ربات کوکا

آیا تا به حال به فرآیند تولید خودرویی که از آن استفاده می‌کنید دقت کرده‌اید؟ فکر می‌کنید که تمامی مراحل ساخت یک خودرو را نیروی انسانی انجام می‌دهد؟ باید در پاسخ به این سوال گفت خیر! تمامی مراحل ساخت انواع خودروها توسط انسان انجام نمی‌شود و بخش عظیمی از آن را ربات‌ها انجام می‌دهند. یکی از این ربات‌هایی صنعتی، کوکا است. ربات کوکا در اجرای روندهای اتوماسیون صنعتی مانند خودروسازی کاربرد بیشتری دارد. اگر حرفه ی شمتا مربوط به صنعت‌های مختلف و جابه‌جایی محصولات است بهتر است با این ربات آشنا شوید زیرا این ربات قرار است خیلی به کار شما بی‌آید؛ پس برای آشنایی کامل، تا انتهای این مقاله با ما بمانید و جایی نروید. ‌

معرفی ربات کوکا ( kuka)

کمپانی کوکا که فعالیت و کار خود را از سال ۱۸۹۸ آغاز کرده، امروزه یکی از معتبرترین و قدیمی ترین شرکت‌های سازنده ربات‌های صنعتی به حساب می‌آید. از ربات کوکا در صنایع مختلف در زمینه اجرای اتوماسیون صنعتی استفاده می‌شود. یکی از مهمترین صنایع برای اجرای اتوماسیون‌های صنعتی و به کارگیری از ربات‌های صنعتی که می‌توان به آن اشاره کرد ‌صنعت خودروسازی است. به همین خاطر است که بیتشر افرادی که با ربات‌ها سر و کار دارند ربات کوکا را با نام ربات صنعت خودروسازی به یاد می‌اورند. برخی از برندها و کمپانی‌های بزرگی که از ربات کوکا در فرآیند کار خود استغاده می‌کنند عبارتند از : BMW، فولکس واگن، کرایسلر و همچنین دایلمر. در این زمینه حتی می‌توان از شرکت هواپیمایی ایرباس نیز نام برد.

انواع ربات کوکا ( kuka)

همانطور که در بخش بالا نیز به آن اشاره کردیم کمپانی کوکا یکی از معتبرترین و قدیمی ترین شرکت‌های سازنده ربات صنعتی است که با درنظر گرفتن نیاز کاربران خود ربات‌هایی در مدل‌های مختلف طراحی و به بازار عرضه کرده است. اگر از کسانی که در زمینه صنعت فعال هستند در رابطه با ربات کوکا سوال کنید قطعا به شما می‌گویند که این ربات‌ها دارای قطعات باکیفیتی هستند که به این زودی‌ها خراب نمیشود و ایرادی پیدا نمی‌کند. به دلیل این با کیفیتی و ماندگاری بالا ربات صنعتی کوکا در بازار به عنوان رباتی ایمن و بادوام شناخته می شود.

. ربات کوکا مدل KR SCARA))

ربات اسکارا یا با نام اختصاری KR 6، یکی از انواع ربات‌‌های پرکاربرد کمپانی کوکا است که در صنایع متفاوتی کاربرد دارد. این نوع ربات در دو نوع مختلف با نام‌های R700 و R500تولید شده که تنها تفاوت‌شان با یکدیگر در میزان شعاع دسترسی ربات‌ها است. از ربات اسکارا می‌توان در اجرای فرآيندهایی مانند جابه‌جایی، مونتاز، بسته بندی، اندازه‌گیری، رنگ آمیزی، چسب‌کاری و پلتایزینگ بهره برد. به دلیل اینکه از این ربات در صنعت پلتایزینگ استفاده می‌شود ممکن است در برخی از فروشگاه‌ها از آن به عنوان ربات پلتایزینگ نام ببرند.

 • برخی از مشخصات فنی ربات کوکا RK6
 1. وزن ربات: ۲۰ کیلوگرم
 2. شعاع دسترسی: ۵۰۰ – ۷۰۰ میلیمتر
 3. تحمل وزن: ۶ کیلوگرم
 4. نحوه نصب: زمین
ربات صنعتی کوکا
انواع ربات‌های کوکا و کاربرد آن

. ربات کوکا مدل CYBERTECH))

این سری از ربات‌های کمپانی کوکا جزو خانواده ربات‌های قدرتمند به حساب می‌آیند. از دلایلی که این ربات‌ها برای کار در صنایع مختلف معرفی شدند و از آنها می‌توان برای کارهای تخصصی‌تر و سنگین‌تر استفاده کرد می‌توان به توانایی بالای اشاره کرد. از ربات‌های سری CYBERTECH می‌توان در اجرای فرآيندهایی مانند برش لیزی، پلتایزینگ، بسته بندی، پولیش کاری، اندازه‌گیری ، بازرسی و مونتاژ قطعات سنگین بهره برد.

 • برخی از مشخصات فنی ربات کوکا CYBERTECH
 1. وزن ربات: ۲.۵۰ – ۳.۰۰ کیلوگرم
 2. شعاع دسترسی: ۱۶۱۲-۲۰۱۳ میلیمتر
 3. تحمل وزن: ۸ – ۲۲ کیلوگرم
 4. نحوه نصب: سقف – زمین – دیوار

. ربات کوکا مدل KR3 3 AGILUS))

ربات KR3 3 AGILUSیا با علامت اختصارری KR 3 به دلیل ارائه بهترین عملکرد در کوچکترین فضا معروف شده است. این ربات به دلیل اینکه وزن کم و ابعاد کوچکی دارد در فضاهای کوچک قابل استفاده است. شاید وقتی به شما بگویند وزن یک ربات صنعتی ۳ کیلوگرم است تعجب کنید ولی باید بدانید که دقیقا راجب این ربات دارند صحبت می‌کنند. این ربات در فضایی که به ابعاد ۶۰×۶۰ سانتی متر باشد نیز قابل استفاده است. مزیت این ربات فقط کم وزن بودن و ابعاد کوچک نیست، این ربات قیمت اقتصادی در مقایسه با سایر ربات‌های موجود در بازار نیز دارد. . از ربات‌های سری KR3 3 AGILUS می‌توان در اجرای فرآيندهایی مانند مونتاژ، بسته بندی، اندازه‌گیری،رنگ آمیزی و پرسکاری استفاده کرد.

 • برخی از مشخصات فنی ربات کوکا KR3 3 AGILUS
 1. وزن ربات: ۲۶.۵ کیلوگرم
 2. شعاع دسترسی: ۵۴۱ میلیمتر
 3. تحمل وزن: ۳ کیلوگرم
 4. نحوه نصب: زمین – سقف – دیوار

. ربات کوکا مدل (Linearroboter)

این مدل از ربات‌های کمپانی کوکا شکل و طراحی متفاوتی نسبت به سایر ربات‌ها دارد زیرا طراحی این ربات مانند واگن است که بر روی ریل در مسیر‌هایی که برای آن برنامه ریزی شده در حال حرکت است. یکی از ویژگی‌هایی که این ربات را نسبت به بقیه متمایز می‌کند و درصد خطای خیلی کم و ناچیز این دستگاه را نشان می‌دهد، دقت تکرار ۰.۱ – ۰.۳ میلیمتر است.

 • برخی از مشخصات فنی ربات کوکا Linearroboter
 1. وزن ربات: اطلاعاتی دقیق در این مورد وجود ندارد
 2. شعاع دسترسی: اطلاعاتی دقیقی در این مورد وجود ندارد
 3. تحمل وزن: ۱۶ – ۶۰۰ کیلوگرم
 4. تعداد محور: ۳ درجه آزادی
 5. نحوه نصب: فقط زمین

. ربات کوکا مدل (KR 1000 titan)

اگر بخواهیم عنوان سنگین وزن ترین ربات صنعتی را به رباتی بدهیم فقط می‌توانیم از ربات KR 1000 titan نام ببریم زیرا این ربات از شش محور فوق سنگین برخوردار است و اگر قرار باشد قدرت و امنیت را برای یک ربات ملاک قرار دهیم باید گفت این ربات هر دو گزینه را دارا می‌باشد و امتیاز بسیار خوبی را در این زمینه کسب کرده است. . از ربات‌های سری KR 1000 titan می‌توان در اجرای فرآيندهایی مانند برشکاری، جا به‌جایی، رنگ آمیزی، جوشکاری، بسته بندی و پلتایزینگ و یحتی هر نوع کار سنگینی که سایر ربات‌ها توان انجام آن را ندارند بهره برد. ممکن است این ربات را نیز با نام‌های دیگر در فروشگاه‌ها صدا کنند؛ عناوینی همچون ربات صنعتی چیدمان و ربات صنعتی برشکاری.

 • برخی از مشخصات فنی ربات کوکا KR 1000 titan
 1. وزن ربات: ۴۷.۵ کیلوگرم
 2. شعاع دسترسی: ۳۲۰۲ – ۳۶۰۱ میلیمتر
 3. تحمل وزن: ۷۵۰ – ۱۳۰۰ کیلوگرم
 4. نحوه نصب: زمین

. ربات کوکا مدل (KR 500 FORTECH)

ربات کوکا KR 5 را می‌توان به عنوان رایج ترین و متداول ترین ربات در ایران معرفی کرد. به دلیل قدرت بالایی که این ربات دارد از آن در صنایعی مانند خودروسازی و صنایعی این چنینی زیاد استفاده می‌شود. عملکرد دو ربات KR 500 و KR600 تقریبا مانند هم است و هر دوی آن‌ها از قدرت و دوام بالایی برخوردار هستند.

 • برخی از مشخصات فنی ربات کوکا KR500
 1. وزن ربات: ۲۴ کیلوگرم
 2. شعاع دسترسی: ۲۴۸۵ – ۳۳۲۶ میلیمتر
 3. تحمل وزن: ۵۰۰ کیلوگرم
 4. نحوه نصب: دیوار – سقف – زمین
ربات‌های کوکا
ربات‌های کوکا در صنعت خودرو سازی

کاربرد‌های ربات کوکا

از این نوع از ربات‌ها در صنایع مختلف و در فرآیندهای گوناگون می‌توان استفاده کرد. به همین خاطر است که از این ربات به عنوان ربات جوشکاری، ربات صنعتی مونتاژ و ربات صنعتی رنگ آمیزی یاد می شود. در زیر به برخی از کاربردهای آن اشاره می‌کنیم.

 • جوشکاری
 • پرسکاری
 • رنگ آمیزی وتزریق
 • بسته بندی
 • پلتایزینگ
 • جابه‌جای محصولا، قطعات و …

 اجزای تشکیل دهنده ربات صنعتی کوکا

ربات‌های کوکا (kuka) نیز مانند سایر ربات‌ها از اجزای مختلفی تشکیل شده است که سبب عملکرد مناسب آن‌ها می‌شود. تمامی ربات‌های کوکا با یک پنل کنترل KUKAControlPanel که با علامت اختصاری KCP و یا با نام آویز آموزشی، روانه بازار می‌شوند. این پنل کنترل دارای نمایشگر و دکمه‌های کنترل محور برای A1-A6 و همینطور یک موس شش بعدی یکپارچه است که باعث می‌شود ربات به صورت دستی حرکت کند. این آویز آموزشی به کاربر اجازه می‌دهد تا برنامه‌های موجود را ببیند، آن‌ها را اصلاح کند و همچنین برنامه‌های جدید ایجاد کند. اگر بخواهید محور‌های دستگاه را به صورت دستی کنترل کنید، این دستگاه یک کلید فعال که به آن سوییچ نیز می‌گویند دارد که در پشت آویز قرار گرفته که اگر این دکمه را تا نیمه فشار دهید امکان حرکت کردن دستگاه فعال می‌شود.

در بخش کنترل، یک کامپیوتر قرار گرفته است که با سیستم ربات از طریق MFC ارتباط برقرار می‌کند و باعث می‌شود تا در زمان واقعی و دقیق الکترونیک درایو کنترل شود. نرم افزارهای کوکا دارای دو عنصر است که به طور همزمان در حال اجرا هستند و رابطه کاربری و ذخیره سازی برنامه که در ویندوز برای کنترلرهای KRC1 و KRC2 اولیه را اجرا می‌کند.

تجهیزات این دستگاه‌ها فقط به اینجا ختم نمی‌شود زیرا این سیستم‌ها، تجهیزات جانبی استاندارد رایانه شخصی مانند داریو CD-ROM یا همان فلاپی 3.5 اینچی در کنترلرهای قدیمی، ISA یا PCI/PCIe، پورت‌‌های USB و همچنین یک رابطه استاندارد برای اضافه کردن گزینه‌های نرم افزاری و سخت افزاری را نیز دارا می‌باشند.

نرم افزار‌های کوکا

در این بخش چند مورد از نرم افزار‌های کوکا را برای شما توضیح می‌دهیم.

. نرم افزار KUKA WorkVisual

نرم افزار (KUKA WorkVisual) یکی از بهترین و برترین ابزارها برای ساختار بندی آفلاین و عیب‌یابی ربات‌های کوکا است که از طریق کنترلر‌های سری KR C4 می‌باشد. آخرین ورژن این نرم افزار نسخه ۶ است.

. نرم افزار SimPro

از نرم افزار (SimPro) برای شبیه‌سازی پروژه‌های رباتیک در ربات‌های صنعتی کوکا استفاده می‌شود. از طریق این نرم افزار شما می‌توانید بدون نیاز به سخت افزار واقعی پروژه‌ها را به صورت آفلاین برنامه نویسی، تست و شبیه سازی اجرا کنید.

ربات kuka
نرم افزار‌های ربات‌های کوکا چیست؟

مشخصات نرم افزاری برای نصب

با توجه به آنچه که خود کمپانی کوکا در رابطه با ربات‌ها بیان کرده است، دو نسخه SimPro V1.1 و SimPro V3.1 بر روی ویندوز‌های ۷، ۸.۱ و ۱۰ با نسخه ۶۴ بیتی قابل اجرا و نصب است ولی نسخه SimPro V1.1 قابلیت نصب و اجرا بر روی نسخه ۳۲ بیتی را هم دارد. چیزی که شما برای نصب و راه‌اندازی این ربات‌ها نیاز دارید یک کامپیوت رو یا لپ تاپ است که ۸ گیگابایت حافظه و ۴ گیگ رم دارد. برای اینکه شبیه سازی در فضای نرم افزار به صورت سه بعدی انجام شود نیاز است تا یک سیستم با کارت گرافیکی خوب و مناسب در اختیار داشته باشید. البته نگران این موضوع نباشید و فکر خود را بابت این مسئله آشفته نکنید زیرا با سیستم‌های که این روزها روانه بازار می‌شود جای نگرانی باقی نمی‌ماند. همه سیستم‌های امروزی می توانند از این برنامه پشتیبانی کنند.

نحوه کار با ربات کوکا

اگر قصد کار با ربات‌های صنعتی را دارید باید آموزش‌های لازم برای مدیریت ربات‌ها، اتوماسیون صنعتی و برنامه ریزی ربات را یاد گرفته باشید. اگر شما این مهارت‌ها و تسلط کافی بر کارکرد ربات‌ها را نداشته باشید باید منتظر بروز هر گونه مشکل و حادثه باشید. این خطرات می‌توانند شامل خرابی دستگاه، وقفه و اختلال در فرآیند تولید باشد.

مزیت استفاده از ربات کوکا

در این قسمت به برخی از مزایا‌ی ربات kuka می‌پردازیم و به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • بسیار بادوام و قوی
 • امنیت بالا در انجام کار
 • دقت بالا و درصد خطای کم
 • قابل انطباق برای صنایع مختلف
 • کیفیت و طول عمر بالای قطعات
 • سهولت در استفاده و برنامه نویسی
 • مقاومت در برابر ضربه، شوک الکتریکی و فشار

قیمت ربات کوکا

هنگامی که قصد خرید ربات kuka را داشته باشید قطعا سری به بازار و یا فروشگاه‌های اینترنتی خواهید زد و در آن لحظه متوجه قیمت‌های مختلف این ربات‌ها می‌شوید. وقتی که اختلاف قیمت را در بازار مشاهده می‌کنید حتما این سوال در ذهنتان خواهد آمد؛ علت این تفاوت قمیت چیست؟

اگر بخواهیم به ایمن سوال پاسخ بدهیم باید بگوییم که قیمت ربات کوکا به عوامل مختلفی بستگی دارد که این عوامل عبارتند از: مشخصات فنی، برنده تولید کننده دستگاه، گارانتی و خدمات پس از فروش و همچنین امکاناتی که این ربات‌ها در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد

ربات کوکا
ربات‌کوکا با کیفیت قطعات بالا

سخن آخر

 در این مطلب شما در رابطه با کمپانی کوکا و محصولات آن آگاهی کسب کردید و همچنین با هر ۶ نوع مدل ربات‌های صنعتی کوکا آشنا شدید. حتی در مورد مشخصات فنی این ربات‌ها نیز صحبت کردیم و گفتیم مهم‌ترین و بارزترین شاخصه محصولات این کمپانی قدرت و کیفیت بالای قطعات است. علاوه بر مواردی که در رابطه با قیمت ربات‌های کوکا گفتیم لازم است بدانید که یکی دیگر عوامل تفاوت قیمت که برای کاربران این دستگاه‌ها بسیار مهم و حیاتی است میزان سالم بودن چه به لحاظ ظاهری و چه به لحاظ عملکردی ربات‌ها است. زیرا اکثر ربات‌هایی که در ایران وجود دارد دست دوم است. به همین دلیل باید از جایی ربات را خریداری کرد که مطمئن باشد جایی مانند تی‌اس گروپ که همیشه محصولاتش را گارنتی می‌کند و به دست مشتری‌ها می دهد. پس اگر قصد خرید دارید بهتر است با شماره زیر تماس بگیرید و با مشاوران تی‌اس گروپ صحبت کنید و خرید خود را انجام دهید.

36148 25 98+

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *