رباتیک در پزشکی

آیا قصد دارید بیمارستانتان پیشرفت کند؟ آیا دوست دارید همیشه پرستارانی سرحال داشته باشید؟ آیا داشتن جراحانی با دقت بالا آرزوی شماست؟ آیا رضایت بیماران در اولویت کارتان است؟ اگر دغدغه‌ی داشتن یک بیمارستان خوب را دارید که نجات جان بیماران اهمیت زیادی داشته باشد بهتر است از نقش رباتیک در پزشکی غافل نشوید.

ربات ماشینی است که با کامپیوتر برنامه‌ریزی شده و می‌تواند بطور خودکار بسیاری از اعمال را انجام بدهد. امروزه کاربرد رباتیک در صنعت پزشکی بسیار بوده و تاثیر و پیشرفت زیادی داشته‌است.

در این مقاله به بررسی رباتیک در مهندسی پزشکی، تاثیر ربات‌ ها بر علم پزشکی، مهندسی پزشکی و علم رباتيک و… می‌پردازیم. فقط کافیست چند دقیقه از زمان خود را به خواندن این مقاله اختصاص بدهید تا هرآنچه لازم است را در این زمینه بدانید.

همه چیر درباره نقش رباتیک در پزشکی

امروزه رباتیک در مهندسی پزشکی نقش خیلی مهمی را دارند و با حضور آن‌ها در دنیای پزشکی پیشرفت زیادی حاصل شده‌است. مهندسی پزشکی و علم رباتيک قادر است در زمینه‌های پزشکی زیادی ظاهر شود و تاثیر مستقیم روی سلامت جامعه و مراقبت از مریض داشته‌باشد. کاربرد رباتیک در صنعت پزشکی با داشتن سرعت و دقت بالا تاثیرات مثبت زیادی داشته‌ که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

از محبوبت‌ترین و رایج‌ترین ربات‌ها در این زمینه ربات داوینچی است که در بیشتر از 4000 مقاله علمی مورد مطالعه قرار گرفته‌است. این ربات در بیشتر از 80 درصد جراحی‌های مربوط به پروستاتکتومی استفاده شده و مورد تایید اداره غذا و داروی آمریکاست.

ربات‌ها با داشتن دقت بالا سبب کاهش خطاهای انسانی شده و فرایند تشخیص، درمان و جراحی را تسهیل می‌نمایند. همچنین با داشتن سرعت بالا، ذخیره، دسترسی سریع به پرونده، انجام محاسبات و در نهایت دریافت اطلاعات پزشکی در کسری از ثانیه انجام می‌گیرد. این ویژگی از توانایی انسان فراتر است ولی برای رباتیک کار چندان سختی نیست.

ربات‌ها به کمک انسان‌ها آمده‌اند
ربات‌ها به کمک انسان‌ها آمده‌اند

آسیب ناپذیر بودن ربات‌ها بسیار کمک‌کننده است. این ویژگی تا حد زیادی خطرات را از پزشکان، کادر درمانی، پرسنل خدمات و حتی بیماران دور می‌کند برای مثال از ربات‌ها در ضدعفونی کردن اتاق بیمار واگیردار می‌توان بهره برد.

داشتن صبرو حوصله در پرسنل و پرستاران بیمارستان لازم و ضروری است اما آن‌ها هم انسان هستند و گاهی خسته می‌شوند. از طرفی هم بیماران نیازمند به روحیه و انگیزه دادن توسط پرستاران هستند. ربات‌ها و کمکشان به پرستارها باعث می‌شود تا هم پرستار و هم بیمار هر دو کمتر اذیت شوند.

انواع مختلف رباتیک در پزشکی کدامند؟

ربات‌ها در پزشکی دارای انواع مختلفی هستند از جمله این ربات‌ها:

  • ارتوپدی
  • بیماری عصبی
  • بیماری پوستی
  • انواع لاپاراسکوپی
  • موقعیت اورژانسی
  • کنتر قابل هدایت
  • انواع ربات توان‌بخشی
  • پروتزها و …

مهم‌ترین در میان این ربات‌ها، ربات‌های اورژانسی است؛ زیراکه ربات‌ها عملکردی سریع‌تر و با دقت‌تر نسبت به انسان‌ها دارند که همین باعث نجات تعداد زیادی از انسا‌ن‌ها می‌گردد.

چگونه رباتیک در پزشکی کاربرد دارد؟

شاید هنگامی که از تاثیر ربات ها بر علم پزشکی سخن می‌گوییم ناخودآگاه ذهنتان به سمت ربات‌های انسان‌نما برود ولی رباتیک و علم پزشکی بسیار گسترده است. ربات‌ها تقریبا همه جا هستند آن‌ها با داشتن ویژگی‌های فوق‌العاده‌شان قادرند روش درمان و مراقبت‌های پزشکی را تا حدودی تغییر دهند. در بیشتر موارد ربات‌ها بیشتر از انسان‌ها می‌توانند در زمینه‌ی پزشکی اثرگذار باشند.

رباتیک می‌تواند کارهای روزمره‌ی پرسنل را انجام دهد و از کارهای سخت و سنگین آن‌ها را نجات دهد. روش‌های ایمن‌تر و کم هزینه‌تر را برای درمان انجام می‌دهند که به بیمار کمک شایانی می‌شود. آن‌ها قادرند در موارد ریز جراحی‌هایی با دقت بالا انجام دهند.

با گسترش علم رباتیک در پزشکی تولید کردن تجهیزات پزشکی هوشمند برای تشخیص و درمان بیماری‌ها نیز افزایش یافته‌است. مثلا گاهی اوقات بیمار برای دستیابی به قدرت عضلانی بدن باید بعضی از ورزش‌ها و تمرینات را انجام دهد اما بهره‌مندی از تجهیزات رباتیکی به تسریع در فرایند درمان کمک زیادی می‌کند.

رباتیک در پزشکی و پیشرفت آن
رباتیک در پزشکی و پیشرفت آن

از دیگر تجهیزات هوشمند می‌توان به دستگاه نمونه‌گیری خون اشاره کرد که در آزمایشگاه‌ها بسیار کاربرد دارد.

دسترسی به بعضی ارگان‌ها کار سختی است که رباتیک در پزشکی بسیار کمک‌کننده هستند. میکرو ربات‌ها دارو را به محل‌های خاصی از بدن می‌فرستند و یا قادرند در بدن بیمار حرکت کرده و تصویربرداری نمایند با این کار پزشک اطلاعات لازم را دریافت می‌کند مانند انژیوگرافی قلب.

رباتیک در پزشکی؛ اعضای رباتیکی به کمک افراد می‌آید

از کاربردهای مهم ربات‌ها، جایگزینی آن‌ها برای بخش‌های معلول و یا از دست رفته انسان است و علم پزشکی تلاش بسیاری برای ظریف‌تر و بی‌نقص‌تر پیوند دادن این ارگان‌ها می‌کند.

البته این پیوند اعضا با مشکلاتی نیز همراه است از جمله دفع کردن عضو پیوندی به وسیله سیستم دفاعی بدن، ناتوان بودن در زدن پیوند اعصاب و رگ‌های عضو پیوندی به بدن بیمار و مشکلات روانی که حاصل از پیوند عضوی است که شبیه به عضو و ارگان قبلی نیست. همین موارد سبب می‌شود تا کارایی عضو پیوندی کم باشد.

هرآنچه باید از آینده رباتیک در پزشکی بدانیم

همراه بودن هوش مصنوعی و علم رباتیک می‌تواند آینده درخشانی را رقم بزند. شاید باید منتظر یک ربات بود که بتواند مانند یک جراح و یا تکنسین عمل انجام بدهد مانند ربات داوینچی

از نظر دانشمندان علم رباتیک و علم پزشکی دارای پتانسیل زیادی در جهت کمک به درمان و مراقبت از بیماران است.

با افزایش قدرت یادگیری، مستقل شدن ربات‌ها، تولید واسط مغزی رایانه‌ای و ساختن سنسور کاوشگر پزشکی و در نهایت همکاری کردن ربات‌های کمکی با پزشکان باید منتظر دیدن تصویر متفاوتی از علم پزشکی باشیم.

با این رشد تکنولوژی پزشکی در آینده شاهد بیمارستان‌های هوشمند، کاهش خسارات حاصل از خطای انسانی، درمان معلولیت به طور کامل، سرعت بخشیدن در عمل‌های جراحی و در نهایت بهبود سلامت جسمی و روحی افراد خواهیم بود.

ربات‌ها هر روز پیشرفته‌تر می‌شوند
ربات‌ها هر روز پیشرفته‌تر می‌شوند

تی‌اس گروپ یک راهنمای خوب

این روزها ربات‌های صنعتی با انواع و کاربردهای مختلفی در حال تولید هستند. لازم است این ربات‌ها با توجه به محیط استفاده و کاربردشان، شخصی‌سازی شوند؛ بنابراین می‌توان گفت که تصمیم‌گیری در انتخاب کردن یک ربات چالش بزرگی به حساب می‌آید و نیاز است کسی در این باره راهنمایی کند.

متخصصان تی اس گروپ به شما برای انتخاب ربات بهتر مشاوره می‌دهند.

تی‌اس گروپ افراد متخصص و باتجربه‌ای را در این زمینه دارد که می‌توانند با مشاوره دادن، شما را آگاه کنند و از میزان نگرانی و دغدغه‌ی شما کاسته شود. خوب می‌دانیم که نوشتن برنامه و بکارگیری صحیح ربات‌ها کاری تخصصی است که باید یک فرد راهنما جهت برنامه‌نویسی و نصب و راه‌اندازی به کمک بیاید. خبر خوب این است که تمامی این کارها بعلاوه‌ی تغییر کاربری، تعمیر کردن، خدمات و حتی بروزرسانی را متخصصین تی‌اس گروپ انجام داده و پس از فروش هم در کنار مشتریان هستند.

اعضای این تیم در کار خود تعهد دارند و نیروهایی مشتاق، خلاق و باتجربه و تخصص هستند که جدیدترین ربات‌های یاسکاوا را ارائه می‌دهند. این گروه تا کنون با شرکت‌هایی مانند صا ایران، نستله، زرکام، زرماکارون، سالمین و خیلی از شرکت‌های موفق دیگر همکاری کرده‌است.

تی‌اس گروپ علاوه‌بر خدمات مشاوره‌ای که به صورت آنلاین و تلفنی می‌دهد، به‌صورت حضوری نیز امکان صحبت دارند و با بروزرسانی سایت خود سعی می‌کند تا همیشه در دسترس بوده و پاسخگوی مشتریان خود باشد. اعضای گروه با خلاقیت، ذهن باز و اشتیاق آماده‌ی خدمت‌رسانی به مشتریان هستند.

یکبار از خدمات این گروه استفاده کنید تا متوجه کیفیت بالای کارشان شوید. برای دریافت مشاوره و یا پاسخ سوالات خود می‌توانید از طریق کامنت با متخصصین و مشاوران تی اس گروپ در ارتباط باشید.

سخن پایانی

خوب می‌دانیم که بکارگیری ربات‌ها در هر زمینه‌ای از ساده‌ترین آن‌ها گرفته تا پیچیده‌ترین نیاز به راهنمایی و تخصص دارد. گاهی یک اشتباه کوچک در استفاده از ربات‌ها می‌تواند هزینه‌ی هنگفتی را متقبل شود.

کاربرد رباتیک در پزشکی بسیار حساس است و یادگیری و استفاده درست از ربات‌ها جز با راهنمایی و کمک افراد باتجربه و تخصص در این زمینه امکان‌پذیر نیست. تی‌اس گروپ دارای افراد با تخصص و تجربه‌ی بالا است و سال‌هاست برای ارگان‌های مختلف خدمات ارائه می‌دهد.

تاثیر رباتیک در پزشکی را دست کم نگیرید
تاثیر رباتیک در پزشکی را دست کم نگیرید

گروه تجهیز ربات صنعت می‌تواند در زمینه‌ی راه‌اندازی و برنامه‌نویسی و… برای ربات‌ها کمک شایانی به شما بکند. در بالا توضیحات لازم جهت معرفی و اطمینان شما به این گروه را داده‌ایم.

برای دریافت مشاوره فقط کافیست با شماره‌های درج شده تماس بگیرید. همچنین سوالات خود را از طریق پیامک و یا کامنت از ما بپرسید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به آن‌ها پاسخ دهیم. در این مقاله تلاش کردیم هرآنچه لازم بود درباره‌ی علم رباتیک و کاربرد آن در پزشکی بدانید را در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

آیا تی اس گروپ نماینده یاسکاوا است؟

در واقع هیچ شرکتی در حال حاضر نمایندگی یاسکاوا در ایران را ندارد. بعضی شرکت‌ها از این عنوان سوء‌استفاده می‌کنند و خود را نماینده یاسکاوا در ایران معرفی می‌کنند تا نظر مشتریان را به خود جلب کنند. برای اطلاعات بیش‌تر مقاله نماینده یاسکاوا در ایران را مطالعه بفرمایید.

تی اس گروپ خود را نماینده یاسکاوا در ایران معرفی نمی‌کند اما ارتباط ما با یاسکاوا بدون واسطه است و به صورت مستقیم از یاسکاوا ساپورت فنی دریافت می‌کنیم.

سوالات متداول

1-آیا استفاده از رباتیک در پزشکی در هزینه‌ی بیمار تاثیرگذار است؟

بله در موارد بسیاری ربات‌ها روش‌هایی ایمن‌تر و کم‌هزینه‌تر را برای درمان بیماران ارائه می‌دهند.

2-با توجه به کاربرد رباتیک در پزشکی ربات‌ها در چه زمینه‌ای به کمک پرستاران آمده‌اند؟

ربات‌های پرستار می‌توانند با داشتن دقت بالا و سرعت بالا به موقع داروها را به بیماران برسانند و گاهی نمونه‌گیری نیز انجام دهند که همین باعث آزاد شدن وقت پرستاران و رسیدگی به امور دیگر بیماران می‌شود.

3-ربات‌ها چگونه به افراد سالمند کمک می‌کنند؟

یکی از وظایف ربات‌ها کمک به افراد سالمندی است که دچار ناتوانی جسمی هستند. آن‌ها به محض افتادن سالمند پرستار را با خبر کرده و از مشکلات بعدی جلوگیری می‌کنند. همچنین می‌توانند به سالمندان دارای زوال مغزی شده‌اند و یا سرگرمی نیاز دارند کمک زیادی کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *