استپر موتور صنعتی چیست

استپر موتور صنعتی یک قطعه پرکاربرد در علم صنعت است که با ورودش در عصر تکنولوژی باعث شد که دنیای ماشین‌ها و ربات‌ها دگرگون شود. در پروژه‌هایی که نیاز است حرکت موتور به صورت دقیق کنترل شود پای استپ موتور صنعتی به ماجرا باز می‌شود. شاید برای شما سوال پیش بیاید که استپر موتور صنعتی چیست و نحوه کار آن به چه صورت است؟ برای پاسخ به این سوالات تا پایان مطلب همراه ما باشید تا به شما کمک کنیم که در کمترین زمان ممکن پاسخ سوالات خود را بگیرید. پس از آشنایی با این قطعه بی‌نظیر متوجه خواهید شد که حیات صنعت به دست استپر موتورهاست. تولیدکنندگان با تولید این محصولات باعث شدند که فرایند کار ربات‌ها و دستگاه‌های صنعتی دقیق‌تر انجام شود. بیش از این معطل‌تان نمی‌کنم چون حتما منتظر اصل ماجرا هستید و می‌خواهید بدانید که استپر موتور صنعتی چیست و چه فایده‌ای دارد. خواندن مقاله را شروع کنید و در دنیای فناوری غرق شوید.

استپ موتور صنعتی
استپر موتور صنعتی چیست؟

استپر موتور صنعتی چیست؟

استپ موتور نوعی از موتور DC است که با جریان مستقیم کار می‌کند و حرکت آن به صورت گسسته است. دلیل اینکه استپ موتور توانایی حرکت گسسته یا پله به پله را دارد این است که استپر موتورها یک دور کامل را به تعدادی استپ یا پله تقسیم می‌کنند و بر اساس پالس‌های دریافتی‌شان فعالیت می‌کنند. حرکت دادن موتور تا زاویه‌ای مشخص به عهده پالس است. به مقدار زاویه‌ای که پالس موتور را حرکت می‌دهد گام می‌گویند. استپ موتورها با سرعت‌های متفاوتی در بازار موجود هستند. سرعت برخی از آن‌ها حدود 200 الی 300 دور در دقیقه است اما استپر موتورهایی با سرعت 1000 دور در دقیقه هم در بازار وجود دارد.

اجزای تشکیل‌دهنده استپر موتور صنعتی چیست؟

یکی از روش‌هایی که به شما کمک می‌کند که با نحوه کار یک قطعه صنعتی آشنا شوید، کسب اطلاعات جامع در مورد اجزای آن است. استپ‌ موتور صنعتی از دو بخش اصلی تشکیل شده است که این دو بخش عبارت است از:

  1. استاتور

استاتور بخشی است که در آن تعدادی سیم‌پیچ گروه‌بندی شده قرار دارد. به این سیم‌پیچ‌ها فاز گفته می‌شود. زمانی که می‌گویند یک استپ موتور دو فاز است معلوم می‌شود که دو گروه سیم‌ پیچ در آن وجود دارد که از داخل با هم اتصال دارند و در نهایت چهار سیم از آن‌ها خارج شده که دو به دو هر کدام به سیم چیپ‌ها متصل هستند. استپ موتورهای سه فاز، پنج فاز و… هم در بازار وجود دارد که گاهی سیم‌های آن از داخل با یکدیگر سری یا موازی می‌شوند و سپس از دستگاه خارج می‌شوند.

  1. روتور

فازهایی که در استاتور قرار گرفته است باعث چرخش روتور می‌شود. زمانی که به فازها پالس الکتریکی وارد می‌شود، روتور می‌چرخد. روتور همان سیلندر مرکزی است که روی آن تعدادی استپ قرار گرفته است.

عملکرد استپر موتور صنعتی چیست؟

تعدادی آهنربای الکتریکی داخل استاتور استپ موتور وجود دارد که این آهنرباها مجهز به استپ هستند. این آهنرباها با استفاده از پالس‌هایی که سیستم کنترل می‌فرستد فعال و غیرفعال می‌شود. زمانی که اولین آهنربای الکتریکی با ارسال پالس از سمت سیستم کنترل فعال می‌شود، روتور با استفاده از خاصیت مغناطیسی که روی استپ‌هایش وجود دارد شروع به چرخش می‌کند. زمانی که آهنربای اول غیرفعال می‌شود، روتر با آهنرباهای بعدی در یک جهت قرار می‌گیرند و این روند ادامه پیدا می‌کند تا شفت استپر موتور در زاویه مناسب قرار بگیرد.

استپر موتور صنعتی
عملکرد استپر موتور صنعتی چیست؟

پیش از ورود استپرهای صنعتی به دنیای صنعت نیاز بود که برای کنترل چرخش شفت سیستم بازخورد را لحظه به لحظه کنترل کرد اما دقت بالای این قطعات باعث شد که دیگر نیاز به این کار نباشد و در نتیجه در هزینه‌ها صرفه‌جویی شود. نحوه کار استپر موتور صنعتی باعث می‌شود که صنعتگران بتوانند با استفاده از این دستگاه‌ها سرعت و موقعیت شفت را به صورت دقیق کنترل کنند. هر پالس می‌تواند به مقدار مشخصی زاویه محور را دچار تغییر کند و موقعیت شفت را عوض کند.

کاربرد استپر موتور صنعتی چیست؟

موتور استپر صنعتی باعث شد که فرایند کارها سریع‌تر و دقیق‌تر انجام شود و صنعتگران بسیاری از این محصول کاربردی استقبال کنند. کاربرد این محصول در صنعت گسترده است و در حوزه رایانه، اسلحه سازی، عکاسی، خودرو سازی و ماشین‌های اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

. کاربرد استپر موتور در حوزه فناوری و رایانه

از دهه 80 میلادی که استفاده از رایانه‌های رومیزی و قابل حمل در بین مردم رایج شده بود، بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده PC در فرایند تولید دیسک گردان و پرینتر به سراغ استپ موتورها آمدند و هنوز هم از همین قطعه استفاده می‌کنند. معمولا از استپر موتورها در پرینتر، فلاپی درایو و هارد دیسک استفاده می‌کنند.

  1. استفاده از استپ موتور در پرینتر

پرینترها در انواع لیزری، جوهرافشان و ضربه‌ای یا فشاری توسط صنعتگران تولید می‌شود و به بازار عرضه می‌شود. در پرینترهای لیزری برای بخش چرخش استوانه حساس به نور، کاغذ رسان و تکان دهنده تونر از استپر موتورهای صنعتی استفاده می‌کنند. در پرینترهای ضربه‌ای یا فشاری در بخش گردونه کاراکتر از این قطعه استفاده می‌کنند تا در فرایند پرینت دقت و سرعت کافی به خرج داده شود. پرینترهای جوهر افشان از استپر موتور در مکانیزم انتقال هد و کاغذ رسانی استفاده می‌کنند، پرینترهای جوهر افشان به دلیل سرعت بالایی که دارند مجهز به استپ موتورهای قدرتمندتری هستند.

استپر موتور صنعتی چیست
کاربرد استپ موتور صنعتی
  1. استفاده از استپ موتور در فلاپی دیسک

پیش از اختراع ابزارهای جدید ذخیره‌سازی فلاپی دیسک‌ها در فناوری بسیار پرطرفدار بودند تا اینکه در سال 2011 شرکت سونی و سایر شرکت‌های تولیدکننده این محصول نسل فلاپی دیسک را متوقف کردند و به مرور منسوخ شد. در زمان‌هایی که استفاده از این وسیله رایج بود شرکت‌های تولیدکننده از استپ موتورها در فرایند خواندن فلاپی دیسک‌ها و مکانیزم انتقال هد خواننده استفاده می‌کردند.

  1. استفاده از استپ موتور در هارد دیسک

هارد دیسک وسیله‌ای که می‌توان داده‌ها را به صورت مغناطیسی بر روی آن ضبط نمود. از آنجایی که سروکار استپر موتور با آهنربا و مغناطیس است تولیدکنندگان هارددیسک در مکانیزم انتقال هد خواننده از این محصول استفاده می‌کنند.

. کاربرد استپر موتور در صنعت خودرو سازی

 خودروسازی صنعتی پیچیده و سخت است. پیش از ورود ربات‌ها به صنایع خودروسازی تولیدکنندگان ناچار بودند تعداد زیادی نیروی انسانی را برای انجام کارهای تکراری و زمان‌بر استخدام کنند اما پس از ورود ربات‌ها به این صنعت کار برای تولیدکنندگان آسان‌تر شد. ربات‌های مجهز به استپر موتور صنعتی باعث شدند که فرایند کارها با دقت بیشتری انجام شود و علاوه بر این راندمان کار بهتر شود.

. کاربرد استپر موتور در اسلحه سازی

در اسلحه‌های بزرگ در ناوها و جت‌ها نیاز به تنظیم دقیق زاویه شلیک است. تولیدکنندگان در زمینه ساخت اسلحه با مشورت بهترین مهندسین و فناوران در این زمینه تصمیم گرفتند از استپر موتور برای تنظیم دقیق زاویه شلیک استفاده کنند. تا به حال استفاده از استپر موتور صنعتی یک امر رایج و پرطرفدار در عرصه ساخت اسلحه و تجهیزات نظامی است.

. کاربرد استپر موتور در ادارات

شاید برای شما سوال پیش بیاید که در یک محیط اداری کاربرد استپر موتور صنعتی چیست و وجود این قطعه در ادارات چه اهمیتی دارد؟ دو دستگاهی که بیشترین استفاده را در محیط‌های اداری دارد، دستگاه فکس و کپی است که هر دو مجهز به استپر موتور هستند.

استپ موتور صنعتی
فایده استپر موتور صنعتی چیست؟
  1. نحوه استفاده از استپر موتور در دستگاه کپی

استپ موتور صنعتی در سنسور نوری، واحد اسکنر و واحد آیینه دستگاه قرار دارد. در سنسور نوری وظیفه استپ موتورها حرکت در موقعیت مناسب است، در واحد اسکنر هم برای حرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد و در آیینه هم به عنوان یک عنصر ضروری و مهم به بهتر و دقیق‌تر انجام شدن فرایند کپی کردن کمک می‌کند.

  1. نحوه استفاده از استپر موتور در دستگاه فکس

 دستگاه فکس از طریق خطوط تلفن اطلاعات را منتقل می‌کند. هد فتو الکتریک پیکسل‌ها را می‌خواند و در نتیجه پیکسل‌ها تبدیل به سیگنال‌های الکتریکی می‌شوند. در ساختار هد از استپ موتور استفاده شده است. هنگامی که سیگنال دریافت می‌شود، قلمی در دستگاه فکس اطلاعات را روی کاغذ چاپ می‌کند که در فرایند تولید آن قلم هم از استپ موتور استفاده شده است تا فرایند کار دقیق‌تر انجام شود.

. کاربرد استپر موتور در ساخت چرخ خیاطی

  در فرایند ساخت چرخ خیاطی‌های خانگی و صنعتی از استپر موتور استفاده می‌شود. گشتاور بالا، پاسخ سریع در فاصله کوتاه و تشخیص دقیق موقعیت با سیستم کنترل حلقه باعث شده است که تولیدکنندگان چرخ خیاطی از وجود استپ موتور صنعتی در فرایند تولید محصول‌شان استفاده کنند.

با ذکر کردن موارد بالا به سوال شما در خصوص اینکه کاربرد استپر موتور صنعتی چیست به طور کامل و جامع پاسخ ندادیم چون دریای کاربردهای این محصول پهناور است و از حوصله این مطلب خارج است. برای اینکه با کاربردهای بیشتر استپ موتور صنعتی آشنا شوید و بدانید که فایده آن برای صنعت چیست با مشاوران سایت تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

نتیجه‌گیری

تا اینجای مطلب دانستید که استپر موتور صنعتی چیست و چه کاربردهایی دارد. اگر شما بخواهید این دستگاه را تهیه کنید باید به سراغ افرادی بروید که در زمینه فروش ماشین آلات و ابزارهای حوزه صنعت حاذق هستند چون اگر دستگاه بی‌کیفیتی را از یک فروشنده نامعتبر خریداری کنید ممکن است که ضرر زیادی را متحمل شوید. مشاوران سایت تی اس گروپ که این مقاله را برای شما آماده کرده‌اند با بهترین تولیدکنندگان و عرضه کنندگان استپر موتور صنعتی ارتباط دارند و می‌توانند به شما کمک کنند تا بهترین محصول را خریداری نمایید. برای برقراری ارتباط با مشاوران تی اس گروپ با شماره تماس 02536145 تماس بگیرید یا به نشانی info@tsgroup.ir ایمیل بزنید. مشاوران سایت با حوصله و بردباری به تمام سوالات شما در مورد استپ موتور صنعتی پاسخ خواهند داد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *