سلوشن متریال ریمووال

ماشینکاری، فرزکاری، دریل کاری، حذف لبه‌ها و مسؤولیت­‌های بیشتری را می­توانید به ربات موتومن بسپارید. دهه­‌ها است که روبات‌های موتومن یاسکاوا به طور فزاینده‌ای در انواع سلوشن متریال ریمووال به کار گرفته می‌­شوند؛ کاربردهای گسترده‌ای از جمله انواع برش، پرداخت و جلاکاری، صیقل‌دهی، سنگ‌زنی، فرزکاری، حذف لبه‌ها و دیگر انواع سلوشن برداشت مواد و سلوشن حذف مواد بخشی از موارد استفاده از این ربات­‌هاست.

دلیل موفقیت ربات­‌های موتومن یاسکاوا در عرصه­ی سلوشن متریال ریمووال این است که مجموعه‌­ای از قابلیت­‌ها از جمله استحکام، ظرافت و مقاومت در برابر مایعات و گرد و غبار را ارائه می‌دهند. همه­‌ی این ویژگی­ها در مواجهه با چالش­های سخت متریال ریمووال از یک ربات شش محوره یاسکاوا قابل انتظار است. وقتی می­‌گوییم شرایط سخت یعنی این ربات­ها باید در معرض نیروهای بیرونی غیرقابل پیش بینی، لرزش‌­ها، گردوخاک، تراشه­‌ها، مایعات و کار کردن با قطعاتی با اشکال هندسی متنوع به خوبی به فعالیت خود ادامه دهند.

استفاده از ربات موتومن یاسکاوا برای سلوشن متریال ریمووال

سلوشن متریال ریمووال رباتیک، فرآیندی برای حذف مواد اضافی از سطوح با استفاده از روبات‌های هوشمند و پیشرفته است. در این فرآیند، ربات‌ها با استفاده از دستگاه‌ها و ابزارهای خاص، مواد ناخالص، رسوبات و آلودگی‌ها را از سطوح جسمی یا سازه‌ای حذف می‌کنند. سلوشن متریال ریمووال رباتیک با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته شامل ربات‌های هوشمند، سامانه‌های تصویربرداری و کنترل دقیق، امکان انجام عملیات دقیق و اتوماتیک را فراهم می‌کند. سلوشن متریال ریمووال رباتیک در صنایعی مانند صنعت دریایی، نفت و گاز، ساختمان‌سازی و تعمیرات سازه‌های بزرگ کاربرد دارد. این روش علاوه بر دقت بالا و کارآیی، ایمنی بیشتری نیز در مقایسه با روش‌های سنتی فراهم می‌کند. با استفاده از سلوشن متریال ریمووال رباتیک، می‌توان بهبود قابل توجهی در کیفیت و عملکرد سطوح قطعات یا محصولات مشاهده کرد و کاهش زمان و هزینه‌های مربوط به فرآیندهای حذف مواد را به ارمغان آورد.

سیستم ماشین‌کاری و فرزکاری رباتیک

برای کاربرد و سلوشن حذف مواد، ما روبات‌های سری GP را توصیه می‌کنیم. این سری از ربات های یاسکاوا توازن مناسبی بین مساحت دسترسی بالا و استیفنس (قابلیت بازگشت به حالت اولیه) ارائه می‌دهند. برای قطعات بزرگتر یا برای افزایش دامنه حرکتی، بهتر است به جای انتخاب یک مدل ربات با بازوی بلند، ربات روی ریل قرار داده شود. کنترلرهای یاسکاوا به خاطر عملکرد کنترل حرکتی بسیار خوبشان شناخته شده‌اند. این کنترلرها بهترین حرکات مستقیم و دورانی را در دامنه حرکتی وسیعی ایجاد می­‌کنند..

ماشین‌کاری فولاد سخت با استفاده از ربات PowerMILL و ربات یاسکاوا موتومن

ابزارهای مهندسی برای طراحی سلول کاری – موتوسیم

سیستم‌های پردازش مواد رباتیک اغلب نیازمند انجام چندین وظیفه یا مرحله پردازشی هستند – برش و حذف لبه، سمباده­زنی و صیقل‌دهی، مراحل سنگ‌زنی با اندازه‌های مختلف و غیره. دو رویکرد – اسپیندل­‌های چندگانه یا اسپیندل­‌هایی که قابلیت تغییر ابزار در آن­ها هست- می‌تواند برای انجام وظایف مختلف استفاده شود. یک ربات می­تواند وظیفه‌­ی کار با ابزار را انجام دهد و یا قطعه کار را در جای مناسب قرار دهد تا کار روی آن انجام شود.

سلوشن متریال ریمووال رباتیک
سلوشن متریال ریمووال رباتیک

هر کاربردی نیازمند مقداری مهندسی برای تعریف سلول مناسب، طراحی نحوه­‌ی نصب و موقعیت بهینه برای ربات است. مهندسان با تجربه در زمینه­‌ی کاربردهای ربات­‌های موتومن یاسکاوا، با کمک ابزارهای مهندسی ما مانند موتوسیم، به شما کمک می‌کنند تا بهترین رویکرد برای پروژه خود را تعیین کنید. موتوسیم (مخفف: Motoman Simulator Enhanced Graphics – Virtual Robot Control ) شامل عملکرد CAM برای تولید مسیر ربات برای فرزکاری است.

چگونه از عملکرد CAM در MotoSim EG-VRC استفاده کنیم؟

سلوشن برداشت مواد فرآیندی است که در آن ربات‌ها با استفاده از روش‌های خاص و تکنیک‌های پیشرفته، مواد زائد را از سطح کار و قطعه مورد نظر حذف می‌کنند. این فرآیند، که به عنوان سلوشن برداشت مواد معروف است، با هدف تنظیم شکل، اندازه، نازکی یا تمیز شدن سطح قطعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. سلوشن رباتیک برداشت مواد به عنوان روشی دقیق و قابل برنامه‌ریزی، در صنایعی مانند خودروسازی، هوافضا، الکترونیک و ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این فرآیند، می‌توان به طور دقیق و با کنترل دقیق مواد خارجی را از سطح قطعات حذف و کیفیت و دقت قطعات را بهبود بخشید.

ابزارهای مهندسی CAD/CAM  (CAD-to-Path) برای تولید مسیر

کاربردهای پردازش مواد اغلب از طریق ابزارهای شبیه‌سازی CAD/CAM برنامه‌ریزی می‌شوند و با استفاده از رابط‌های استاندارد G-Code به کنترلر ربات متصل شده و مسیر اتوماتیک را مستقیماً از مدل CAD تولید می‌کنند. ابزار یاسکاوا به نام MotoSimEG-VRC قابلیت‌هایی برای انجام این کار را فراهم می‌کند، اما شما همچنین می‌توانید ربات‌های موتومن در حافظه­‌ی تقریباً تمام نرم‌افزارهای CAD/CAM شخص ثالث متداول موجود در بازار پیدا کنید.

برنامه‌نویسی برای ربات موتومن با استفاده از پاورمیل

سلوشن متریال ریمووال با فشار کنترل شده

برای اطمینان از فشار ثابت بر روی سطح محصولات، اغلب از دستگاهی با فشار کنترل شده اکتیو یا دستگاه حسگر استفاده می‌شود تا پردازش نهایی کار بهینه شود و استفاده از مواد سایشی کاهش پیدا کند. گاهی اوقات سیستم‌های بینایی ممکن است برای راهنمایی ربات یا انجام بازرسی کیفیت مورد استفاده قرار بگیرد. گزینه‌های متنوع رابط سنسور دیجیتالی، آنالوگ و فیلدباس در کنترلرهای ربات FS100/YRC1000 ما موجود است، تا اطمینان حاصل شود که فرآیند با رابط­ه‌ای سریع و مطابق با سیگنال‌های مورد نیاز، کنترل می­شود.

فرز کاری رباتیک با ربات‌های سری GP

دستگاه‌های فرز CNC ثابت و کنترل شده­‌ی 5 محوره قابلیت پردازش انواع قطعات فولادی را دارند. در مقایسه با این دستگاه­‌ها ساختار 6 محوره سینماتیکی یک ربات صنعتی عملکرد خوبی را در کار روی مواد نرم مانند آلومینیوم (مانند نرده‌ها، دستگیره‌ها، داربست)، شن (قالب‌­های شنی)، چوب (مبلمان)، پلی استایرن (پروتوتایپ) و هر نوع پلاستیک، برای مثال جهت شکل‌دهی سه بعدی محصولات صنعتی ارائه دهد.

در مجموعه ربات‌های Motoman تنوع مناسبی در طول بازوی ربات­ها وجود دارد؛ یک بازوی کوتاه پایداری مناسبی دارد، در مقابل یک بازوی بلند برای قطعات بزرگ مناسب است. تنظیم ربات برای نصب در سقف نیز می‌تواند برای دستیابی به بیشترین دسترسی در فضای کاری ربات بسیار مؤثر باشد. همچنین در اینجا، بهتر است بررسی کنید که آیا ربات قادر است در مقابل یک اسپیندل ثابت قطعه کار را جابجا کند.

برای محیط‌های کاری با وظایف سخت مانند سنگ زنی که ایجاد گردوغبار می‌­کند یا قرار گرفتن مداوم در معرض مایعات خنک کننده تهاجمی، ما ربات‌های یاسکاوا با محافظت بالای IP65/67 و پوشش‌های ضدزنگ خاص (سری GP-ACC) را توصیه می‌کنیم. اگر واقعاً ترجیح می­دهید برای پردازش قطعات از دستگاه‌های فرز CNC ثابت استفاده کنید، در نظر داشته باشید که جهت کار با دستگاه CNC به جای استفاده از نیروی انسانی حتما از ربات‌ها استفاده کنید. ربات­ها در این شرایط می­توانند برای اتوماسیون حمل و نقل و گذاشتن قطعه کار در دستگاه مورد استفاده قرار بگیرند. یعنی ربات می­تواند وظیفه‌­ی بارگیری قطعات، برداشتن آنها از دستگاه و جابه جایی و انبار آن را به عهده بگیرد.

نصب ربات یاسکاوا بصورت سقفی
نصب ربات یاسکاوا بصورت سقفی

ربات‌های Motoman در فرایند فرز کردن سنگ‌ها

ماشینکاری سه‌بعدی با استفاده از ربات

ربات‌های Motoman در فرایند ماشینکاری فولاد سخت

ماشینکاری فولادِ سخت نیز توسط ربات ممکن است. اما برای این کار باید پارامترهای فرآیند با دقت تنظیم شوند تا از ایجاد لرزش جلوگیری شود.

آزمایش ماشینکاری آلومینیوم

ربات‌های Motoman در فرایند ماشینکاری آلومینیوم

در این مثال کاربردی، ربات قطعه کار را حول ابزار ثابت حرکت می‌دهد.

ربات‌های Motoman در فرایند فرز کردن مواد چوب پنبه‌­ای

هر چه مواد نرم‌تر باشند، وظیفه برای ربات‌ها آسان‌تر است. ربات‌های Motoman قادر به تولید شکل‌های سه‌بعدی جذاب هستند.

ربات هفت محوره برای فرز کردن چوب پنبه

ربات‌های Motoman در فرآیند شکل‌دهی به فوم‌ها و پلی‌استایرن.

ماشینکاری رباتیک

فرز فوم با ربات موتومن یاسکاوا

روبات صنعتی برای فرز کردن اشیاء سه‌بعدی

ربات‌های Motoman در حال حمل و نقل قطعات کار روی یک دستگاه فرز ثابت

دستگاه روتر سی ان سی MultiCam با 4 سر، ادغام شده با ربات

حذف ناهمواری­‌ها و برداشتن لبه­‌های تیز با ربات‌های سری GP از Motoman

بسیاری از شرکت‌ها برای پیدا کردن کارگران برای وظایف برداشتن ناهمواری­‌ها مشکل دارند؛ زیرا این وظایف بسیار ساده، تکراری و خسته کننده هستند. متأسفانه حذف ناهمواری­‌ها نیازمند صبر و دقت است؛ این دقیقا جایی است که شما باید به فکر اتوماسیون رباتیکی بیفتید!

برای حذف ناهمواری­‌ها بصورت خودکار از قطعات ماشینکاری شده توسط دستگاه CNC می‌توانید از هر ربات سری GP استفاده کنید. مدلی را انتخاب کنید که با توجه به حمل و نقل و مساحت دسترسی برای اندازه قطعه‌ی شما مناسب است. بسیاری از استفاده کنندگان از ماشینکاری با دستگاه CNC عملیات ماشینکاری را با حذف ناهمواری­‌ها و بازرسی در زمان بیکاری در حین چرخه‌ی ماشینکاری CNC ترکیب می‌کنند. قابلیت انجام حرکات متنوع، چالاکی و دقت مسیر برتر در ربات‌های 6 محوره سری GP یاسکاوا، امکان برداشتن ناهمواری­‌ها از قطعات کاری که دارای هندسه پیچیده هستند را فراهم می‌کند.

سلوشن متریال ریمووال
سلوشن متریال ریمووال

سلوشن و راهکار دیگر این است که گروهی از قطعات را به یک ایستگاه برداشت ناهمواری­‌ها که به طور خاص برای این کار در نظر گرفته شده منتقل کنید.

برداشتن ناهمواری از قطعات ریخته‌گری‌شده ممکن است نیازمند استفاده از ابزارهای خاص رباتیکی باشد که برای برداشت ناهمواری با فشار کنترل شده هستند.

برخی از برنامه‌های حذف ناهمواری­‌ها نیاز به دوربین دارند. مثلا اگر باقیمانده‌های تعریف نشده‌ای از قالب‌سازی برای حذف وجود داشته باشد به ویژن رباتیک نیاز خواهیم داشت. قطعات بزرگ ممکن است بنحو ثابت نشده روی پالت‌ها قرار بگیرند و سیستم دید دو بعدی یا سه بعدی (Motosight2D) می‌تواند موقعیت تک تک قطعات را به ربات انتقال دهد. سلوشن ها و راهکارهای بسیار بروزتر، برای تشخیص و کارکردن با قطعات با اندازه­‌های رندوم، از تکنولوژی دید پیشرفته تر استفاده می‌کنند

حذف خودکار ناهمواری­‌ها و برداشتن لبه­‌های تیز از قطعات گیربکس

روبات حذف ناهمواری­‌ها

سلول دریل و برش رباتیکی برای قطعات SMC و RIM شکل‌داده شده

سلول تریمینگ، اجرای آزمایشی بدون مایع در بدنه خنک کننده

حفاری و دریل­کاری با ربات‌های موتومن

ربات‌ها به دلیل ساختار کینماتیکی ۶ محوری که وابسته به نصب است، نسبت به دستگاه‌های دریل ثابت، از نظر دقت محدود هستند. ربات ها تنها برای دریل­‌های با زمان کوتاه مناسب هستند. دریل­کاری شامل تخلیه تراشه‌ها یا ضایعات دیگر پردازش CNC ممکن است از آنچه که فکر می‌کنید آسان‌تر باشد…

دریل با دستگاه کلمپ آلومینیومی MH 80

حذف ناهماهنگی‌­ها و تمیزکاری خودکار توسط EGS تکنولوژی اتوماسیون

دستگاه دریل خودکار cnc A15-3 و ربات یاسکاوا در کارخانه‌ای در کره

آیا تی اس گروپ نماینده یاسکاوا است؟

در واقع هیچ شرکتی در حال حاضر نمایندگی یاسکاوا در ایران را ندارد. بعضی شرکت‌ها از این عنوان سوء‌استفاده می‌کنند و خود را نماینده یاسکاوا در ایران معرفی می‌کنند تا نظر مشتریان را به خود جلب کنند. برای اطلاعات بیش‌تر مقاله نماینده یاسکاوا در ایران را مطالعه بفرمایید.

تی اس گروپ خود را نماینده یاسکاوا در ایران معرفی نمی‌کند اما ارتباط ما با یاسکاوا بدون واسطه است و به صورت مستقیم از یاسکاوا ساپورت فنی دریافت می‌کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *