ربات لجستیک

آیا فکر می‌کردید روزی برسد که دیگر برای حمل و نقل بارها و … به انسان‌ها نیاز نباشد؟آیا فکر می‌کردید روزی برسد که تمامی کارهای انسان را ربات‌ها انجام دهند؟ باید گفت که کار از فکر گذشته است وربات‌ها همین الان نیز جای انسان‌ها را گرفته‌اند. ربات لجستیک یک نوع ربات‌ صنعتی است که در سیستم حمل و نقل و تحویل کالا جای انسان‌ها را گرفته است. استفاده از این ربات‌های هوشمند که بدون نیاز به نظارت انسان کار برنامه ریزی شده‌ای را انجام می‌دهند یک پیشرفت بزرگ در علم صنعت به‌شمار می‌آید. از این ربات‌ها در بسیاری از شرکت های بزرگ در دنیا مثل علی بابا، اسکایپ و آمازون استفاده می‌شود زیرا این ربات‌های خودران بدون نیاز دخالت انسان کالا را به مشتریان تحویل می‌دهند. در این مقاله شما در رابطه با ربات لجستیک و کاربرد آن خواهید دانست؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.

کاربرد ربات‌ها و انسان در صنعت لجستیک

همانطور که در ابتدا مقاله به آن اشاره کردیدم ربات لجستیک در صنعت حمل و نقل و جابه جایی کالا نقش مهمی را ایفا می‌کند. یکی از صنایع پیچیده که در آن انسان‌ها و ربات‌ها نقس بسیار مهم و پررنگی دارند، صنعت لجستیک است. هر کدام از موارد نام برده شده یعنی انسان و ربات وظایف و کاربرد خاص خودشان را دارند. در ادامه این دو مورد را باهم بررسی می‌کنیم.

کاربرد انسان در صنعت لجستیک

  • تعمیرکاران و تکنسین‌ها

در این صنعت یعنی ربات لجستیک به افراد ماهر در زمینه تعمیر و نگهداری تجهیزات و وسایل حمل و نقل نیاز است زیرا وظیفه این افراد همانطور که از عنوان پیدا است تعمیر و نگهداری وسایل حمل و نقل و تعمیر و نگهداری دستگاه‌های مورد استفاده در عملیات لجستیکی است. در ادامه به عملیات‌هایی که این ربات‌ها انجام می دهند اشاره خواهیم کرد. این افراد باید خرابی‌ها در این زمینه را تشخیص دهند و آن‌ها را رفع کنند و همچنین باید به بهبود عملکرد ربات لجستیک و جلو گیری از ایجاد وقفه در انجام کار آن‌ها رسیدگی کنند.

  • مدیریت و برنامه ریزی

یکی از نقش‌های مهم که در این زمینه برای انسان‌ها وجود دارد، نقش مدیریتی است. انسان‌ها مسئول مدیریت و برنامه ریزی عملیات ربات لجستیک هستند. این برنامه‌ها و مدیریت شامل کنترل کیفیت، برطرف کردن مشکلات و خطا‌ها، ترافیک و تخصیص منابع است.

لجستیک ربات
لجستیک ربات و انسان

کاربرد ربات‌ها در صنعت لجستیک

  • پیشرفته‌سازی و پیکربندی

ربات‌ها یک طراحی خودکارسازی دارند که با توجه به آن به راحتی می‌توانند به صورت همزمان و هماهنگ با سیستم‌های مدیریتی و برنامه‌ریزی ارتباط برقرار کنند. وجود این موضوع در ربات‌ها باعث می‌شود تا شرکت‌ها فرآیند‌های لجستیکی را سریعتر، پیشرفته‌تر و هوشمندانه تر انجام دهند. یکی دیگر از مزیت‌های لجستیک ربات ویژگی ذخیره‌سازی و به اشتراک گذاری اطلاعات لازم برای بهبود روند لجستیکی است.

  • خودکارسازی

یکی از دلایلی که از ربات‌ها در صنایع مختلف برای عملیات‌ها استفاده می‌شود ویژگی خودکارسازی آن‌ها است. برخی از کاربرد‌های ربات لجستیک عبارتند از:

1: حمل و نقل

2: بارگیری و تخیله بار

3: جابه جایی وسایل در انبار

و سایر روندهای لجستیکی که وظایف مشخص شده برای این ربات‌ها است. برای اینکه بهتر متوجه بشوید می توانیم از این مثال استفاده؛ ربات‌های باربری و یا تخلیه بار در حمل و نقل و تخلیه کردن وسایل و بارها می‌توانند کمک زیای به نیرو انسانی کنند و از ازکار افتادگی زودرس انسان‌ها جلوگیری کنند.

همانطور که متوجه شدید انسان ها و ربات‌ها دو عامل بسیار مهم در صنعت لجستیک هستند که باهمکاری این دو بخش در این صنعت بهبود عملکرد و کارایی بهتری قابل مشاهده است.

لجستیک رباتیک
کارایی ربات لجستیک

کارایی ربات لجستیک در صنعت

ماشین آلات هوشمند توانایی و عملکرد متنوع و مختلف در صنعت لجستیک یا همان حمل و نقل کالا دارند و در سرعت این صنعت افزایش چشم‌گیری ایجاد کردند. در این بخش توانای و عملکرد‌های متفاوت ربات‌ها در صنعت لجستیک را بررسی می‌کنیم.

. مانیتورینگ و ردیابی

یکی از کاربرد ربات‌ها مانیتورینگ و ردیابی محموله‌ها است. این ماشین آلات هوشمند با مورد استفاده قرار دادن سامانه‌های ردیابی و تکنولوژی‌های گوناگون قادر هستند تا وضعیت و موقعیت کالا و یا محموله را در طول زمان، پیگیری کنند و اطلاعات مهم و لازم را به سیستم‌های مدیریتی تحویل دهند.

. حمل و نقل خودکار

در زمینه حمل و نقل خودکار در فرآیند‌های لجستیکی نیز می‌توان از این ربات‌ها و همچنین ربات جابجایی یاسکاوا استفاده کرد. آن‌ها می توانند در زمینه‌هایی مثل تحویل کالا به مقصد نهایی آن، انتقال و جابه جایی کالا‌ها در محل‌های متفاوت و در سراسر انبار فعالیت کنند. از مهمترین مزیت این کاربرد افزایش سرعت و دقت در عملیات حمل و نقل کالا است.

. تشخیص و پردازش داده‌ها

ربات‌ لجستیگ با کمک گرفتن از تکنولوژی های بروز شده و پیشرفته می‌توانند داده ها و اطلاعات لازم را تشخیص بدهند و آن‌ها را پردازش کنند. همچنین می‌توانند از حسگر‌ها و دستگاه های متفاوت برای جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات استفاده کنند و با تحلیل و بررسی این داده‌ها بهینه‌سازی روند لجستیکی را فراهم کنند.

. ربات های انبار

از این ماشن آلات هوشمند در انبار برای بارگیری، جابه‌جایی و تخلیه کالا و محموله می‌توان استفاده کرد. آن‌ها می‌توانند کالا را شناسایی کنند و بعد در محل مشخص شده کالا را قرار دهند. حتی مدیریت جریان کالا و انبارگردانی را نیز می‌توانند انجام دهند.

. همکاری با انسان

از این ماشین آلات می‌توان در فرآیند لجستیکی به صورت همکاری با انسان نسز بهرمند شد زیرا آن‌ها می توانند به بشر کمک کنند تا بارها را جابه جا کنند، دستورالعمل ها را اجرا کنند و از هماهنگی انسان با ربات در عملیات های لجستیکی‌گوناگون بهره‌مند شوند.

. برنامه ریزی و پیکربندی هوشمند

ربات‌ لجستیگ قادر به برنامه‌ریزی و پیکربندی فرآیند لجستیکی هستند زیرا آن‌ها با استفاده از الگوریتم‌ها و سیستم‌های هوشمند این کار را انجام می‌دهند. این نوع از ربات‌ها توانایی مدیریت برنامه‌‌های تحویل و ترافیک را به طور هوشمند دارا می‌باشند و همچنین بهینه‌سازی مسیرها را انجام می‌دهند و تغییرات مورد نیاز را در برنامه اعمال می‌کنند.

ربات لجستیک
ربات لجستیک و مزیت آن

مزیت همکاری ربات‌ با انسان در صنعت لجستیک

 همکاری بین انسان و ربات باعث به وجود آمدن فرصت‌های زیادی در صنعت لجستیک می‌شود که می‌تواند به بهتر شدن عملکرد و کارآیی در صنعت لجستیک کمک کند. برخی فرصت‌ها شامل موارد زیر است:

. کنترل کیفیت و حفظ امنیت

ربات‌ها نقش مهمی را در زمینه کنترل کیفیت و حفظ امنیت در فعالیت‌های لجستیکی ایفا می‌کنند. آن‌ها می‌توانند داده‌ها را تحلیل و ردیابی کنند، روش‌های مختلف کنترل کیفیت را اجرای کنند و گزارش‌های دقیقی در رابطه با عملکردها ارائه دهند.

. تقسیم وظایف و تخصیص منابع

ربات‌ها توانایی این را دارند که فعالیت‌های خاصی مثل برچسب‌گذاری، حمل و نقل کالاها و بسته‌بندی انجام دهند. همچنین می‌توانند در زمینه مدیریت انبار‌ها با کمک انسان‌ها به تصمیم‌گیری‌های استراتژ‌یک و تعامل با مشتریان کمک کنند.

. افزایش‌بهره‌وری و اتوماسیون

مورد استفاده قرار دادن ربات‌ها در صنعت لجستیک می‌تواند در بهتر شدن بهره‌وری و اتوماسیون تاثیر به سزایی داشته باشد. ربات‌ها می‌توانند فعالیت‌های تکراری و عملیاتی را با دقتی بیشتر و سرعتی بالاتر انجام دهند که همین امر باعث می‌شود زمان و هزینه کاهش پیدا کند که به سبب آن بهره‌وری افزایش یابد.

. کاهش خطاها و ضایعات

ربات‌های لجستیکی با دقت بالا و انجام فعالیت‌های تکراری احتمال به وجود آمدن خطا و ضایعات را کاهش داده و به حداقل می‌رساند.

. سرعت بخشیدن به فرآیند‌ها و تحویلات

به علت سرعت و دقت بالا ربات‌ها در اجرای وظایف، فرآیند لجستیکی تسریع پیدا کرده و زمان تحویل کالاها به مشتری کاهش یافته است. این موضوع باعث می‌شود تا مشتریان راحت‌تر به محصولاتی که سفارش داده‌اند برسند.

لجستیک ربات
وظایف ربات لجستیک

سخن آخر

در مقاله ما به شما در رابطه با ربات لجستیک آگاهی دادیم و به شما گفتیم که وجود یک ربات در کنار انسان چقدر می‌تواند به روند لجستیکی کمک کند و به آن سرعت ببخشد. اگر شغل و یا حرفه‌ شما در این زمینه است بهترین کار و پیشنهاد برای شما استفاده از همین ربات‌ها است. برای اینکه توضیحات بیشتری در رابطه با این ربات دریافت کنید و می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید و با مشاورین حرفه‌ای تی اس گروپ صحبت کنید.

36148 25 98+

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *