دوربین صنعتی سنسوپارت

یکی از چالش‌های مهمی که در گذشته خط تولید صنایع مختلف با آن درگیر بودند، سرعت تولید و عرضه کالا بود. ورود سیستم رباتیک به صنعت، این مشکل را تا حد زیادی برطرف کرد اما جایگزینی سیستم رباتیک به‌جای نیروی انسانی، چالش‌هایی هم داشت. نیروی انسانی که در خط تولید فعالیت می‌کرد، می‌توانست به‌طور دقیق اجسام و کالاها را بررسی کند، وضعیت هر کالا را به طور کامل شرح دهد و اگر ایرادی داشت آن را به قسمت کالاهای ایراددار بفرستد. یکی از راه­های حل این مشکل در اتوماسیون تولید استفاده از دوربین­های صنعتی بود. در این محتوا می­خواهیم یکی از برندهای معروف دوربین صنعتی، یعنی دوربین صنعتی سنسوپارت را بررسی کنیم.

دوربین صنعتی سنسوپارت چیست؟

برند سنسوپارت، یکی از تولیدگنندگان برتر سنسور صنعتی و دوربین‌های پردازش تصویر محسوب می‌شود. این برند تمرکز خود را بر روی اتوماتیک کردن پروسه کنترل و بازرسی گذاشته، پس بهتر است برای کارخانه‌های مدرن استفاده شوند.

ترکیب سخت‌افزار پیشرفته و نرم‌افزار قابل ارتقا، دوربین‌های صنعتی سنسوپارت را می‌سازد. دوربین سنسوپارت، متنوع‌ترین حسگرهای بینایی را در میان محصولات مشابه دارد.

انواع دوربین‌های سنسوپارت

دوربین صنعتی سنسوپارت که با نام دوربین‌های پردازش تصویر نیز شناخته می‌شوند، کیفیت بالایی دارند. به همین دلیل می‌توان گفت که با دوربین‌های معمولی فرق دارند. اطلاعات کیفی و کمی که نسبت به محصول به دست می‌آوریم، نتیجه خروجی دوربین پردازش تصویر است.

دوربین سنسوپارت
دوربین های پردازش تصویر، کاربرد زیادی دارند.

دو دسته کلی از دوربین‌های پردازش تصویر وجود دارند:

1- دوربین صنعتی برمبنای کامپیوتر

دوربین صنعتی که برمبنای کامپیوتر است، پردازش تصویر انجام نمی‌دهد. تصویری که توسط این دوربین گرفته می‌شود، توسط نرم‌افزارهای مخصوص پردازش تصویر در کامپیوتر، پردازش می‌شود. تصویر ثبت شده توسط این دوربین، براساس برنامه نوشته شده تحویل داده می‌شود.

برای انجام این فرایند، به برنامه‌نویسی پردازش تصویر و تجهیزات دیگری نیاز است. مهم‌ترین مزیتی که این مدل دوربین دارد این است که محدوده پردازش دامنه آن وسیع‌تر است. پس پاسخ‌گوی نیاز کاربر است.

2- دوربین صنعتی پردازش تصویر هوشمند

دوربین‌های هوشمند، پردازش تصویر را انجام می‌دهند. به زبان ساده‌تر، این سیستم به برنامه‌نویسی و تجهیزات دیگر، برای پردازش تصویر نیازی ندارد. در واقع پردازش تصویر درون خود دوربین انجام می‌شود.

پردازش تصویر در این دوربین‌ها برمبنای تنظیمات تعیین شده توسط کاربر، و الگوریتم‌های پردازشی است. این دوربین‌ها انعطاف‌پذیری کمی دارند و نمی‌توانند نیاز کاربرهای مختلف را برطرف کنند.

بررسی انواع دوربین صنعتی سنسوپارت

در ادامه مطالب قرار است چند مدل از دوربین صنعتی سنسوپارت را مقایسه کنیم. این مقایسه به درک بیشتر و شناخت شما درباره این مدل دوربین‌ها کمک می‌کند.

1- مشخصات دوربین V10-CR-S1-W12 سنسوپارت

این دوربین هوشمند، از سری Visor محصولات شرکت سنسوپارت محسوب می‌شود. از قابلیت‌های این مدل دوربین، می‌توان به خواندن بارکدهای تک‌بُعدی و دوبُعدی اشاره کرد. همچنین پردازش‌گر تصویر داخلی دارد. این مدل دوربین هوشمند، قابلیت ارسال و دریافت سیگنال 8کاناله را دارد.

این مدل دوربین سنسوپارت، منبع تغذیه 24ولت را پشتیبانی می‌کند. حسگر این دوربین از نوع CMOS، لنز آن 12میلی‌متر و دارای فلاش داخلی است. می‌توانید روی این دوربین حداکثر 8 Job برای تعریف تنظیمات مختلف استفاده کنید. همچنین در هر Job، دو پردازش‌گر به طور هم‌زمان قابل استفاده است.

دوربین صنعتی سنسوپارت
دوربین صنعتی سنسوپارت، به تعیین موقعیت دقیق قطعات کمک می‌کند.

2- مشخصات دوربین V10-CR-S1-W12D سنسوپارت

این مدل از دوربین‌های سنسوپارت همه ویژگی‌های مدل V10-CR-S1-W12 را دارد. تنها تفاوت این دو مدل این است که لنز داخلی مدل V10-CR-S1-W12D، قدرتمندتر از مدل V10-CR-S1-W12 است. یعنی دوربین V10-CR-S1-W12D از یک لنز 12میلی‌متر قدرتمند با عمق میدان وسیع‌تر، پشتیبانی می‌کند.

3- مشخصات دوربین V10-OB-A1-W6 سنسوپارت

این دوربین هوشمند، از سری Visor شرکت سنسوپارت است. همچنین ، قابلیت ارسال و دریافت سیگنال 8کاناله را دارد. این دوربین دارای پردازش‌گر تصویر داخلی، سیستم اندازه‌گیری مدل، تشخیص موقعیت جسم و… است. حداکثر 8 Job برای تعریف تنظیمات مختلف قابل استفاده است.

در هر Job، می‌توانید از 32پردازش‌گر، به صورت هم‌زمان استفاده کنید. حسگر این دوربین از نوع CMOS، لنز آن 6میلی‌متر و دارای فلاش داخلی است.

4- مشخصات دوربین Fa-45-300-Wcc-OBO12Hs4 سنسوپارت

این مدل دوربین هوشمند، از سری FA شرکت سنسوپارت محسوب می‌شود. از قابلیت‌های این دوربین می‌توان به ارسال و دریافت سیگنال 6کاناله اشاره کرد. این مدل دوربین دارای پردازش‌گر تصویر داخلی، سیستم اندازه‌گیری مدل، تشخیص موقعیت جسم، تطبیق مدل و… است.

می‌توانید حداکثر 5 Job برای تنظیمات مختلف بر روی این دوربین استفاده کنید. در هر Job، 15پردازش‌گر به صورت هم‌زمان قابل استفاده است.

ویژگی دوربین‌های صنعتی سنسوپارت

برای ارائه یک تصویر دیجیتالی در دوربین‌های پردازش تصویر، فرایند خاصی طی می‌شود. در این دوربین‌ها سیگنال نوری به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌شود. همچنین برای پردازش تصویر، از الگوریتم‌ها و تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌شود.

طی شدن این مراحل، به درک تصویر توسط ماشین‌ها کمک می‌کند. در ادامه چند ویژگی برجسته دوربین‌ سنسوپارت را بررسی می‌کنیم.

1- با محیط صنعتی سازگار است

دوام این دوربین سنسوپارت، نسبت به دوربین‌های دیگر بیشتر است. یعنی نسبت به ارتعاشات، فشار و دمای بالا مقاومت بیشتری دارند. همچنین طراحی ویژه بدنه، آن‌ها را در برابر رطوبت و گردوغبار مقاوم می‌کند.

دوربین سنسوپارت
خرید دوربین صنعتی سنسوپارت، مشکلات زیادی را از بین می‌برد.

2- سرعت بالا در عکس‌برداری

این ویژگی مخصوص زمانی است که قصد دارید از اجسامی که با سرعت زیاد در حرکت هستند، عکس‌برداری کنید. چون برخلاف دوربین‌های معمولی، این مدل دوربین‌ها می‌توانند با سرعت بالا عکس‌برداری کنند.

جالب است که بدانید در این دوربین‌ها می‌توانید سرعت عکس‌برداری را با سرعت حرکت جسم تنظیم کنید. این ویژگی حتی ذره‌ای از کیفیت عکس شما کم نمی‌کند.

3- نصب آسان

دوربین سنسوپارت را می‌توانید به راحتی خودتان نصب کنید. برای نصب آن می‌توان از پایه‌های مختلف کمک گرفت. نصب این دوربین‌ها به کمک چند پیچ روی پایه انجام می‌شود. شما هم می‌توانید این پایه‌ها را بسازید.

4- قابل تنظیم

ابعاد و نور تصویر، در دوربین صنعتی توسط نرم‌افزار آن انجام می‌شود. به راحتی می‌توانید تغییرات دلخواه را بر روی آن تنظیم کنید.

5- متناسب با انواع لنز

انواع لنز برای تنظیم فاصله بین محصول و دوربین کاربرد دارند. شما می‌توانید با توجه به نیاز خود، لنز مناسب به کار ببرید. ویژگی دوربین‌های پردازش تصویر این است که می‌توانید انواع مختلف لنز را بر روی آن نصب کنید.

6- کیفیت بالای عکس‌برداری

کیفیت بالای حسگر دوربین سنسوپارت، ارتباط مستقیمی با کیفیت تصویر دارد. یعنی هر چه کیفیت حسگر دوربین بالاتر باشد، کیفیت تصویر هم بالا خواهد بود. حسگرهای دوربین پردازش تصویر قوی هستند. به همین دلیل می‌توانند تصاویری با نویز کم و کیفیت بالا تحویل دهند.

جمع‌بندی و نکات پایانی مربوط به دوربین صنعتی سنسوپارت

همان‌طور که متوجه شدید، دوربین صنعتی سنسوپارت یک تحول عظیم در صنعت به وجود آورد. دوربین باسلر نیز مانند سنسوپارت از محبوبیت جهانی برخوردار است. کیفیت بالای تصاویر، نصب آسان، سرعت بالای عکس‌برداری و… از جمله ویژگی‌هایی هستند که این مدل دوربین‌ها را نسبت به دوربین‌های دیگر متمایز می‌کنند.

باسلر و سنسوپارت دو برند مطرح در زمینه تولید دوربین پردازش تصویر هستند که شما می‌توانید به راحتی آن‌ها را در ایران تهیه کنید. چگونه؟ با پشتیبانی در ارتباط باشید. همچنین می‌توانید نظرات و پیشنهادهای خود را برای ما کامنت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *