سیستم پردازش تصویر برای هدایت ربات ها

ربات‌ها قابلیت این را دارند که بدون خستگی کارهای تکراری را با سرعت و دقت بالا انجام دهند. کاری که احتمالا از نیروی انسانی انرژی زیادی می‌گیرد و دشوار است. با این حال ربات‌ها برای انجام عملیات مختلف نیاز به کنترل و هدایت دارند که این کار را سیستم‌های هدایت ربات از جمله سیستم پردازش تصویر انجام می‌دهند. سیستم پردازش تصویر برای هدایت ربات ها طراحی شده و یکی از انواع سیستم‌های ماشین بینایی ربات است.

این سیستم با استفاده از الگوریتم‌های پردازش تصویر و تکنولوژی‌های ماشین بینایی، تصاویر و ویدئوهایی که توسط دوربین‌های ربات گرفته‌شده‌اند را تحلیل و تفسیر می‌کند و حرکات و وظایفی که ربات باید انجام دهد را به آن دستور می‌دهد.

برای آشنایی کامل با کاربردهای سیستم ویژن برای ربات، مزایا، نحوه عملکرد و ویژگی‌های آن، همراه ما بمانید.

سیستم پردازش تصویر چه کمکی به ربات‌های صنعتی می‌کند؟

به هدایت ربات‌ها توسط سیستم ویژن ربات ویژن گفته می‌شود. آن‌ها عملکرد بسیار خوبی در محیط‌های صنعتی دارند. به کمک سیستم پردازش تصویر هدایت ربات، ربات‌ها می‌توانند به شکل خودکار و با دقت بالا، از موانع و اشیاء مختلف در محیط‌های صنعتی عبور کنند و وظایف خود را انجام دهند.

به طور کل این سیستم به ربات‌ها کمک می‌کند تا در محیط‌های دشوار صنعتی، وظایف خود را به صورت دقیق و با سرعت بالا انجام دهند. از جمله کاربردهای سیستم پردازش تصویر برای ربات‌های صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیستم پردازش تصویر برای هدایت ربات ها
سیستم پردازش تصویر برای هدایت ربات ها

1-خودرانی

ربات‌های خودران صنعتی که مجهز به سیستم هدایت ویژن هستند می‌توانند کالاها و مواد مختلف را با تشخیص موانع و موقعیت‌ها، به صورت اتوماتیک به مقصد برسانند و بار را تحویل دهند.

2-کنترل کیفیت

یکی از کاربردهای سیستم پردازش تصویر برای هدایت ربات‌ها این است که می‌تواند با استفاده از الگوریتم‌های پردازش تصویر و دوربین‌ها، به صورت دقیق کیفیت محصولات را ارزیابی کند و در صورت وجود مشکل، آن‌ها را از خط تولید خارج کند.

3-پخش‌کننده تصویر و ویدئو

برای پخش ویدئو و تصویر در محیط‌های عمومی مانند موزه‌ها، فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌ها می‌توان از ربات‌های صنعتی مجهز به سیستم پردازش تصویر استفاده کرد. به طوری که با تشخیص حرکت و موقعیت افراد، به صورت اتوماتیک تصاویر و ویدئوهای مرتبط را پخش می‌کنند.

4-جستجو و نجات

از ربات‌های مجهز به سیستم پردازش تصویر می‌توان برای عملیات نجات و جستجو هم کمک گرفت. به عنوان مثال این ربات‌ها می‌توانند برای پیدا کردن محل آتش‌سوزی و جستجوی افراد گمشده در محیط‌های دشوار مانند جنگل هم استفاده شوند.

سیستم هدایت ربات های صنعتی
سیستم هدایت ربات های صنعتی

نحوه عملکرد سیستم پردازش تصویر برای هدایت ربات ها

این سیستم پیچیده شامل سنسورها، دوربین‌ها، الگوریتم‌های پردازش تصویر و نرم‌افزارهای مرتبط است. ربات‌ها به کمک داده‌های این سیستم می‌توانند به سرعت و به صورت دقیق در محیط صنعتی حرکت کنند و وظایف خود را انجام دهند. نحوه عملکرد سیستم پردازش تصویر برای ربات های صنعتی به ترتیب زیر است:

1-تشخیص محیط

ابتدا دوربین‌ها و سنسورهای سیستم پردازش تصویر تصاویر محیط را به طور مدام ضبط و به سیستم ارسال می‌کنند. الگوریتم‌های دوربین پردازش تصویر و نرم‌افزارهای مربوطه تصاویر را تحیل کرده و بعد اطلاعاتی از محیط مانند رنگ‌ها، نورپردازی، ابعاد، شکل و موقعیت موانع و اشیاء را استخراج می‌کنند.

2-برنامه‌ریزی حرکت

به کمک اطلاعاتی که از محیط به دست آمده، نرم‌افزارهای مربوطه برنامه حرکت ربات را تنظیم می‌کنند. به عنوان مثال در صورتی که ربات باید با فاصله از یک شیء حرکت کند، نرم‌افزار زاویه حرکت آن را تنظیم کرده و ربات را به مسیر درست هدایت می‌کند.

کنترل و هدایت ربات صنعتی با سیستم ویژن
کنترل و هدایت ربات صنعتی با سیستم ویژن

3-هدایت حرکت

دوربین‌های سیستم پردازش تصویر برای هدایت ربات ها تصاویر محیط را به صورت مداوم ضبط و وارد سیستم می‌کنند تا ربات هنگام حرکت، موانع و اشیاء جدید در مسیر را تشخیص دهد و به طور خودکار به مسیر مناسب هدایت شود.

4-بررسی کیفیت

بعضی مواقع سیستم پردازش تصویر هدایت ربات می‌تواند برای کنترل کیفیت محصولات هم به کار رود. در این صورت دوربین‌های سیستم ویژن با ضبط کردن مداوم تصایر محصولات و پردازش آن‌ها، مشکلات محصول را تشخیص داده و برطرف می‌کنند.

7 کاربرد سیستم پردازش تصویر در صنایع مختلف

این سیستم به عنوان یک ابزار مفید و موثر در کنترل کیفیت و امنیت و تشخیص مورد استفاده است و کاربردهای آن در صنایع مختلف به شرح زیر است:

 1. رباتیک صنعتی: سیستم پردازش تصویر برای هدایت ربات ها، ناوبری و کنترل حرکت ربات‌ها، پیگیری موقعیت و تشخیص و جستجوی اشیاء و …کمک می‌کند.
 2. خودروهای هوشمند: برای تشخیص علامت‌های راهنمایی، تشخیص چهره و شناسایی راننده، شناسایی خطرات و موانع در جاده و … کاربرد دارد.
 3. پزشکی؛ برای تصویربرداری با دقت بالا، پیشگیری از بروز بیماری‌های جدید، تشخیص بیماری‌ها و … کاربرد دارد.
 4. شناسایی چهره: برای شناسایی چهره در سیستم‌های امنیتی، سیستم‌های حضور و غیاب و … کاربرد دارد.
 5. تشخیص الگو: به تشخیص الگو در صنایع مختلف معدن، کشاورزی، محیط زیست و دیگر صنایع کمک می‌کند.
 6. مدار بسته: سیستم پردازش تصویر در دوربین‌های مداربسته برای امنیت و نظارت در ایستگاه‌های قطار و اتوبوس، فروشگاه‌ها، ساختمان‌ها و دیگر مکان‌ها هم کاربرد دارد.
 7. تعقیب و تشخیص: این سیستم در صنعت مواد غذایی و کشاورزی، برای تشخیص و تعقیب حشرات مخرب و موش‌ها نیز به کار می‌رود.
کاربردهای سیستم ویژن برای هدایت ربات ها
کاربردهای سیستم ویژن برای هدایت ربات ها

راهکاری برای عملکرد بهتر سیستم پردازش تصویر در محیط کم نور

بسته به نوع کاربرد ربات، سیستم پردازش تصویر می‌تواند دارای یک یا چند دوربین باشد. این سیستم در شرایط نوری مختلف می‌تواند استفاده شود؛ که البته شرایط نوری محیط می‌تواند روی دقت عملکرد سیستم تاثیر بگذارد. به طوری که در محیط‌های کم نور، تصاویر مبهم و تار به نظر می‌رسند و باعث اختلال در عملکرد هدایت ربات توسط سیستم ویژن می‌شوند.

اما برای مقابله با این چالش می‌توان از روش‌های مختلفی مانند استفاده از دوربین‌های با حساسیت بالا به نور کمک گرفت. برای مثال دوربین صنعتی باسلر می‌تواند در شرایط کم نور هم تصاویر را با کیفیت بالا ارائه دهد. همچنین استفاده از الگوریتم‌های تصحیح نوری و تعدیل روشنایی هم کارآمد است و کمک می‌کند در شرایط کم نور، کیفیت و دقت سیستم هدایت ربات ویژن، حفظ شود.

معرفی برخی از بهترین نرم‌افزارهای سیستم پردازش تصویر

سیستم پردازش تصویر برای هدایت ربات ها از نرم‌افزارهای مختلفی استفاده می‌کند که در ادامه برخی از بهترین و قدرتمندترین آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

 • OpenCV : از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای سیستم پردازش تصویر که از زبان‌های مختلف برنامه نویسی مانند Python, Java و C++ هم پشتیبانی می‌کند.
 • TensorFlow : این نرم‌افزار که توسط شرکت گوگل توسعه داده شده، از کتابخانه‌های محبوب برای پردازش تصویر و یادگیری‌های عمیق است.
 • PyTorch : این نرم‌افزار توسط شرکت فیس بوک توسعه داده شده و از کتابخانه‌های پرطرفدار برای پردازش تصویر و یادگیری‌های عمیق است.
سیستم هدایت ربات یاسکاوا موتومن
سیستم هدایت ربات یاسکاوا موتومن

مزایای استفاده از سیستم پردازش تصویر برای هدایت ربات ها

 • دقت بالا
 • سرعت بیشتر
 • افزایش امنیت (به کمک سیستم ویژن می‌توان موانع و خطرات محیط اطراف را تشخیص داد.)
 • افزایش بهره‌وری (به کمک این سیستم ربات به صورت خودکار و بدون مداخله نیروی انسانی کار می‌کند که باعث افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه مربوط به نیروی انسانی می‌شود.)
 • افزایش کیفیت

سیستم پردازش تصویر برای هدایت انواع ربات‌ها کاربرد دارد؟

سیستم پردازش تصویر برای ربات‌هایی طراحی شده که قابلیت حرکت نیمه خودکار یا خودکار را دارند. این سیستم‌ها معمولا با ربات‌های صنعتی اسکارا، کارتزین و ربات‌های موازی کار می‌کنند. اما به طور کلی، ویژگی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سیستم پردازش تصویر است که مشخص می‌کند با چه نوع رباتی می‌تواند کار کند.

برای نمونه سیستم ویژن برای هدایت ربات صنعتی باید با سیستم کنترل کننده ربات ارتباط برقرار کند و داده‌های تصویر را برای آن ارسال کند. سیستم پردازش تصویر برای ربات‌های یاسکاوا هم می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

با استفاده از این سیستم، ربات‌های یاسکاوا می‌توانند موانع و اجسام مختلف در محیط را تشخیص دهند و بدون دخالت نیروهای انسانی از موانع فاصله بگیرند؛ یا مواد و قطعات مختلف را با دقت بالا و بدون اشتباه تشخیص دهند و آن‌ها را جابجا کنند.

بدون تردید، سیستم پردازش تصویر برای هدایت ربات های یاسکاوا باعث افزایش سرعت، امنیت، بهره‌وری و دقت در انجام کارها می‌شود. برخی دیگر از سیستم‌های مفید برای ربات یاسکاوا شامل سیستم‌های پنوماتیک و هیدرولیک، سیستم کنترل الکترونیکی، سیستم‌های واحد پردازش و … است.

سیستم هدایت ویژن برای ربات یاسکاوا
سیستم هدایت ویژن برای ربات یاسکاوا

جمع بندی

سیستم ویژن هدایت ربات یک برنامه کاربردی است که از تکنولوژی‌های ماشین بینایی برای کنترل و هدایت ربات‌ها در محیط‌های پویا استفاده می‌کند. از جمله ویژگی‌های استفاده از سیستم پردازش تصویر برای ربات های صنعتی می‌توان به تشخیص تصویر و عمق، قابلیت تنظیم، پیگیری و شناسایی الگو، خودران بودن و … اشاره کرد. در کل این سیستم می‌تواند کارایی و کیفیت فرآیندهای صنعتی را بهبود بخشد و باعث کاهش خطاها و افزایش دقت و کارایی شود.

اگر در مورد نحوه عملکرد و کارایی سیستم پردازش تصویر برای هدایت ربات ها سوال یا ابهامی دارید و یا می‌خواهید با مشخصات انواع ربات های صنعتی مجهز به سیستم هدایت و کنترل آشنا شوید، از طریق کامنت یا تماس با شماره‌هایی که در سایت است با ما در ارتباط باشید.

آیا تی اس گروپ نماینده یاسکاوا است؟

در واقع هیچ شرکتی در حال حاضر نمایندگی یاسکاوا در ایران را ندارد. بعضی شرکت‌ها از این عنوان سوء‌استفاده می‌کنند و خود را نماینده یاسکاوا در ایران معرفی می‌کنند تا نظر مشتریان را به خود جلب کنند. برای اطلاعات بیش‌تر مقاله نماینده یاسکاوا در ایران را مطالعه بفرمایید.

تی اس گروپ خود را نماینده یاسکاوا در ایران معرفی نمی‌کند اما ارتباط ما با یاسکاوا بدون واسطه است و به صورت مستقیم از یاسکاوا ساپورت فنی دریافت می‌کنیم.

سوالات متداول

1-آیا سیستم پردازش تصویر هدایت ربات قابلیت به روز رسانی دارد؟

بله این سیستم هم مانند هر سیستم دیگری قابلیت به‌روز رسانی دارد که شامل بهبود عملکرد و اضافه کردن ویژگی‌های جدید و رفع مشکلات احتمالی است.

2-آیا همه ربات‌های صنعتی باید سیستم پردازش تصویر داشته‌ باشند؟

خیر همه ربات‌های صنعتی این سیستم را ندارند. در برخی حوزه‌های صنعتی مانند ربات‎‌های جراحی داشتن سیستم ویژن بسیار مهم است اما در بعضی دیگر حوزه‌ها مانند ربات‌های جابجایی کالا لزومی به وجود این سیستم نیست.

3-به غیر از سیستم پردازش تصویر، چه سیستم‌های دیگری برای هدایت ربات وجود دارد؟

برای هدایت ربات‌های صنعتی می‌توانید از سیستم‌های دیگری نظیر سیستم‌های ناوبری و مسیریابی، سیستم‌های جمع‌آوری و پردازش داده‌ها، سیستم شناسایی و کنترل، سیستم‌های اتصال و کنترل هم استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *