیت‌های ربات‌ها، باعث شده که با هر اقلامی در هر شکل، اندازه و پیچیدگی به راحتی کار کنند. دستگاه‌های CNC با وجود اینکه بسیار بزرگ هستند، اما محدوده کاری کوچکی دارند.

به‌هرحال، ربات‌های صنعتی کاربردهای بیشتری دارند و طیف زیادی از وظایف را برعهده می‌گیرند. اصلی‌ترین مزیت ماشین کاری رباتیک این است که انعطاف‌پذیری بسیار بالایی دارد. این موضوع را با یک مقایسه بررسی می‌کنیم.

ماشین‌های CNC برای انجام دادن یک کار خاص، عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند. اما یک ربات ماشین کاری می‌تواند همه عملکردها را با هم به بهترین شکل انجام دهد. یعنی می‌تواند از یک کار، به کار دیگر منتقل شود.

همه فرایندهای مختلف ماشین CNC مانند تراشکاری، سوراخ‌کاری و فرم تراش 3الی5 محوره، می‌توانند به صورت رباتیک انجام شوند. مزیت انجام این فرایندها به صورت رباتیک این است که هزینه اولیه بسیار پایینی دارند.

کاربرد ربات ماشین کاری

ربات‌های ماشین‌کاری انواع مختلفی دارند. کسب‌وکارها با توجه به نیاز خود، ربات مناسب را خریداری می‌کنند. کاربرد هر ربات، نوع آن را مشخص می‌کند. در ادامه برخی کاربردهای ربات ماشین کاری را بررسی می‌کنیم.

از ربات ماشین‌کاری می‌توان برای شکل دادن به انواع مواد استفاده کرد. انعطاف‌پذیری بالای این ربات‌ها باعث می‌شود که بتوانند با مواد نرم و سخت مانند فلز، چوب، پلاستیک، فوم، سنگ، گرافیت و کامپوزیت کار کنند. ربات‌های ماشین‌کاری برای مواد نرم‌تر بسیار مفید هستند و دقت بالاتری نسبت به ماشین CNC دارند.

ماشین کاری رباتیک
تنوع بالای ربات‌های ماشین‌کاری، آن‌ها را به ربات‌های محبوبی تبدیل کرده است.

صنایع مختلفی از ربات صنعتی برای فرایندهای ماشین‌کاری استفاده می‌کنند. صنایعی مانند هوافضا، خودروسازی، ریخته‌گری و پزشکی از جمله صنایعی هستند که از ربات صنعتی برای ماشین‌کاری استفاده می‌کنند.

اینکه ربات صنعتی گزینه ایده‌آل‌تری نسبت به تجهیزات دیگر برای فرایندهای ماشین‌کاری محسوب می‌شود، به دلایل مختلفی بستگی دارد. یکی از این دلایل این است که ربات‌های ماشین‌کاری بسیار متنوع هستند و می‌توانند با انواع قطعات در اندازه‌های مختلف و انواع مواد کار کنند.

ربات‌ها می‌توانند قطعات بزرگ را در خود جای دهند. در حالی که ماشین‌های CNC در مورد اندازه قطعات عملکرد محدودی دارند. کسانی که دارای خط تولید هستند، باید این تفاوت‌ها و ویژگی‌ها را در نظر بگیرند که بهترین انتخاب را داشته باشند.

ماشینکاری با ربات بهتر است یا با ماشین CNC؟

همان‌طور که اشاره شد، استفاده از سیستم رباتیک به‌جای ماشین CNC برای فرایندهای ماشین‌کاری، هزینه تجهیزات را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. همچنین سیستم رباتیک برای بارگیری و تخلیه مواد، باعث کاهش هزینه نیروی کار می‌شود.

به دلیل انعطاف‌پذیری بالای این مدل ربات‌ها می‌توانید با نصب چند ربات، فرایند تولید را ادغام کنید. برای مثال، می‌توانید یک ربات با ابزار ماشین‌کاری و یک ربات دیگر با یک گیره برای بارگیری و تخلیه را ادغام کنید. این کار باعث افزایش بهره‌وری می‌شود. انجام همین کار توسط ماشین CNC، باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود.

به‌هرحال، با وجود اطلاعاتی که از نحوه عملکرد ربات‌های ماشین‌کاری در دسترس است، تصورات نادرستی درباره عملکرد واقعی این ربات‌ها وجود دارد. یکی از تصورات نادرست درباره این ربات‌ها این است که نمی‌توان برنامه‌ریزی آن‌ها را مانند ماشین‌های CNC انجام داد و برای هر فرایند جدید، باید دوباره آموزش داده شوند.

همان‌طور که گفته شد، این تصور اشتباهی است. چون طراحی اجزاء ربات‌های صنعتی با اصول برنامه‌نویسی انجام شده، برنامه‌ریزی آن‌ها خیلی بهتر و راحت‌تر از ماشین‌های CNC است.

ماشینکاری با ربات
ربات ماشین کاری در صنایع مختلفی استفاده می‌شود.

به دلیل استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها در این مدل ربات، کارهای دستی توسط انسان به حداقل می‌رسد. این موضوع باعث می‌شود که میزان خطا، آسیب و اشتباه به صفر برسد.

قیمت ربات‌های ماشین‌کاری

ربات‌های ماشین‌کاری بسیار متنوع هستند. عملکردها و انعطاف‌پذیری بالای این ربات‌ها، آن‌ها را در دسته ربات‌های پُرطرفدار قرار می‌دهد. برندهای گوناگونی در زمینه تولید انواع ربات‌های صنعتی فعالیت دارند. مشکلی که صنایع ما درگیر آن هستند، تحریم است.

این موضوع سبب شده که دستگاه‌های مدرن صنعتی با قیمت‌های عجیب‌وغریبی در ایران به فروش برسند. علاوه‌براین چون واردات این دستگاه‌ها با دلار است، هر روز با نوسان قیمت مواجه هستیم. ولی به‌طور کلی تعیین قیمت این ربات‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد.

عواملی مانند شرکت واردکننده، مدل ربات، قیمت ارز، برند تولیدکننده ربات و… از جمله عواملی هستند که در تعیین قیمت ربات ماشین‌کاری دخالت دارند.

پیشنهاد ما به شما این است که برای سفارش محصول خود، با یک شرکت فعال و باتجربه در زمینه واردات ربات‌های صنعتی همکاری کنید. همچنین با توجه به نیاز کسب‌وکار خود محصول خریداری کنید.

به نظر شما از کجا می‌شود یک شرکت با تجربه و منصف برای سفارش ربات صنعتی پیدا کرد؟ در ادامه خبر خوبی برای شما داریم.

جمع‌بندی و نکات پایانی مربوط به ربات ماشین کاری

همان‌طور که متوجه شدید، ربات ماشین کاری انعطاف‌پذیری بالایی دارد. شما می‌توانید با یک ربات ماشین‌کاری، کار با انواع مختلف مواد، از نرم گرفته تا سخت را انجام دهید. این موضوع باعث کاهش هزینه‌های اولیه شده و از طرفی سوددهی و افزایش بهره‌وری را سرعت می‌بخشد.

تا این‌جای مطالب، انواع مختلف کارایی این ربات‌ها، مزایا و ویژگی‌های آن‌ها را بررسی کردیم. اگر بخواهیم یک ربات ماشین‌کاری از بهترین برندهای روز دنیا تهیه کنیم، کدام شرکت خدمات بهتری به ما ارائه می‌دهد؟

خبر خوبی که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم، هدیه به کسانی است که تا این‌جای مطالب همراه ما بودند. این خبر خوب چیزی نیست جز معرفی بهترین شرکت در زمینه خرید ربات‌های صنعتی.

تیم ما با سال‌ها تجربه در زمینه واردات ربات‌های صنعتی، بهترین خدمات را به شما ارائه می‌دهد. با ارائه خدمات پس از فروش از قبیل پشتیبانی فنی، نگهداری، دوره‌های آموزشی و مشاوره همراه شما هستیم. برای سفارش محصول و یا دریافت اطلاعات بیشتر با پشتیبانی در ارتباط باشید. همچنین نظرات سازنده خود را برای ما کامنت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *