جوشکاری میگ مگ؛ ابزاری مناسب برای اتصالات فولادی!

حفظ ایمنی کارگران یکی از مهم‌ترین هدف‌های هر کسب‌وکاری است و یکی از کارهایی که می‌تواند سلامت کارگران را به خطر بیندازد، جوشکاری‌ست. این روزها اکثر خطوط تولید پیشرفته جهان از جوشکاری میگ مگ استفاده می‌کنند؛ این نوع جوشکاری به‌خاطر مزایای چشم‌گیری که دارد باعث پیشرفت صنایع زیادی شده است؛ اما در کنار این مزایا، معایبی نیز دارد که می‌تواند به سلامت کارکنان آسیب وارد کند؛ به‌همین‌دلیل خیلی از صنایع تصمیم گرفتند که از ربات جوشکاری برای انجام جوشکاری‌های میگ مگ استفاده کنند. اگر شما هم می‌خواهید بهره‌وری کارخانه‌تان را بیشتر کرده و در کنار آن سلامت کارکنان خود را حفظ کنید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا شما را با جوشکاری میگ و مگ و رباتی که این نوع جوشکاری را انجام می‌دهد بیشتر آشنا کنیم.

جوشکاری میگ مگ چیست؟

جوشکاری Mig-Mag که به اسم جوش قوس فلزی گازی (GMAW) هم شناخته می‌شود، یک روش مدرن جوشکاری‌ست که درآن از برق برای ذوب و اتصال قطعات فلزی به یکدیگر استفاده می‌شود. در این روش الکترود به‌طورمتناوب از طریق تفنگ جوشکاری تغذیه شده و در عین حال یک گاز محافظ آزاد می‌شود تا از ناحیه جوشکاری در برابر هوای بیرون محافظت کند. در ادامه شما را با تفاوت اصلی جوشکاری میگ و جوشکاری مگ آشنا خواهیم کرد.

1- جوشکاری میگ

در این نوع جوشکاری از مخلوط چند گاز یا از گازهای بی‌اثر به‌عنوان گاز محافظ استفاده می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال گازهای هلیوم و آرگون گازهای بی‌اثری هستند که برای جوشکاری فلزات غیرآهنی مثل آلومینیوم کاربرد دارند؛ ویژگی گازهای بی‌اثر این است که با حوضچه جوش واکنش نشان نمی‌دهند.

2- جوشکاری مگ

در جوشکاری مگ از گازهای محافظ فعال مثل دی‌اکسیدکربن با مخلوط دی‌اکسیدکربن، آرگون و اکسیژن استفاده می‌شود. فلزهای فعال می‌توانند به‌راحتی با حوضچه جوش واکنش نشان داده و شیمی یا خواص مکانیکی آن را تغییر بدهند.

جوشکاری میگ و مگ
چرا باید در جوشکاری میگ مگ ربات را جایگزین نیروی انسانی کرد؟

چرا باید در جوشکاری میگ مگ ربات را جایگزین نیروی انسانی کرد؟

همان‌طور که در بخش مقدمه گفتیم، این روزها در تمام کشورهای پیشرفته دنیا از ربات به‌جای نیروی انسانی در جوشکاری mig mag استفاده می‌کنند؛ در ادامه همراه ما باشید تا دلیل به‌کارگیری ربات‌های جوشکاری، به‌جای نیروی انسانی را برای شما توضیح دهیم.

1- اشعه UV

جوشکاری میگ مگ اشعه فرابنفش بسیار زیادی را تولید می‌کند؛ اگر نیروهای انسانی برای مدت طولانی در چنین محیطی بدون محافظ استانداردی قرار بگیرند، می‌توانند به چشم و پوست خود آسیب جدی‌ای وارد کنند.

2- گازهای مضر

جوشکاری mig mag گازهایی آزاد می‌کند که استنشاق آن می‌تواند آسیب زیادی به نیروهای انسانی وارد کند. با به‌کارگیری ربات جوشکاری در خط تولید می‌توان از این آسیب کاملا جلوگیری کرد.

3- خطر برق‌گرفتگی

کارگران هنگام کار با جوشکاری میگ مگ با جریان‌های الکتریکی بسیار بالایی سروکار دارند. اگر سیم‌ها عایق‌بندی خوبی نداشته باشند و دستگاه به‌درستی به زمین متصل نشده باشد، جریان برق می‌تواند آسیب زیادی به کارگران وارد کند.

4- فشار فیزیکی

نگه‌داشتن تفنگ جوشکاری در طولانی‌مدت می‌تواند فشار زیادی به عضلات و کمر کارگران وارد کند؛ با به‌کارگیری ربات جوشکاری یاسکاوا می‌توان از آسیب‌های اسکلتی عضلانی که به کارگران وارد می‌شود جلوگیری کرد.

تا اینجا تنها دلایل مربوط به سلامت و ایمنی کارگران را بررسی کردیم اما بیایید نگاهی به سایر دلایل استفاده از ربات جوشکاری هم داشته باشیم.

5- دقت بالا

ربات‌های جوشکاری یاسکاوا می‌توانند کارهای تکراری را با دقت بسیار بالایی انجام دهند؛ با کمک این ربات‌ها شما مطمئن خواهید بود که کیفیت جوشکاری در تمام طول کار ثابت و یک‌دست است؛ کارگران ممکن است به‌خاطر خستگی یا بی‌دقتی در قسمت‌هایی از کار دچار اشتباه بشوند.

6- بازدهی بیشتر

اگر برای انجام جوشکاری میگ مگ از ربات یاسکاوا استفاده کنید، شانس این را خواهید داشت که خط تولید خود را به‌‌صورت 24 ساعته فعال نگه‌دارید. ربات‌ها برخلاف نیروی انسانی خستگی‌ناپذیرند و می‌توانند کارهایی با حجم بالا را بدون وقفه انجام دهند.

7- انعطاف‌پذیری در برنامه‌نویسی

شما می‌توانید از طریق برنامه‌نویسی مسیر جوشکاری، زاویه‌های جوشکاری و الگوهای جوش مختلف را برای ربات مشخص کنید و براساس نیازی که دارید از ربات خود بهره ببرید.

جوشکاری mig mag
جوشکاری میگ مگ در چه صنایعی کاربرد دارد؟

جوشکاری میگ مگ در چه صنایعی کاربرد دارد؟

جوشکاری mig mag به‌خاطر کارایی، انعطاف‌پذیری و سرعت بالایی که دارد در صنایع مختلفی به کار گرفته می‌شود. صنایعی مثل:

1- خودروسازی

جوشکاری در صنعت خودروسازی به دقت و سرعت بالایی نیاز دارد؛ همچنین تمام اجزای خودرو باید کاملا یکپارچه و بدون درز به یکدیگر متصل شوند تا خودرو ایمنی بالا و عملکرد خوبی داشته باشند. جوشکاری میگ و مگ در صنعت خودروسازی تمام این انتظارات را برآورده می‌کند و در کنار آن از تولید با حجم بالا هم پشتیبانی کرده و کارها را برای تولیدکننده بسیار آسان می‌کند.

2- کشتی‌سازی

یکی‌دیگر از صنایعی که ربات‌های جوشکاری mig mag در آن کاربرد دارند، صنعت کشتی‌سازی‌ست. در صنعت کشتی‌سازی و سازه‌های دریایی پروژه‌های عظیمی اجرا می‌شود و لازم است ربات‌های جوشکاری یاسکاوا در آن مشارکت داشته باشند. این ربات‌ها می‌توانند صفحات فلزی با ضخامت‌های مختلف را با سرعت زیاد و نهایت دقت و ایمنی به یکدیگر متصل کنند.

3- صنعت نفت و گاز

مورد دیگری که ربات جوشکاری یاسکاوا در آن نقش دارد، اتصال خطوط نفت و گاز است. سرعت و دقتی که ربات یاسکاوا در جوشکاری میگ مگ دارد به مونتاژ خطوط لوله و بالابردن دوام و کیفیت آن‌ها کمک زیادی می‌کند.

4- هوافضا

یکی از صنایعی که جوشکاری دقیق و باکیفیت در آن اهمیت زیادی دارد، صنعت هوافضاست؛ به‌همین‌دلیل از ربات‌های جوشکاری یاسکاوا هم برای انجام جوشکاری میگ مگ در این صنعت استفاده می‌شود. علاوه‌براین ربات‌های جوشکاری یاسکاوا می‌توانند جوشکاری MIG/MAG را با آلیاژ‌های مختلف انجام دهند و این موضوع در صنعت هوافضا اهمیت زیادی دارد چراکه از آلیاژهای متنوعی در این صنعت استفاده می‌شود.

5- ساخت‌وساز

در صنعت ساخت‌وساز هم از جوشکاری میگ و مگ استقبال زیادی شده است. در این صنعت از ربات‌های جوشکاری یاسکاوا برای اتصال دقیق سازه‌های فلزی کمک می‌گیرند. ربات جوشکاری یاسکاوا، علاوه‌بر این‌که تمام سازه‌ها را با نهایت دقت و کیفیت به یکدیگر متصل می‌کند، سرعت اجرای پروژه را هم به‌طرز چشم‌گیری بالا می‌برد.

6- حمل‌ونقل

آخرین موردی که قصد صحبت درباره آن را داریم، صنعت حمل‌ونقل است. آیا از نقش مهم جوشکاری mig mag در حفظ و گسترش خطوط راه‌آهن باخبر هستید؟ در صنعت حمل‌ونقل برای ساخت زیرساخت‌های مختلف از جمله مونتاژ ریل‌ها، واگن‌ها و… از جوشکاری MIG/MAG استفاده می‌شود.

جوشکاری MIG/MAG
جوشکاری میگ مگ چه مزایایی دارد؟

جوشکاری میگ مگ چه مزایایی دارد؟

جوشکاری MIG/MAG به‌خاطر مزایای زیادی که دارد، تبدیل به یک انتخاب محبوب در اکثر صنایع شده است. در ادامه همراه تی‌اس‌گروپ باشید تا با هم مزایای این نوع جوشکاری را بررسی کنیم.

1- سرعت بالا

اولین مزیت جوشکاری MIG/MAG ، سرعت بی‌نظیر آن است. از آنجایی که در این سبک جوشکاری نیازی نیست الکترود دستگاه تعویض شود، سرعت و کارایی آن چندبرابر می‌شود.

2- تطبیق‌پذیری در کار با مواد مختلف

فرقی نمی‌کند از آلومینیوم، فولاد یا سایر مواد استفاده کنید؛ جوشکاری میگ و مگ فرصت کار با آلیاژهای مختلف را در اختیار شما خواهد گذاشت. در بسیاری از صنایع از مواد مختلف استفاده می‌شود و کسانی که به‌دنبال جوش تمیز و بادوام هستند از این نوع جوشکاری کمک می‌گیرند.

3- کاربردی در موقعیت‌های مختلف

با کمک ربات‌‌های جوشکاری یاسکاوا می‌توانید جوشکاری میگ مگ را در موقعیت‌های مختلف از جمله افقی، عمودی و در ارتفاع زیاد را به‌راحتی انجام دهید و در پروژه‌ها و موقعیت‌های مختلف از این نوع جوشکاری کمک بگیرید.

جوشکاری میگ مگ
جوشکاری میگ مگ در محیط‌های مختلف کاربرد زیادی دارد.

4- عدم نیاز به پاک‌سازی سرباره

حتما موقع کار با جوشکاری‌های سنتی، متوجه سرباره‌‌ها شده‌اید و برای پاک‌سازی آن حسابی خودتان را به دردسر انداخته‌اید؛ در جوشکاری MIG/MAG نیازی نیست این دردسرها را تحمل کنید چراکه سرباره زیادی تولید نمی‌شود. با عدم‌تولید سرباره دیگر نیازی نیست برای تمیزکردن سطح خودتان را به زحمت بیندازید و زمان زیادی را از دست بدهید.

5- امکان جوش‌دادن ورق‌های نازک

در این نوع جوشکاری گرما به‌صورت کنترل‌شده وارد شده و سیم هم به‌صورت ممتد تغذیه می‌شود؛ این دو ویژگی این امکان را در اختیار شما می‌گذارد تا بتوانید حتی ورقه‌های 2 میلی‌متری را هم با کیفیت بسیار بالایی جوش بدهید.

6- دقت بالا

اگر در صنایعی کار می‌کنید که در آن دقت حرف اول را می‌زند، باید خیلی زود جوشکاری MIG/MAG را با جوشکاری سنتی جایگزین کنید. این جوشکاری با ویژگی‌هایی مثل کنترل ولتاژ، کنترل جریان و سرعت تغذیه سیم جوش‌های باکیفیتی را تولید کرده و به شما کمک می‌کند تا بتوانید دقیق‌ترین نتایج را به دست بیاورید.

7- کاهش هزینه‌ها

با به‌کارگیری ربات جوشکاری یاسکاوا و انجام جوشکاری میگ مگ می‌توانید از راه‌های زیر در هزینه‌های خود صرفه‌جویی چشم‌گیری داشته باشید.

  • دیگر لازم نیست زمان یا هزینه‌ای را صرف پاکسازی بعد از جوشکاری کنید.
  • دیگر لازم نیست جوشکاری‌های مختلف را به نیروی‌انسانی بسپارید.
  • با کمک این نوع جوشکاری سرعت خط‌تولید شما چندبرابر خواهد شد و علاوه‌بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌توانید از بازدهی بالای این ربات هم بهره ببرید.
جوشکاری میگ و مگ
جوشکاری میگ مگ چه معایبی دارد؟

جوشکاری میگ مگ چه معایبی دارد؟

جوشکاری MIG/MAG علاوه‌بر مزایایی که دارد می‌تواند با معایب زیر نیز همراه باشد.

1- هزینه راه‌اندازی و نگهداری

یکی از معایب جوشکاری میگ مگ هزینه راه‌اندازی اولیه و همچنین نگهداری آن است. البته با بازدهی بالایی که این نوع جوشکاری دارد هزینه آن در آینده جبران خواهد شد؛ اما ممکن است برای کسانی که تازه کار خود را شروع کرده‌اند یا ار جوشکاری در مقیاس‌های کوچک استفاده می‌کنند، ممکن است استفاده از این سبک جوشکاری زیاد منطقی نباشد.

2- محدودیت در فضا

این نوع جوشکاری بیشتر در فضاهای بسته کاربرد دارد و مناسب استفاده در فضاهای باز نیست. چراکه جریان باد می‌تواند آلاینده‌های جوی را وارد حوضچه جوش کند.

3- چالش‌های عیب‌یابی

وقتی مشکلی در سیستم جوشکاری میگ مگ پیدا می‌شود، عیب‌یابی آن می‌تواند کمی چالش‌برانگیز باشد. بی‌نظمی جریان گاز، ناپایداری قوس و مشکلات تغذیه سیم می‌تواند از مشکلات به‌وجودآمده در این سیستم جوشکاری باشد.

4- آسیب به سلامتی کارکنان

اگر این جوشکاری به‌شکل سنتی و بدون استفاده از ربات یا تجهیزات مناسب انجام شود، می‌تواند سلامت کارکنان را به خطر انداخته و مشکلاتی مثل مشکلات پوستی یا مشکلات ریوی را به وجود بیاورد.

جوشکاری mig mag
از چه فلزهایی می‌توان در جوشکاری میگ مگ استفاده کرد؟

از چه فلزهایی می‌توان در جوشکاری میگ مگ استفاده کرد؟

به‌طورکلی در بحث جوشکاری MIG/MAG می‌توان فلزها را به سه دسته زیر تقسیم کرد.

1- فلزاتی که استفاده از آن‌ها ممنوع است!

معمولا فلزاتی مثل کادمیم، روی، قلع و سرب که نقطه‌ذوب پایینی دارند، گزینه مناسبی برای کار با جوشکاری میگ مگ نیستند؛ حتی در مواردی که این فلزهای به‌عنوان روکش استفاده شده‌اند هم باید کاملا از روی فلز برداشته شوند تا بتوان به‌راحتی این نوع جوشکاری را انجام داد.

2- فلزاتی که استفاده از آن‌ها محدودیت دارد!

در جوشکاری MIG/MAG برای این‌که بتوانید از بعضی از فلزها مثل آلیاژهای آلومینیوم سری 2000 و 7000، فولادهای بسیار محکم یا آلیاژ مس با درصد بالای فلز روی، استفاده کنید، باید در زمان جوشکاری به شرایط خاصی پای‌بند باشید. به‌عنوان‌مثال:

  • برای کار با این فلزها ممکن است مجبور شوید از سیم جوش مخصوص استفاده کنید.
  • برای استفاده از این فلزها احتمالا باید در ناحیه بزرگی از اطراف جوش از گاز محافظ استفاده کنید.
  • همچنین برای استفاده از این فلزها ممکن است مجبور شوید عملیات حرارتی بعد از جوشکاری را اجرا کنید.

3- فلزاتی که کار با آن‌ها هیچ محدودیتی ندارد.

بعضی از فلزها مثل آلیاژهای مقاوم به حرارت، فولادهای کربنی و فولادهایی که آلیاژ کمی دارند، به جوشکاری میگ مگ واکنش مثبتی نشان می‌دهند و می‌توان از آن‌ها به‌راحتی در این نوع جوشکاری استفاده کرد.

جمع‌بندی

در این مقاله با شما در مورد جوشکاری میگ مگ صحبت کردیم؛ همان‌طور که مشاهده کردید این نوع جوشکاری انعطاف‌پذیری بالایی دارد و با کمک آن می‌توان جوشکاری فلزها و آلیاژهای مختلفی را انجام داد. این سبک جوشکاری علاوه‌بر مزایای اقتصادی زیادی که دارد، می‌توان از آن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رکن‌های تولید مدرن یاد کرد. اگر شما هم می‌خواهید رنگ‌وبوی تازه‌ای به خط تولید خود بدهید، بهره‌وری آن را بالا ببرید و فرآیند جوشکاری را با کیفیت و کارایی بسیار بالایی انجام بدهید، وقت آن است که از ربات‌های جوشکاری یاسکاوا را به خط تولیدتان اضافه کنید.

ما در شرکت تی‌اس‌گروپ تمام ربات‌های شرکت یاسکاوا را بدون‌واسطه به دست شما می‌رسانیم. شما می‌توانید علاوه‌بر خرید ربات از خدمات دیگر ما مثل آموزش، نصب، راه‌اندازی، تعمیر و نگه‌داری ربات‌های یاسکاوا استفاده کنید. جهت خرید یا دریافت مشاوره می‌توانید از طریق شماره زیر با ما در تماس باشید. منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم!

02536148

به‌نظر شما جوشکاری میگ مگ در چه صنعتی بیشترین کاربرد را دارد؟ لطفا در قسمت کامنت نظر خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

1- آیا می‌توان از جوشکاری میگ مگ برای پروژه‌هایی در فضای باز هم استفاده کرد؟

این نوع جوشکاری اختصاصا برای استفاده در فضاهای داخلی طراحی شده است اما شاید بتوانید با انجام اقدامات مناسب از این نوع جوشکاری در فضاهای باز هم استفاده کنید.

2- حداقل ضخامت ورق‌های مورداستفاده در جوشکاری میگ مگ چقدر باید باشد؟

برای این‌که بتوانید از این نوع جوشکاری استفاده کنید، حداقل ضخامت ورق‌های مورداستفاده باید 0.5 میلی‌متر باشد.

3- آیا ربات جوشکاری می‌تواند نکات ایمنی را به‌خوبی رعایت کند؟

بله؛ اقدامات ایمنی مثل اجرای موانع حفاظتی و سیستم توقف اضطراری کاملا در ربات‌های جوشکاری رعایت شده است. همچنین با تعمیر و نگه‌داری منظم ربات می‌توان از بروز بسیاری از اتفاقات جلوگیری کرد.

برای مطالعه بیشتر شما

WHAT IS GAS METAL ARC WELDING?

 MIG/MAG welding: The high-speed welding process

THE MIG WELDING PROCESS AND MORE

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *