ربات لجستیک

آیا فکر می‌کردید روزی برسد که دیگر برای حمل و نقل بارها و … به انسان‌ها نیاز نباشد؟ آیا فکر می‌کردید روزی برسد که تمامی کارهای انسان را ربات‌ها انجام دهند؟ باید گفت که کار از فکر گذشته است و ربات‌ها همین الان نیز جای انسان‌ها را گرفته‌اند. ربات لجستیک یک ربات‌ صنعتی است که در سیستم حمل‌و‌نقل و تحویل کالا جای انسان‌ها را گرفته است.

 استفاده از این ربات‌های هوشمند که بدون نیاز به نظارت انسان، کار برنامه ریزی شده‌ای را انجام می‌دهند یک پیشرفت بزرگ در علم صنعت به‌شمار می‌آید. از این ربات‌ها در بسیاری از شرکت‌های بزرگ در دنیا مانند علی بابا، اسکایپ و آمازون استفاده می‌شود زیرا این ربات‌های خودران بدون نیاز دخالت انسان کالا را به مشتریان تحویل می‌دهند. در این مقاله شما در رابطه با ربات لجستیک و کاربرد آن خواهید دانست؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.

ربات لجستیک چیست؟
ربات‌های لجستیک، ربات‌هایی هستند که اغلب در انبارها دیده می‌شوند و در آن محیط مشغول به کار‌هایی مانند ذخیره‌سازی، جابه‌جایی و به صورت کلی سازماندهی و منظم کردن محصولات به روشی آسان‌تر هستند. این ربات‌های کاربردی، مجهز به حس‌گر، سیستم‌های ناوبری خاص هستند و با استفاده از هوش مصنوعی هزینه‌ها و خطاهای نیرو انسانی را کاهش می‌دهند.

Logistics robots computerize the process of storing and moving products as they are carried through the supply chain. They are primarily used in storage and warehouse facilities to organize and carry products. Still, they can also be used in other settings. Logistics robots offer companies far more significant levels of uptime than manual labor.

ربات‌های لجستیکی فرآیند ذخیره‌سازی و جابجایی محصولات را در طول زنجیره تامین، خودکار می‌کنند. این ربات‌ها عمدتا در انبارها و تاسیسات نگهداری برای سازماندهی و حمل محصولات به کار می‌روند، اما در سایر مکان‌ها نیز قابل استفاده هستند. ربات‌های لجستیکی به شرکت‌ها زمان فعالیت بسیار بیشتری نسبت به نیروی کار دستی ارائه می‌دهند.

منبع:

https://www.b2eautomation.com/

کاربرد ربات‌ها و انسان در صنعت لجستیک چیست؟

همانطور که در ابتدا مقاله به آن اشاره کردیم ربات لجستیک در صنعت حمل و نقل و جابه جایی کالا نقش مهمی را ایفا می‌کند. یکی از صنایع پیچیده که در آن انسان‌ها و ربات‌ها نقس بسیار مهم و پررنگی دارند، صنعت لجستیک است. هر کدام از موارد نام برده شده یعنی انسان و ربات وظایف و کاربرد خاص خودشان را دارند. در ادامه این دو مورد را باهم بررسی می‌کنیم.

کاربرد انسان در صنعت لجستیک

1- تعمیرکاران و تکنسین‌ها

در این صنعت یعنی لجستیک به افراد ماهر در زمینه تعمیر و نگهداری تجهیزات و وسایل حمل‌و‌نقل نیاز است زیرا وظیفه این افراد همانطور که از عنوان پیدا است تعمیر و نگهداری وسایل حمل‌و‌نقل و دستگاه‌های مورد استفاده در عملیات لجستیکی است. این افراد باید خرابی‌های ایجاد شده را تشخیص دهند و آن‌ها را رفع کنند، همچنین باید به بهبود عملکرد ربات لجستیک و جلو‌گیری از ایجاد وقفه در انجام کار آن‌ها رسیدگی کنند.

2- مدیریت و برنامه ریزی

یکی از نقش‌های مهم که در این زمینه برای انسان‌ها وجود دارد، نقش مدیریتی است. انسان‌ها مسئول مدیریت و برنامه ریزی عملیات ربات لجستیک هستند. این برنامه‌ها و مدیریت شامل کنترل کیفیت، برطرف کردن مشکلات و خطا‌ها، ترافیک و تخصیص منابع است.

لجستیک ربات
لجستیک ربات و انسان

کاربرد ربات‌ها در صنعت لجستیک

1- پیشرفته‌سازی و پیکربندی

ربات‌ها یک طراحی خودکاری دارند که با توجه به آن به راحتی می‌توانند به صورت همزمان و هماهنگ با سیستم‌های مدیریتی و برنامه‌ریزی ارتباط برقرار کنند. وجود این موضوع در ربات‌ها باعث می‌شود تا شرکت‌ها فرآیند‌های لجستیکی را سریعتر، پیشرفته‌تر و هوشمندانه تر انجام دهند. یکی دیگر از مزیت‌های لجستیک ربات ویژگی ذخیره‌سازی و به اشتراک گذاری اطلاعات لازم برای بهبود روند لجستیکی است.

2- خودکارسازی

یکی از دلایلی که از ربات‌ها در صنایع مختلف برای عملیات‌ها استفاده می‌شود ویژگی خودکارسازی آن‌ها است. برخی از کاربرد‌های ربات لجستیک عبارتند از:

1: حمل‌و‌نقل

2: بارگیری و تخیله بار

3: جابه جایی وسایل در انبار

و سایر روندهای لجستیکی که وظایف مشخص شده برای این ربات‌ها است. برای اینکه بهتر متوجه بشوید می‌توانیم از این مثال استفاده کنیم؛ ربات‌های باربری و یا تخلیه بار در حمل‌و‌نقل و تخلیه کردن وسایل می‌توانند کمک زیادی به نیرو انسانی کنند و از ازکار افتادگی زودرس انسان‌ها جلوگیری کنند.

همانطور که متوجه شدید انسان ها و ربات‌ها دو عامل بسیار مهم در صنعت لجستیک هستند که باهمکاری این دو بخش در این صنعت بهبود عملکرد و کارایی بهتری قابل مشاهده است.

لجستیک رباتیک
کارایی ربات لجستیک

ربات لجستیک چه کارایی دارد؟

ماشین آلات هوشمند توانایی و عملکرد متنوع و مختلف در صنعت لجستیک یا همان حمل و نقل کالا دارند و در سرعت این صنعت افزایش چشم‌گیری ایجاد کردند. در این بخش توانای و عملکرد‌های متفاوت ربات‌ها در صنعت لجستیک را بررسی می‌کنیم.

1. مانیتورینگ و ردیابی

یکی از کاربرد ربات‌ها، مانیتورینگ و ردیابی محموله‌ها است. این ماشین آلات هوشمند با مورد استفاده قرار دادن سامانه‌های ردیابی و تکنولوژی‌های گوناگون قادر هستند تا وضعیت و موقعیت کالا و یا محموله را در طول زمان، پیگیری کنند و اطلاعات مهم و لازم را به سیستم‌های مدیریتی تحویل دهند.

2. بارگیری و تخلیه

از ربات‌های لجستیک می‌توان برای بارگیری و تخلیه بار از وسایل نقلیه نیز استفاده کرد. لجستیک ربات‌ها با کمک بازوی رباتیک، کالاها را داخل وسیله نقلیه می‌گذارند و یا آن‌ها را از وسیله نقلیه خارج کرده و روی تسمه نقاله قرار می‌دهند.

3. تشخیص و پردازش داده‌ها

ربات‌ لجستیک با کمک گرفتن از تکنولوژی‌های بروز شده و پیشرفته می‌توانند داده‌ها و اطلاعات لازم را تشخیص بدهند و آن‌ها را پردازش کنند. همچنین می‌توانند از حسگر‌ها و دستگاه‌های متفاوت برای جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات استفاده کنند و با تحلیل و بررسی این داده‌ها بهینه‌سازی روند لجستیکی را فراهم کنند.

4. بسته‌بندی و بازکردن جعبه‌ها

ربات لجستیک با مجهر بودن به بازوی‌های مفصلی مهارت قابل‌توجهی در بازکردن و بستن جعبه‌ها دارد؛ با خودکارکردن این وظایف ربات‌ها می‌توانند با سرعت و دقت بالاتری بسته‌بندی و بازکردن جعبه‌ها را انجام دهند و از این طریق موجب صرفه‌جویی زیادی در هزینه‌ها ‌شوند.

5. مرتب‌سازی و مونتاژ محصولات

یکی از رایج‌ترین کارهای ربات‌های لجستیک، استفاده از آن‌ها برای دسته‌بندی و مونتاژ محصولات است. ربات‌های لجستیک مهارت بسیار بالایی در انجام کارهای تکراری دارند و می‌توان آن‌ها را طوری برنامه‌ریزی کرد که محصولات را براساس نوع، اندازه یا سایر معیارها مرتب کنند؛ با کمک ربات لجستیک کارایی خط مونتاژ بیشتر شده و تعداد خطاها در طول کار کاهش پیدا می‌کند.

6. نظارت بر موجودی

پیشرفت علم در زمینه رباتیک می‌تواند نقش مهمی در برنامه‌ریزی و نظارت بر موجودی انبار داشته باشد؛ با کمک لجستیک رباتیک، کسب‌وکارها می‌توانند به‌طور دقیق در جریان موجودی انبار خود باشند و از این بابت هیچ‌وقت به مشکل برنخورند. از ربات‌های لجستیک می‌توان برای شمارش فیزیکی کالاها نیز استفاده کرد و با این روش در طولانی مدت در زمان و هزینه صرفه‌جویی‌های چشم‌گیری را انجام داد.

ربات لجستیک
ربات لجستیک و مزیت آن

وجود ربات در صنعت لجستیک چه مزیتی دارد؟

همانطور که در بخش‌های بالاتر نیز مطالعه کردید، ربات‌های لجستیک مزیت‌های بسیار فراوانی را برای انسان رقم می‌زنند که در این بخش به صورت کامل آن‌ها را شرح می دهیم.

1. کنترل کیفیت و حفظ امنیت

ربات‌ها نقش مهمی را در زمینه کنترل کیفیت و حفظ امنیت در فعالیت‌های لجستیکی ایفا می‌کنند. آن‌ها می‌توانند داده‌ها را تحلیل و ردیابی کنند، روش‌های مختلف کنترل کیفیت را اجرای کنند و گزارش‌های دقیقی در رابطه با عملکردها ارائه دهند.

2. کاهش خطا

ربات‌های لجستیکی با دقت بالا حتی در انجام فعالیت‌های تکراری احتمال به وجود آمدن خطا و ایراد را کاهش داده و به حداقل می‌رساند.

3. صرفه‌جویی در هزینه‌ها

ربات‌های لجستیک برخلاف نیروهای انسانی می‌توانند بدون هیچ‌گونه خستگی عملیات‌های جابه‌جایی را به‌صورت 24 ساعته انجام دهند و از این طریق سودآوری چشم‌گیری را برای کارخانه داشته باشند؛ از طرفی دیگر، ربات‌ها خطاهای انسانی را تکرار نمی‌کنند و از این طریق نیز در صرفه‌جویی در هزینه‌های کارخانه نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

4. سرعت بخشیدن به فرآیند‌ها و تحویلات

به علت سرعت و دقت بالا ربات‌ها در اجرای وظایف، فرآیند لجستیکی سرعت بیشتری پیدا کرده و زمان تحویل کالاها به مشتری کاهش یافته است. این موضوع باعث می‌شود تا مشتریان راحت‌تر به محصولاتی که سفارش داده‌اند برسند.

5. بهینه‌سازی فضا


ربات لجستیک قادر است حتی در فضاهای تنگ نیز حرکت کند و با کمک این ویژگی می‌توان استفاده از فضای انبار را به حداکثر رساند و کالاهای بیشتری را ذخیره کرد.

لجستیک ربات
وظایف ربات لجستیک

سخن آخر

در این مقاله ما به شما در رابطه با ربات لجستیک آگاهی دادیم و به شما گفتیم که وجود یک ربات در کنار انسان چقدر می‌تواند به روند لجستیکی کمک کند و به آن سرعت ببخشد. اگر شغل و یا حرفه‌ شما در این زمینه است بهترین کار و پیشنهاد ما برای شما استفاده از همین ربات‌ها است. برای اینکه توضیحات بیشتری در رابطه با این ربات دریافت کنید، می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید و با مشاورین حرفه‌ای تس‌اس گروپ صحبت کنید.

36148 25 98+

سوالات متداول

1. نحوه حرکت ربات لجستیک در انبا رچگونه است؟

ربات‌های لجستیک با استفاده از فناوری‌های ناوبری مختلف مانند GPS، دوربین‌ها و حس‌گرها در انبار حرکت می‌کنند.

2. آیا حضور ربات‌ها باعث کنار رفتن نیرو انسانی می‌شود؟

همانطور که در ابتدای این مقاله به آن اشاره کردیم، انسان‌ها را نمی‌توان از این صنعت کنار گذاشت، زیر هنوز یک‌سری فعالیت‌ها وجود دارد که فقط انسان‌ها قادر به انجام آن هستند.

3. مهمترین مزیت ربات لجستیک چیست؟

از مهترین مزیت‌های ربات لجستیک می‌توان به کاهش هزینه‌ها، خطا و کاهش فشار به نیرو انسانی در هنگام تخلیه و بارگیری اشاره کرد.

برای مطالعه بیشتر

Robotics for Logistics

Game changer in logistics

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *