تعمیر و نگهداری ربات

تعمیرات ربات های صنعتی؛ بهترین خدمتی که می‌توان ارائه داد

حتی ربات‌های صنعتی، این تکنولوژی‌های پوست کلفت، هم روزی نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند! ربات‌های صنعتی برای کار طولانی مدت، فرسایشی و بدون توقف ساخته می‌شوند. یک ربات نو از یک برند خوب سال‌های سال بدون مشکل در خط تولید شما کار خواهد کرد. اما احتمالا بالاخره روزی نیاز به تعمیر یا نگهداری پیدا خواهد کرد. تعمیر و نگهداری ربات های صنعتی ممکن است بعد از خرابی قطعات آن اتفاق بیفتد. هم‌چنین می‌تواند برای بروزرسانی، حفظ عمر مفید، بهبود عملکرد، بالا بردن ضریب امنیت و جلوگیری از هزینه‌ها صورت بگیرد. بنابراین هنگام خرید یک ربات صنعتی باید به نکاتی مثل نصب و راه اندازی ربات صنعتی، پشتیبانی ربات های صنعتی و عیب یابی ربات صنعتی هم توجه داشته باشید.

در صورتی که شما هم به‌دنبال خرید ربات صنعتی، افزایش طول عمر و یا تعمیر ربات صنعتی خود هستید این مقاله را از دست ندهید.

ربات های صنعتی جلوی تلفات نیروی انسانی را می‌گیرند و دقت و سرعت کارها را چندین برابر می‌کنند. نگهداری از ربات‌های صنعتی بلافاصله پس از خرید آن‌ها آغاز می‌شود. نصب و برنامه ریزی و اصطلاحا کالیبراسیون نادرست ربات می‌تواند باعث مشکلاتی در عملکرد و همچنین کاهش عمر مفید آن شود. بنابراین اولین مرحله از نگهداری ربات صنعتی، نصب و راه اندازی ربات صنعتی است.

برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

شماره تماس: 36148 25 98+

نصب و راه‌اندازی ربات‌های صنعتی

قبل از هر چیزی لازم است بدانید که در زمان خرید ربات صنعتی حتما درباره‌ی خدمات مربوط به نصب و راه اندازی و تعمیرات ربات های صنعتی اطلاعات کافی دریافت نمایید. تمامی مراحل مربوط به ربات صنعتی دارای اهمیت زیادی است و نیاز به تجربه، مهارت و علم در این زمینه دارد.

اگر برخی از مراحل مانند نصب و راه اندازی توسط افرادی که تخصص ندارند انجام بگیرد ممکن است ربات صنعتی دچار صدمه شده و عواقبی جبران ناپذیر به همراه داشته باشد. همچنین تعمیر ربات های صنعتی بدون داشتن آگاهی و دانش کافی ممکن است مشکل را جدی‌تر کرده و هزینه‌ی بیشتری لحاظ کند.

مراحل نصب و راه اندازی در ربات با پایه ثابت و ربات با پایه متحرک تا حدودی با هم متفاوت است.

ربات‌های صنعتی بسیار کاربرد دارند
ربات‌های صنعتی بسیار کاربرد دارند

مراحل نصب و راه اندازی ربات صنعتی

در این قسمت تمامی مراحل مربوط به نصب و راه اندازی ربات صنعتی را بطور خلاصه بیان می‌کنیم.

1-بوجود آوردن یک فضای خصوصی ( یک فضای خاص برای نصب و قرار گرفتن ربات در نظر داشته باشید)

2-ساخت فوندانسیون و تجهیزات دیگر ( اگر امکان دارد که بخشی از سطح کف را خراب کنید و یک فونداسیون و صفحه پایه در نظر بگیرید. اگر امکان خراب کردن سطح کارخانه وجود ندارد می‌توانید آن بخش را تخریب نکرده و فقط یک فوندانسیون و صفحه پایه روی آن بسازید)

3-بسته‌بندی را باز کنید ( این مرحله بسیار ساده و پیش پا افتاده بنظر می‌رسد؛ اما فراموش نکنید که اولین مرحله خارج کردن ربات از بسته‌بندی است)

4-قطعات ربات صنعتی را بررسی فنی کنید ( در کوتاه‌ترین زمان ممکن ربات را بررسی کرده و ظاهر و قطعات آن را چک کنید. در صورت داشتن خطایی در عملکرد ربات فورا برای حل آن مشکل اقدام کنید).

5-منتقل کردن ربات صنعتی ( ربات را به مکانی که مدنظرتان است منتقل کنید)

6-نصب کردن ربات (ربات را با پیچ و سایر اتصالات نصب کنید)

7-متصل کردن سیم‌ها و لوازم جانبی (سیم و کابل را به دستگاه وصل کرده و از درستی اتصال آن مطمئن شوید)

معمولا ابعاد ربات با پایه متحرک نسبت به ربات با پایه ثابت کوچکتر است و فقط یک سکو که ربات صنعتی قرار است روی آن نصب شود در نظر می‌گیرند.

تعمیرات ربات های صنعتی نیاز به تجربه و مهارت دارد
تعمیرات ربات های صنعتی نیاز به تجربه و مهارت دارد

چرا ربات صنعتی به تعمیر و نگهداری نیاز دارد؟

همان‌طور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم تعمیر قطعات خراب شده فقط یکی از موارد تعمیر و نگهداری ربات های صنعتی است. فرایند تعمیر و نگهداری ربات های صنعتی شامل بخش‌ها و اهداف مختلفی می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

مشاوره و راه اندازی

1. حفظ عمر مفید

ربات‌های صنعتی پس از یک دوره زمانی ممکن است با خرابی و کاهش کارایی روبرو شوند. تعمیر و نگهداری منظم می‌توانند عمر مفید ربات را به طور قابل توجهی افزایش دهند و از هزینه‌های ناشی از تعمیرات اضطراری و تعویض قطعات بزرگ جلوگیری کند.

شما می‌توانید برای تعمیر و نگهداری ربات های خود قرارداد یکساله با تیم تی اس گروپ ببندید. در این سرویس، بر اساس سیستم رباتیکی که دارید، تی اس گروپ تعمیر و نگهداری سالانه‌ی شما را انجام می‌دهد.

2. بهبود عملکرد

تعمیر و نگهداری مکرر می‌تواند بهبود عملکرد ربات‌ها را از طریق تنظیم، تعویض قطعات کارکرده یا بهبود الگوریتم‌ها و برنامه‌های کاربردی آنها ارتقا دهد. این می‌تواند به دستیابی به کارایی بالاتر، دقت بیشتر و کاهش زمان توقف ربات‌ها کمک کند.

3. ایمنی و امنیت

ربات‌های صنعتی معمولاً در محیط‌های صنعتی کارهای پرخطری را انجام می‌دهند. تعمیر و نگهداری منظم می‌تواند به ایمنی در انجام عملیات ربات‌ها کمک کرده و جلوی وقوع حوادث و خسارات جدی را بگیرد.

4. بهبود هزینه‌ها

تعمیرات منظم و نگهداری با شناسایی زودهنگام خرابی‌ها و جلوگیری از وقفه‌های پیش‌بینی نشده و کاهش هزینه‌های ناشی از تعمیرات اضطراری و تعویض قطعات کمک می‌کند. همچنین، افزایش عمر مفید ربات‌ها می‌تواند کاهش هزینه‌های جایگزینی و تجدیدنظری در طول عمر کاربردی ربات‌ها را نیز به صرفه‌جویی کند.

5. حفظ کارایی

عدم نگهداری مناسب از ربات‌ها می‌تواند باعث کاهش کارایی آن‌ها در طول زمان شود. تعمیر و نگهداری منظم باعث حفظ کارایی ربات‌ها و تضمین انجام بهینه و کارآمد وظایف آنها می‌شود.

عیب یابی ربات های صنعتی
عیب یابی ربات های صنعتی

6. رعایت استانداردها

ربات‌های صنعتی باید دارای استانداردهای ایمنی و کیفیت مربوطه باشند. تعمیرات و نگهداری منظم می‌تواند به رعایت استانداردهای مربوطه کمک کرده و ربات‌ها را برای بازرسی‌ها و تأییدیه‌های صنعتی آماده کند.

7. بهره‌وری بیشتر

تعمیرات و نگهداری منظم می‌تواند به بهره‌وری بیشتر ربات‌ها کمک کرده و زمان توقف‌های غیرپیش‌بینی را کاهش داده و برنامه‌ریزی بهتری برای استفاده از ربات‌ها فراهم کند.

به طور خلاصه، تعمیر و نگهداری منظم ربات‌های صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است. این اقدامات به حفظ عمر مفید، بهبود عملکرد، افزایش ایمنی و امنیت، کاهش هزینه‌ها، حفظ کارایی، رعایت استانداردها و بهره‌وری بیشتر کمک می‌کنند و می‌توانند تأثیر مثبتی در عملکرد و بهره‌برداری موفق از ربات‌های صنعتی داشته باشند.

تعمیرات ربات ‌های صنعتی؛ یک امر مهم

نگهداری مناسب از ربات‌ها می‌تواند از مشکلات جدی و توقف در چرخه‌ی تولید در خط تولید شما جلوگیری کند. اما هنوز برخی مشکلات فنی ممکن است بروز پیدا کنند.

ربات‌های صنعتی به دلیل استفاده شدید و مداوم در محیط‌های خشن در معرض خطرات و مشکلات مختلف قرار دارند که می‌تواند باعث شود صاحبان صنایع نیاز به تعمیرات ربات های صنعتی داشته باشند. برخی از این مشکلات عبارتند از:

1. خرابی قطعات

قطعات مختلف ربات‌های صنعتی ممکن است به علت استفاده مداوم و فرسایش، دچار خرابی شوند و نیاز به تعویض داشته باشند. برخی از این قطعات عبارتند از موتورها، سنسورها، قطعات الکترونیکی و …

2. مشکلات مکانیکی

مانند فرسایش و سایش سطوح، ایجاد شکستگی‌ها و یا خوردگی‌های مختلف در اجزای مکانیکی ربات.

3. مشکلات الکتریکی

مانند خرابی و یا نقص قطعات الکترونیکی، و همچنین مشکلات مربوط به باتری‌ها.

4. مشکلات نرم‌افزاری

مانند خطاهای برنامه‌نویسی، عدم سازگاری بین قطعات مختلف و یا اشکال در سیستم کنترل.

5. خطاهای انسانی

برخی از مشکلات ربات‌های صنعتی می‌تواند به علت خطاهای انسانی در فرآیند تولید و یا نصب و راه‌اندازی رخ دهد.

در کل، مشکلات مختلفی می‌تواند باعث نیاز به تعمیر ربات های صنعتی شوند. تعمیر و نگهداری منظم و به موقع ربات‌ها می‌تواند در پیشگیری از این مشکلات مؤثر باشد و به افزایش عمر مفید و بهره‌وری ربات‌ها کمک کند.

تعمیر انواع ربات صنعتی و نصب و راه‌اندازی ربات صنعتی باید توسط افراد متخصص انجام شود
تعمیر انواع ربات صنعتی و نصب و راه‌اندازی ربات صنعتی باید توسط افراد متخصص انجام شود

سخن پایانی در مورد تعمیرات ربات های صنعتی

تعمیر و نگهداری ربات‌های صنعتی، برای حفظ عملکرد بهینه و کاهش هزینه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که ربات صنعتی با مشکلاتی روبرو شود، بهتر است که به متخصصین مجرب و کارآزموده در این زمینه مراجعه کنید تا مشکلات با بهترین روش‌ها و تکنیک‌های موجود برطرف شوند.

علاوه بر این، در زمان خرید ربات، بهتر است به این نکته توجه کنید که فروشنده پشتیبانی ربات های صنعتی و خدمات پس از فروش مانند تعمیر ربات های صنعتی، بررسی و نگهداری، عیب یابی، تأمین قطعات یدکی و آموزش کار با ربات‌ها را نیز ارائه می‌دهد تا در صورت وجود مشکلات و یا نیاز به ارتقاء دستگاه، به صورت سریع و با کیفیت این خدمات را به شما ارائه کند.

مجموعه‌ی تی اس گروپ آماده است انواع خدمات مشاوره، فروش، آموزش، پشتیبانی و خدمات پس از فروش، راه اندازی، برنامه‌نویسی و نصب ربات های صنعتی را به شما ارائه کند. برای مشاوره با متخصصین تی اس گروپ با شماره زیر تماس بگیرید.

متخصصان تی اس گروپ به شما برای انتخاب ربات بهتر مشاوره می‌دهند.

هم‌چنین شما می‌توانید برای تعمیر و نگهداری ربات های خود قرارداد یکساله با تیم تی اس گروپ ببندید. در این سرویس، بر اساس سیستم رباتیکی که دارید، تی اس گروپ تعمیر و نگهداری سالانه‌ی شما را انجام می‌دهد.

شماره تماس: 36148 25 98+

آیا تی اس گروپ نماینده یاسکاوا است؟

در واقع هیچ شرکتی در حال حاضر نمایندگی یاسکاوا در ایران را ندارد. بعضی شرکت‌ها از این عنوان سوء‌استفاده می‌کنند و خود را نماینده یاسکاوا در ایران معرفی می‌کنند تا نظر مشتریان را به خود جلب کنند. برای اطلاعات بیش‌تر مقاله نماینده یاسکاوا در ایران را مطالعه بفرمایید.

تی اس گروپ خود را نماینده یاسکاوا در ایران معرفی نمی‌کند اما ارتباط ما با یاسکاوا بدون واسطه است و به صورت مستقیم از یاسکاوا ساپورت فنی دریافت می‌کنیم.

سوالات متداول

ربات صنعتی به دلایلی مثل خرابی قطعات بدلیل فرسایش، مشکلات مکانیکی مثل غبارگرفتن و سایش، مشکلات الکتریکی، مشکلات نرم‌افزاری و خطاهای انسانی در هنگام نصب و برنامه نویسی ممکن است نیاز به تعمیر و نگهداری پیدا کنند.

به فضایی که ربات در آنجا مستقر می‌شود ایستگاه کاری ربات می‌گویند که با تغییر کاربری ربات بعضی قطعات و ایستگاه کاربری نیز تغییر می‌یابد

در صورت نصب ربات و ایجاد مشکل بعد از نصب، متحمل هزینه خواهیم شد پس بهتر است از افراد دارای اطلاعات در این زمینه کمک بگیریم تا در آینده کمتر نیاز به تعمیرات ربات های صنعتی داشته باشیم.

تعمیر ربات صنعتی همیشه بعد از خرابی و از کار افتادگی اتفاق نمی‌افتد بلکه بهتر است بصورت دوره‌ای و مداوم ربات‌ها بررسی و بروزرسانی شوند تا از عملکرد آن‌ها در بهترین وضعیت اطمینان حاصل شود. این کار با اهدافی مثل بالا بردن عمر مفید ربات، بالا بردن امنیت کار، کاهش هزینه‌ها در صورت وقوع خرابی، جلوگیری از توقف پیش بینی نشده، رعایت استانداردها و بالا بردن بهره‌وری انجام می‌شود.