ربات صنعتی فانوک

سهم ربات‌ها را در دنیای امروز نمی‌توان نادیده گرفت. ربات صنعتی فانوک نیز از این قاعده مستثنا نیست. این ربات، محصول شرکت فانوک ژاپن، یکی از شرکت‌های تولید و عرضه خدمات رباتیک است که به صورت وایرلس کار می‌کند.

همان‌طور که می‌دانید، ربات‌ها در صنعت جایگاه ویژه‌ای دارند. استفاده از ربات‌ها موجب بالا رفتن میزان تولید و امنیت سلامت جانی نیروی انسانی شده است. این موضوع بازار رقابتی گسترده‌ای در میان فعالان حوزه صنعت به راه انداخت که سبب پیدایش ربات‌هایی با کارایی‌های مختلف شد. در این مقاله به بررسی:

ربات صنعتی چیست؟

تاریخچه ربات صنعتی

مزایای استفاده از ربات

بررسی ربات‌های صنعتی فانوک و… می‌پردازیم.

ربات صنعتی چیست؟

قطعا نام ربات صنعتی را در صنایع مختلف شنیده‌اید. این‌روزها ربات‌ها قابلیت‌های متفاوتی را در صنایع گوناگون دارند. درواقع ربات صنعتی یک بازوی متحرک مکانیکی است که قابلیت‌هایی همچون برنامه‌پذیری، کنترل اتوماتیک و… دارند.

هنگامی که ربات صنعتی را وارد بخشی از سیستم تولید کنند، بخش مورد نظر اتومات می‌شود. ربات‌ها در ابعاد مختلفی موجود هستند؛ از ابعاد میکرو تا ابعاد بزرگ‌تر کارخانه‌ای.

بازوی مکانیکی می‌تواند ثابت و یا متحرک باشد. همچنین ربات‌ها برای انجام کارهایی با ریسک و خطر بالا و یا کارهای تکراری با دقت بسیار زیاد، برنامه‌ریزی می‌شوند. مزیت انجام کارهای تکراری با دقت بالا در ربات‌ها، سبب افزایش استفاده از ربات به جای نیروی انسانی در صنایع مختلف شده است.

تاریخچه ربات صنعتی

شاید بتوان گفت اولین رباتی که به عنوان ربات صنعتی شناخته شد، مربوط به سال 1937میلادی است. این ربات توانایی چیدن لایه‌های چوب بر روی هم را داشت و توان خود را از یک موتور الکتریکی دریافت می‌کرد. این ربات به عنوان اولین ربات صنعتی شناخته می‌شد اما به صورت رسمی ثبت نشد.

ربات صنعتی فانوک تولید کشور ژاپن است که قابلیت اضافه شدن به خط تولید را دارد.
ربات صنعتی فانوک تولید کشور ژاپن است که قابلیت اضافه شدن به خط تولید را دارد.

اولین ربات صنعتی ثبت شده مربوط به سال 1954میلادی است. این ربات قابلیت جابه‌جایی اشیا را در شعاع 5متری داشت، یعنی می‌توانست اشیا را از نقطه‌ای به نقطه دیگر جابه‌جا کند. ربات‌های پیشرفته‌تری که فرمان‌پذیری توسط ریزپردازنده‌ها را داشتند، در سال 1975میلادی ساخته شدند.

مزایای استفاده از ربات در صنایع

ورود ربات‌ها به صنایع مزایای فراوانی ایجاد کرد. به همین دلیل استفاده از ربات در صنعت، روزبه‌روز در حال افزایش است. برخی از مزایای استفاده از ربات؛

 1. بالابردن بهره‌وری: ربات‌ها وظایف مشخص شده را با دقت و کیفیت بالاتری انجام می‌دهند. همچنین سرعت انجام کارها توسط ربات نسبت به نیروی انسانی بیشتر است.
 2. افزایش کیفیت: ربات‌ها دقت بالایی دارند که این دقت بالا برای تولید محصولاتی باکیفیت زیاد بسیار کارآمد است.
 3. بهبود کیفیت محیط کار: همواره شاهد تهدیدهای جانی برای نیروی انسانی در صنایع مختلف هستیم. ربات‌ها سبب کاهش این تهدیدات می‌شوند، چون برای انجام کارهای دشوار و سخت قابل برنامه‌ریزی هستند.
 4. افزایش ساعات کاری: نیروی رباتیک نیازی به استراحت، مرخصی و… ندارد به همین دلیل سبب افزایش کارایی می‌شود.
 5. افزایش سطح تکنولوژی: استفاده از ربات در صنایع سبب افزایش سطح تکنولوژی و تطبیق با روش‌های روز دنیا می‌شود. لازمه این کار، تنها یک برنامه‌ریزی ساده است.

بررسی ربات صنعتی فانوک

ربات صنعتی فانوک محصول کشور ژاپن است. این شرکت از سال 1958میلادی تا به امروز در این زمینه فعالیت دارد و اکنون بزرگ‌ترین سازنده ربات صنعتی در دنیا محسوب می‌شود. این شرکت همواره سعی داشته با افزایش بهره‌وری و کاهش قیمت، خدمات و محصولات باکیفیتی ارائه دهد. شرکت‌های دیگری در سراسر دنیا در دهه‌های 70و80میلادی از فناوری‌های شرکت فانوک استفاده کردند.

 این ربات‌ها قابلیت تحمل بار و میزان دسترسی گوناگونی دارند؛ توانایی حمل بار از 0.5کیلوگرم تا 2300کیلوگرم و دسترسی از 280میلی‌متر تا 4683میلی‌متر، که بسته به نیاز قابل تهیه هستند.

انواع مدل‌های ربات صنعتی فانوک

 1. ربات فانوک جوشکاری: این ربات‌ها در سری‌های مختلف ارائه می‌شوند و برای جوش نقطه‌ای و جوش قوس الکتریک قابل استفاده هستند.
 2. ربات فانوک رنگ‌پاش: سری‌های مختلف فانوک به صورت تخصصی برای رنگ‌پاشی استفاده می‌شوند.
 3. ربات فانوک پالتایزر: ربات پالتایزر شامل سری‌های مختلفی است که قابلیت حمل بار از 5تا 1700کیلوگرم را دارد.
 4. ربات فانوک چسب‌زنی: ربات چسب‌زنی فانوک با دسترسی 911تا 3100میلی‌متر ارائه می‌شود و در سری‌های مختلفی موجود است.
 5. ربات فانوک همکار: ربات همکار ساخت شرکت فانوک، دارای 6محور است و توانایی حمل بار 4تا 35کیلوگرم را دارد. این ربات در صنایع جوشکاری، جابه‌جایی مواد و مونتاژ قابل استفاده است.
 6. ربات فانوک اسکارا: ربات‌ اسکارا دارای 4محور هستند و توانایی حمل بار تا 20کیلوگرم و میزان دسترسی تا 1100میلی‌متر را دارند.
 7. ربات فانوک دلتا: حداکثر میزان دسترسی ربات دلتا، 1600میلی‌متر است. توانایی تحمل وزن تا 12کیلوگرم را دارد و در مدل‌های 4،3و6محوره ارائه می‌شود.
 8. ربات مینی فانوک: مینی ربات فانوک در مدل‌های 5و6محوره عرضه می‌شود. تحمل وزن تا 14کیلوگرم را دارد و میزان دسترسی آن تا 1101میلی‌متر (در محور عرضی) و 1643میلی‌متر (در محور طولی) است.
ربات‌ها تأثیر به‌سزایی در افزایش سرعت تولید دارند.
ربات‌ها تأثیر به‌سزایی در افزایش سرعت تولید دارند.

کاربردهای ربات صنعتی فانوک

به طور کلی ربات‌ها در صنایع بیشترین کاربرد را دارند. ربات‌های صنعتی فانوک نیز از این قاعده مستثنا نیست. موارد استفاده از این ربات:

 • کشاورزی
 • صنعت خودروسازی
 • ساخت‌وساز
 • صنایع مربوط به انرژی
 • پزشکی، داروسازی و آرایشی
 • ساعت‌سازی و جواهرسازی
 • صنایع چوب و…

قیمت ربات‌های صنعتی فانوک

ربات‌های فانوک استفاده‌های متفاوتی دارند. مدل و سری‌های این ربات‌ها بر اساس صنعت مورد استفاده تعیین می‌شود. تعیین قیمت دقیق این ربات‌ها ممکن نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد.

استفاده از ربات صنعتی فانوک در خط تولید، می‌تواند سرعت را تا چند برابر افزایش دهد.
استفاده از ربات صنعتی فانوک در خط تولید، می‌تواند سرعت را تا چند برابر افزایش دهد.

نرخ ارز، شرکت وارد کننده، خدمات پس از فروش، مدل انتخابی، کارایی ربات و… عواملی هستند که می‌توانند در تعیین قیمت ربات مورد نظر تأثیرگذار باشند. برای استعلام قیمت دقیق ربات، باید با کارشناسان فروش مجموعه در ارتباط باشید.

جمع‌بندی و نکات پایانی ربات صنعتی فانوک

همان‌طور که اشاره شد، ربات صنعتی فانوک در مدل‌های مختلفی ارائه می‌شود که خدمات گوناگونی دارد. انتخاب ربات مورد نظر باید با توجه به خدماتی باشد که صنعت شما قصد ارائه آن را دارد.

متخصصان تی اس گروپ به شما برای انتخاب ربات بهتر مشاوره می‌دهند.

شما می‌توانید با توجه با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید و درباره کارایی این ربات‌ها اطلاعات کامل‌تری کسب کنید همچنین جهت استعلام دقیق قیمت شما را راهنمایی می‌کنند. در صورتی که سوالی دارید و پاسخ آن را دریافت نکردید، سوال خود را مطرح کنید تا دقیق‌تر شما را راهنمایی کنیم.

آیا تی اس گروپ نماینده یاسکاوا است؟

در واقع هیچ شرکتی در حال حاضر نمایندگی یاسکاوا در ایران را ندارد. بعضی شرکت‌ها از این عنوان سوء‌استفاده می‌کنند و خود را نماینده یاسکاوا در ایران معرفی می‌کنند تا نظر مشتریان را به خود جلب کنند. برای اطلاعات بیش‌تر مقاله نماینده یاسکاوا در ایران را مطالعه بفرمایید.

تی اس گروپ خود را نماینده یاسکاوا در ایران معرفی نمی‌کند اما ارتباط ما با یاسکاوا بدون واسطه است و به صورت مستقیم از یاسکاوا ساپورت فنی دریافت می‌کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *