سرو درایو یاسکاوا

با پیشرفت تکنولوژی در دنیا، فعالیت‌های صنعتی وارد فاز جدیدی می‌شوند. سیستم سرو موتور یاسکاوا در کنترل سرعت وسایل رباتیک صنعتی نقش دارد اما چگونه این کار را انجام می‌دهد؟ پاسخ آن را باید در حوزه سرو درایو یاسکاوا جست‌وجو کنیم.

همان‌طور که می‌دانید سیستم رباتیک پیچیدگی‌هایی دارد و وجود سیستم‌های صنعتی دیگر در کنار آن، به بهبود کارایی کمک می‌کند.

امروز در رابطه با ارتباط و هماهنگی سیستم رباتیک، به بررسی کامل سروو درایو یاسکاوا می‌پردازیم. اگر به حوزه سیستم‌های صنعتی علاقه دارید این مطالب را از دست ندهید. امروز درباره؛

 • سروو درایو چیست؟
 • چه کاربردهایی دارد؟
 • چه مزایایی دارد؟ و…

صحبت می‌کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

سروو درایو چیست؟

در سیستم ربات‌های صنعتی، سروو موتور وظیفه حرکت و کنترل سرعت را برعهده دارد. سروو موتورها به صورت خطی یا چرخشی حرکت می‌کنند. به درایوهایی که فرمان حرکت دقیق را به سروو موتور می‌دهند، سروو پَک گفته می‌شود که در ایران آن را با نام سروو درایو می‌شناسند.

محاسبه دقیق ورودی پالس‌های انکودر (سنسور انکودر حرکت موتور را تصحیح می‌کند.) در فازهای مختلف، وظیفه سروو درایو است. هم برای موتورهای DC و هم برای موتورهای AC، سروو درایو کاربرد دارد.

دستگاه‌های اولیه در صنعت به شکل DC بودند به‌دلیل اینکه کنترل جریان بالا از طریق SCR انجام می‌شد. رواج بیشتر سروو درایوهای AC از زمانی است که ترانزیستورها توانایی کنترل جریان بالا و تبدیل آن به فرکانس بیشتر را پیدا کردند.

سرو موتور یاسکاوا
سرو درایو یاسکاوا از پُرطرفدارترین سیستم‌های سروو محسوب می‌شود.

انواع سرو درایو یاسکاوا چگونه تقسیم‌بندی می‌شوند؟

سیستم‌های سروو درایو از نظر حرکت به دو گروه تقسیم می‌شوند؛

1. سروو درایو خطی

موتورهای خاصی که فقط در جهت محورx حرکت می‌کنند، سروو موتور خطی هستند. برای حرکت سروو موتور خطی فقط باید از سروو درایو خطی استفاده شود. حرکت سیستم خطی تک محور است و برای این سیستم نمی‌توان از سروو درایوهای چرخشی استفاده کرد.

2. سروو درایو چرخشی

برای حرکت‌های دَوَرانی از سروو سیستم‌های چرخشی استفاده می‌شود. همچنین هنگامی که از سروو موتور چرخشی استفاده می‌کنید، باید از سروو درایو چرخشی نیز استفاده کنید. دو نوع سیستم چرخشی به نام Rotary و Direct Drive وجود دارد.

این دو مدل، سروو درایو یکسانی دارند و فقط در قسمت طراحی سروو موتور متفاوت هستند. همچنین عملکرد سروو موتور هر دو مدل یکسان است. تفاوتی که این دو مدل با هم دارند در نحوه انتقال توان الکتریکی آن‌ها است.

یعنی سیستم Rotary دارای شفت است (شفت قطعه میله‌ای است که برای انتقال نیرو از یک وسیله به وسیله دیگر در ماشین‌آلات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.) و با بار جفت می‌شود اما در سیستم Direct Drive، شفت وجود ندارد.

همچنین سروو موتور چرخشی، قابلیت چرخش از زاویه صفر تا 360درجه را دارد. برای چرخش آن باید یک پالس روی پایه وسط اعمال شود. فرکانس این پالس بین 50 تا 100هرتز است و عرض مثبت پالس باید بین 1تا2 میلی‌ثانیه باشد.

هنگامی که عرض پالس 1میلی‌ثانیه باشد، موتور به سمت چپ می‌رود. زمانی که عرض پالس 2میلی‌ثانیه باشد چرخش موتور به سمت راست است و عرض 5/1میلی‌ثانیه موتور را در حالت وسط قفل می‌کند.

سروو درایو یاسکاوا
سروو درایو را می‌توان کنترل‌کننده دقیق سروو موتور یاسکاوا در نظر گرفت.

سیستم‌های سروو چه مشخصاتی دارند؟

سیستم‌های سروو باید مشخصاتی داشته باشند که متناسب با کارایی آن‌ها باشد. در ادامه برخی از این مشخصات را بررسی می‌کنیم.

 1. دقت بالا
 2. پاسخ سریع
 3. بدون مراقبت قابل کنترل هستند.
 4. از راه دور کارکرد مناسبی ارائه می‌دهند.

سرو درایو یاسکاوا چه ویژگی‌ها و مزایایی دارد؟

سیستم‌های سرو درایو یاسکاوا، انکودر 24بیت دارند که این ویژگی آن‌ها را به دقیق‌ترین سرووهای جهان تبدیل کرده است. سرو درایوهای یاسکاوا را به‌دلیل استفاده از فانکشن گوناگون، پارامترهای دقیق و قابلیت‌های زیاد می‌توان در همه عرصه‌های صنعتی مانند تولید، آزمایشگاه، صنایع حساس و… به‌کار گرفت. اکنون سروو درایو یاسکاوا مدل sigma-7 تولید می‌شود که با مدل قبلی یعنی sigma-5 قابل تطبیق است.

سیستم سرو درایو یاسکاوا چه مزایایی دارد؟

 در ادامه برخی از این مزایت‌های سرو درایو یاسکاوا را بررسی می‌کنیم.

 1. همه مدل‌های این سیستم انکودر 24بیت دارند که این موضوع سبب شهرت جهانی سیستم سرو موتور یاسکاوا شده است.
 2. سرو موتور یاسکاوا راندمان بسیار بالایی دارد.
 3. IGBT‌ها در این سیستم گرمای کمتری دارند. دلیل آن بهره‌وری در نوع طراحی است.
 4. سیستم‌های سروو یاسکاوا به فضای کمتری نیاز دارند. دلیل آن طراحی جدید است و همچنین نسبت به سری‌های هم‌توان برندهای دیگر، تا 20درصد کوچک‌تر هستند.
 5. همه مدل‌های این سیستم تقویت‌کننده داخلی دارند.
 6. سیستم‌های سرو موتور یاسکاوا درجه حفاظتی IP67 دارد. این ویژگی باعث مقاومت آن در برابر گردوغبار و غرق شدن در آب (در عمق و زمان محدود) می‌شود.

سیستم‌های سرو درایو یاسکاوا از چه بسترهای ارتباطی استفاده می‌کنند؟

سیستم سرو درایوهای یاسکاوا شامل بسترهای ارتباطی شبکه زیر است:

 • PROFINET communication
 • MECHATROLINK-II communication
 • MECHATROLINK-III communication
 • EtherCAT (CoE) communication
سروو موتور یاسکاوا
صنایع زیادی از سرو درایو یاسکاوا استفاده می‌کنند.

سیستم‌های سروو چه کاربردهایی دارند؟

از سیستم‌های سروو معمولا در سیستم‌های حلقه بسته (Closed loop) و حساس استفاده می‌شود. این سیستم می‌تواند به کنترل موقعیت، سرعت و گشتاور بپردازد. یک سیستم سروو شامل سروو موتور و کنترل‌کننده موتور یا همان سروو درایو است.

انکودر در سروو موتور قرار دارد و از طریق آن به سروو درایو فیدبک ارسال می‌کند که باعث حرکت بسیار دقیق و بدون خطا در زاویه‌ها و جهت‌ها با سرعت مشخص می‌شود. برخی از سروو موتورها ترمز دارند که یک قابلیت در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌دهد. از ترمز زمانی استفاده می‌شود که دستگاه کار نمی‌کند اما بار به موتور فشار وارد می‌کند (مانند کار و حرکت در محور عمودی). سیستم‌های سروو بسیار پُرکاربرد هستند.

صنایعی مانند ماشین‌آلات نساجی، ماشین‌آلات چاپ، دستگاه‌های تزریق پلاستیک، دستگاه‌های پزشکی، دستگاه‌های CNC چوب، فلزات و طلا، ماشین‌آلات و دستگاه‌هایی که قطعات الکترونیکی تولید می‌کنند، پرینترهای سه بُعدی و… از سیستم‌های سروو استفاده می‌کنند.

جمع‌بندی

همان‌طور که متوجه شدید، از سیستم سرو درایو یاسکاوا برای کنترل دقیق حرکات سرو موتور یاسکاوا استفاده می‌شود. قابلیت سیستم‌های سروو یاسکاوا باعث محبوبیت بیشتر آن‌ها در میان فعالان صنعتی شده است.

همان‌طور که اشاره شد، سیستم‌های سروو یاسکاوا به پیشرفت صنعت بسیار کمک می‌کنند. باتوجه به شرایط تحریم موجود در ایران، چگونه می‌توان از خدمات و دستگاه‌های شرکت یاسکاوا استفاده کرد؟

تیم متخصص تی اس گروپ در کنار شماست که این مشکل را حل کند. شرکت تی اس گروپ به صورت مستقیم از کمپانی یاسکاوا سیستم‌های صنعتی را خریداری می‌کند. چون به صورت مستقیم با کمپانی در ارتباط هستند، شما هنگام خرید هزینه کمتری پرداخت می‌کنید.

شما می‌توانید برای ارتباط با این تیم، با شماره‌های درج شده تماس بگیرید و محصولات مورد نیاز خود را خریداری کنید. همچنین می‌توانید سوالات خود را برای ما کامنت کنید که کارشناسان در اسرع‌وقت شما را راهنمایی کنند.

شماره تماس

36148 25 98+

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *