تعمیر اینورتر یاسکاوا

گاهی ممکن است در زمان کار با اینورتر یاسکاوا متوجه خطا و یا هشدارهایی شوید. خطاهای نشان داده شده به دلیل وجود مشکل در ماشین یا درایو هستند. هر کُد نشانه چیست و تعمیر اینورتر یاسکاوا چگونه انجام می‌شود؟

در حالت هشدار یک کُد روی صفحه نمایش ظاهر می‌شود و هم‌زمان با این کُد شاهد چشمک چراغ سیگنال ALM هستیم. ممکن است هنگام هشدار، سیستم به کار خود ادامه دهد چون خروجی درایو قطع نشده است.

در صورتی که با خطای درایو (fault) مواجه باشیم یک کُد روی صفحه نشان داده می‌شود اما سیگنال ALM به صورت دائم روشن است و خروجی درایو قطع می‌شود. در مطالب امروز قرار است یک‌سری خطای عمومی، هشدارها و راهکارهایی برای تعمیر اینورتر یاسکاوا را بررسی کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

خطاها و تعمیر اینورتر یاسکاوا

یک‌سری خطاها و هشدارهای اینورتر که به خاطر آن باید به سراغ تعمیر اینورتر یاسکاوا بروید و دلایل ایجاد آن، که ممکن است در طول کار با دستگاه با آن مواجه شده باشید را در ادامه بررسی می‌کنیم.

. خطای bb

خطای Base Block که با نام bb نمایش داده می‌شود را ممکن است دیده باشید. دلیل ایجاد خطای bb این است که خروجی درایو به وسیله یک بیس بلوک خارجی قطع شده است.

. خطای CF

خطای Control Fault که با نام CF نمایش داده می‌شود، مربوط به بخش کنترل است. ممکن است به دلیل تنظیم نبودن درست پارامترهای موتور، تنظیم نبودن گشتاور و یا بیش از اندازه بودن اینرسی بار، ایجاد شده باشد.

برای برطرف کردن این خطا می‌توانید مجددا پارامترهای موتور را تنظیم کنید، زمان توقف را تنظیم کنید و یا مجددا پارامترهای مربوط به گشتاور تنظیم شود.

تعمیر اینورتر یاسکاوا
تعمیر اینورتر یاسکاوا

. خطای CPF

خطای control circuit fault، به شکل CPFxx نشان داده می‌شود و به‌جای xx یک عدد دورقمی درج شده است. نمایش این خطا نشان‌دهنده مشکل در مدار کنترلی درایو است و هنگام مواجه با آن مهم نیست چه عددی ظاهر می‌شود، چون اینورتر آسیب جدی دیده است. در صورت بروز این خطا فقط با تعمیر یا تعویض درایو مشکل برطرف می‌شود.

. خطای EF1 تا EF6

خطای External fault، مربوط به ترمینال‌های ورودی s1 تا s6 است. ممکن است در طول کار با دستگاه، با این خطا نیز مواجه شده باشید. بروز این خطا دلایل مختلفی دارد. مثلا وارد کردن سیگنال اشتباه به ورودی‌ها، صحیح نبودن تنظیمات ورودی‌های دیجیتال و سیم‌بندی اشتباه ورودی‌ها، می‌توانند باعث بروز این خطا شوند.

برای برطرف کردن این خطا می‌توانید سیم‌بندی‌ها را بررسی کنید و اگر مشکل برطرف شد، اینورتر را ریست کنید که به کار خود ادامه دهد. همچنین می‌توانید به بررسی تنظیمات مربوط به پارامترهای s1 تا s6 بپردازید.

. خطای GF

بروز خطای Ground fault با کُد GF ظاهر می‌شود. یکی از جدی‌ترین خطاهای اینورتر، خطای GF یا همان خطای زمین است. از دلایلی که باعث بروز این خطا می‌شوند می‌توان به اتصالی بدنه موتور، آسیب دیدن کابل ارتباطی موتور و آسیب به علت نشتی در جریان سخت‌افزار اشاره کرد. راهکار رفع این خطا چیست؟

قبل از هر کاری می‌توانید تعویض کابل موتور را امتحان کنید. همچنین می‌توانید این خطا را غیرفعال کنید که دیگر نمایش داده نشود اما باعث آسیب به اینورتر می‌شود. تعمیر موتور یا تعمیر درایو یاسکاوا نیز می‌تواند به حل این مشکل کمک کند. شاید نیاز باشد که موتور یا درایو تعویض شود.

تعمیر اینورتر یاسکاوا
گاهی ممکن است تعمیر اینورتر یاسکاوا به برطرف کردن کُد خطا کمک کند.

. خطای LF

خطای output phase loss در تمام اینورترها رایج است و اتفاق می‌افتد اما با کُد خطای LF در اینورترهای یاسکاوا ظاهر می‌شود. یکی از دلایل ایجاد آن قطعی کابل اتصال موتور به اینورتر است. همچنین قطع بودن یکی از فازهای خروجی هم باعث بروز این خطا می‌شود.

دلایل دیگر آن، سوختن سیم‌پیچی موتور و سوختن اینورتر IGBT است. برای رفع این مشکل بررسی اتصال موتور، تست سیم‌پیچی موتور و تعمیر یا تعویض اینورتر کمک‌کننده هستند.

. خطای OC

کُد خطای OC مربوط به over current یا همان اضافه جریان است. برخی از دلایل بروز این خطا عبارتند از:

  • آسیب و یا سوختن کامل موتور
  • اتصالی کابل موتور در خروجی اینورتر
  • بیشتر بودن بار ورودی نسبت به زمان راه
  • سوختن و یا اتصال کوتاه در خروجی اینورتر

برای رفع این مشکل می‌توانید به بررسی کابل‌های خروجی اینورتر و کابل‌های موتور بپردازید و از وجود یا عدم‌وجود اتصالی موتور اطمینان حاصل کنید.

جمع‌بندی

در مطالب بالا با برخی از خطاهای عمومی اینورتر آشنا شدید. تعمیر اینورتر یاسکاوا، گاهی ممکن است ساده باشد گاهی هم به تعمیرات تخصصی‌تر نیاز داشته باشد. هر کُد خطایی که ظاهر می‌شود مربوط به بخشی است که باید آن را جدی بگیرید.

اگر دستگاه خود را از جایی خریداری کرده باشید که خدمات مشتریان را رعایت کنند، در هنگام بروز مشکل می‌توانند شما را راهنمایی کرده و از بروز مشکلات جدی‌تر جلوگیری کنند. شرکت تی اس گروپ برای مشتریان خود ارزش قائل بوده و با ارائه خدمات فروش و پس از فروش، به مشتریان خود احترام می‌گذارد.

اگر دستگاه شما نیاز به تعمیر دارد، با کُد خطایی مواجه شدید که شما را نگران کرده و یا درباره تعمیر اینورتر یاسکاوا سوالی دارید می‌توانید با پشتیبانی تماس بگیرید.

شماره تماس

36148 25 98+

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *